Komunikaty PR

Wystawa Grafiki Artystycznej

2020-02-21  |  16:30
Biuro prasowe

Unikatowa, ironiczna grafika Bolesława Cybisa, wyjątkowe ryciny Józefa Pankiewicza i czterobarwna litografia Leona Wyczółkowskiego. Od 26 lutego w DESA Unicum będzie można zobaczyć wystawę „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna.” Zaprezentowanych zostanie ponad 100 prac dawnych mistrzów. Wśród nich znaleźli się m.in. Józef Pankiewicz, Bolesław Cybis, Bolesław Dybczyński, Leon Wyczółkowski, Eugeniusz Zak i Mojżesz Kisling. Po wystawie wszystkie dzieła zostaną zlicytowane. Jest to wyjątkowa okazja do nabycia prac klasyków sztuki dawnej nawet za połowę standardowej wartości. 

Prawdziwą rzadkość stanowi prezentowana na wystawie akwaforta Bolesława Cybisa. Artysta zasłynął przede wszystkim ze swoich dzieł malarskich i rzeźbiarskich. O jego twórczości graficznej natomiast wiadomo bardzo niewiele. Jak do tej pory na rynku sztuki poza litografiami z okresu amerykańskiego nie pojawiła się żadna praca graficzna. Unikatowe, minimalistyczne dzieło zatytułowane „Spowiedź” przedstawia groteskową scenę, utrzymaną w sennej atmosferze. Odważna stylistyka i ironiczny charakter kompozycji wskazują na związki artysty z awangardą. Choć dokładna data jej powstania pozostaje tajemnicą, technika, którą została wykonana, wskazuje na okolice 1923 roku. Właśnie wtedy Bolesław Cybis przebywał w Warszawie, gdzie miał dostęp do prasy akwafortowej. Ponadto w tym okresie rozpoczął naukę u Władysława Skoczylasa, legendy polskiej grafiki artystycznej.

Twórczość graficzna Józefa Pankiewicza należy do najważniejszych zjawisk europejskiego rytownictwa początku XX wieku. Choć kojarzony jest on przede wszystkim jako wybitny malarz, również jego grafikom poświęcono wiele wystaw i publikacji. W Polsce początków XX wieku twórczości graficznej nie uznawano za pełnowartościową dziedzinę sztuki. Inaczej było we Francji, którą artysta odwiedził po raz pierwszy w 1889 roku i z którą postanowił związać całe swoje życie. Pankiewicz w tece wydanej w 1905 roku, prezentowanej w DESA Unicum, zebrał ryciny, które tworzył przez ostatnich kilka lat. Artysta sięgnął po grafikę w czasie kiedy malarska formuła impresjonizmu okazała się ograniczać jego twórcze poszukiwania. Prezentowane prace przedstawiają różne miejsca w Europie, choć przede wszystkim ukochany Paryż. Wiele miejsc z akwafort można podziwiać dzisiaj, we właściwie niezmienionej postaci. Jedyne, co może uderzać to przedstawienie widoków w lustrzanych odbiciach. Artysta, żeby nie tracić bezpośredniości uzyskiwanej na karcie szkicownika, rytował na miedzianych płytkach. Ryciny z teki znalazły uznanie wśród współczesnych za niezwykłą umiejętność Pankiewicza pokazania znanych miejsc na nowo. 

Marcowa aukcja grafiki dawnej jest różnorodna pod względem prezentowanych obiektów. Pojawi się na niej unikatowa czterobarwna litografia Leona Wyczółkowskiego „Wnętrze kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stosza podczas nabożeństwa”. Prezentowane są również interesujące plakaty (Bogdan Bartłomiej Nowakowski i Henryk Uziembło), mapy (jedno z pierwszych kartograficznych przedstawień Cieśniny Magellana) czy grafika ludowa. 3 marca wszystkie prace zostaną zlicytowane.

Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 26 lutego – 3 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna: 3 marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

https://desa.pl/pl/aukcje/grafika-artystyczna-sztuka-dawna-upw2/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.