Wystawa „Dalí – Cybernetics” zostaje na dłużej!
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1166971042,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
„Dalí – Cybernetics”, pierwsza w Polsce wystawa multisensoryczna poświęcona Salvadorowi Dalí, zdobyła serca zwiedzających. Od otwarcia we wrześniu w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina odwiedziło ją już ponad 24 tysiące osób! Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zanurzyć się w surrealistycznym świecie Dalego, mają teraz dodatkowy czas – wystawa została przedłużona do połowy marca 2025 roku.
Od surrealizmu do sztucznej inteligencji – pod tym hasłem odwiedzający mają okazję odkrywać życie i twórczość Salvadora Dalí w nowatorskiej, wielozmysłowej formule. Jest to pierwsza w Polsce wystawa, która łączy sztukę katalońskiego mistrza z najnowszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy wielkoformatowe projekcje. Zwiedzający mogą odkrywać Dalego i dowiedzieć się wiele na temat jego życia, fascynacji i etapów twórczości na 800 mkw. przestrzeni immersyjnej dzięki pokazom audiowizualnym 360°, mappingom, wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz cyfrowym instalacjom artystycznym.
Jak podkreśla Joanna Kowalkowska, prezeska zarządu Art Box Experience:
"Dalí był pionierem w wykorzystaniu technologii w sztuce. Dzięki wystawie Dalí – Cybernetics kontynuujemy jego dziedzictwo, oferując widzom niespotykaną podróż w świat cyfrowej sztuki, która na nowo interpretuje ikoniczne dzieła artysty.”
Wystawa przedstawia m.in. takie dzieła jak Trwałość pamięci (słynne płynące zegary), Płonąca żyrafa, czy Kuszenie świętego Antoniego. Wszystko to w otoczeniu cyfrowych instalacji przygotowanych przez renomowane zespoły Layers of Reality i Exhibition Hub. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Rafel Plana, który wzbogacił wrażenia zwiedzających o hipnotyzujące brzmienia.
„Dalí – Cybernetics” to również przestrzeń edukacyjna, w której znajdą coś dla siebie osoby w każdym wieku. Lekcje dla szkół zgodne z podstawą programową nauczania, warsztaty dla dzieci, studentów i dorosłych, zajęcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku – to tylko niektóre z aktywności, które towarzyszą wystawie. Dodatkowo można skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, oprowadzania rodzinnego (w niedziele), wydarzeń towarzyszących dla dorosłych (w piątki i soboty) oraz kreatywnych warsztatów dla dzieci: Nauka o kolorach, „Zero waste”, Salvador Dali i nauka, Eksperymenty z perspektywą, czy Matematyka w sztuce Salvadora Dalí.
„Poza przedstawieniem życia i twórczości katalońskiego artysty postawiliśmy sobie za cel edukację w atrakcyjnej i nowoczesnej formule. Naszą misją jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób i ukazanie sylwetki Salvadora Dali prowadząc uczestników ścieżką od surrealizmu do sztucznej inteligencji. Jest to możliwość żywej i interaktywnej nauki o sztuce. Edukacyjną wartość naszej wystawy potwierdza liczba odwiedzających. Do tej pory z naszej oferty edukacyjnej skorzystało ponad 100 szkół” - podkreśla Maria Stolarska, kierowniczka działu edukacji Art Box Experience.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Fabryce Norblina w Warszawie, na poziomie +2, w budynku Plater. Dzięki wydłużeniu czasu jej trwania, jeszcze więcej osób będzie mogło zanurzyć się w świecie Dalego – artysty-pioniera, który przecierał szlaki dla współczesnej sztuki cyfrowej.
Szczegóły wydarzenia:
- Nowy czas trwania wystawy: 16 marca 2025 r.
- Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, poziom +2, budynek Plater.
- Godziny otwarcia:
- Pon.–Czw.: 9:00–20:00 (ostatnie wejście o 19:00)
- Pt.: 9:00–21:00 (ostatnie wejście o 20:00)
- Weekend: 10:00–21:00
Więcej informacji i bilety:
- Strona internetowa: www.artboxexperience.com
- Bilety: Ticketmaster
Więcej informacji:
Biuro prasowe
Agnieszka Bulus-Trando
e-mail: a.bulus@bepr.pl
kom. +48 792 272 181
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.