Wystawa Degasa pierwszy raz w Polsce
Ponad 70 imponujących rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych światowych artystów w historii, Edgara Degasa, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Rzeźby tego twórcy oglądać można w najbardziej prestiżowych instytucjach jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz jedyna taka okazja pojawi się w Polsce. 10 listopada obiekty zostaną wystawione na aukcji.
Edgar Degas uważany jest za jednego z najwybitniejszych światowych artystów. Malował liczne sceny rodzajowe oraz portrety. Znany jest jednak szczególnie z obrazów i rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, ale wykonywał też kompozycje terakotowe. Żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę. Było to w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dziś zobaczyć można ją w National Gallery of Art w Waszyngtonie.
Po śmierci Degasa, wykonawcy jego testamentu odnaleźli w rezydencji na paryskim Montmartre około 150 prac artysty, w tym również woskową wersję 14-letniej tancerki. Zapadła decyzja o odlaniu brązów. Najwcześniejsze wersje odlewów rzeźb Degasa wyszły z pracowni Hébrard. Po zakończeniu jej działalności odlewaniem rzeźb z brązu zajęła się odlewnia Valsuani. Początkowo wykorzystywała ona dawne formy. W latach 80 XX w., w atmosferze skandalu, światło dzienne ujrzał nieznany dotąd zestaw gipsowych odlewów rzeźb twórcy. To właśnie 74 figury wykonane według form z tego zestawu pojawią się na pierwszej i największej w Polsce wystawie poświęconej rzeźbiarskiej twórczości Edgara Degasa. Wśród nich zobaczyć można będzie najsłynniejszą kompozycję artysty, przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, Marie van Goethem. Dziewczyna wraz z rodziną mieszkała na paryskim Montmartre, kilka domów od pracowni Degasa. Wielokrotnie pozowała dla artysty, który rysował, malował i rzeźbił jej podobiznę. Na wystawie pojawią się również inne wyjątkowe figury tańczących i ćwiczących baletnic, postaci kobiet wykonujących pielęgnacyjne rytuały, a także rzeźby koni i sylwetki dżokejów.
Pierwszy zestaw brązów trafił w 1929 roku do zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W 2015 roku w londyńskim Sotheby’s za rzeźbę 14-letniej tancerki z odlewni Hébrard zapłacono 25 milionów dolarów. Odlewy Valsuani po latach sporów traktowane są jako pełnoprawne i oryginalne prace wykonane na podstawie dzieł artysty. Stan ten ukonstytuowany jest poprzez liczne wystawy prezentujące te dzieła – chociażby w Ermitażu w Sankt Petersburgu czy w Instytucie Sztuki Nowoczesnej w Walencji. Dziś to jedne z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki. W DESA Unicum zobaczyć można je będzie już od 28 października. 10 listopada o godz. 19 zostaną zlicytowane.
Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 28 października - 10 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Edgar Degas. Rzeźbiarskie Atelier”: 10 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/edgar-degas-rzezbiarskie-atelier/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.