Wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk w Sky Tower
Już 10 grudnia br. rozpocznie się wystawa malarstwa Moniki Ślósarczyk w Sky Tower we Wrocławiu na poziomie 0 oraz w Punkcie Widokowym. O godz. 12.00 będzie możliwość bezpośredniego spotkania z artystką. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2021 r. Odwiedzający będą mogli zobaczyć blisko czterdzieści dzieł jej autorstwa, zarówno nowych, jak i starszych.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1996 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. J. Szancenbacha, z aneksem w pracowni książki i typografii prof. R. Banaszewskiego.
Znakomite wykształcenie plastyczne dało Monice Ślósarczyk podstawy do rozwoju własnego stylu malarskiego. Artystka była uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, m.in. w Krakowie, Legnicy czy Piotrkowie Trybunalskim oraz kilkuset indywidualnych, m.in. w Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Kielcach, Lubinie, Bielsku-Białej, Ustroniu, Wiśle czy Wadowicach. Oprócz tego jest twórcą happeningów takich jak „lepienie owiec”, „owsik Krzywicki”, "Wielki błąd wiślański", a także uczestnikiem plenerów malarskich, odbywających się w Polsce i za granicą.
- Styl Moniki Ślósarczyk wymyka się próbom klasyfikacji, przyporządkowania do określonego kierunku w sztuce. W centrum świata artystycznego artystki znajduje się człowiek. To nić przewodnia łącząca stałe przejawy fascynacji naturą ludzką i wnikliwą obserwacją jej specyfiki. Niekończące się eksperymenty związane z budulcem, wychodzą poza tradycyjne techniki i łączą się z niebanalnymi wizjami malarskimi. Artystka nie korzysta z tradycyjnych farb olejnych, a stosuje technikę własną opartą na chemii budowlanej (pigmentach, klejach itp.). Charakterystyczne dla jej stylu jest to, że maluje na kolorowym płótnie z nadrukami. Artystka swoimi obrazami znakomicie opowiada historie życia niejednego z nas - mówi o artystce Katarzyna Bator z galerii Bator Art Gallery.
W pracach Moniki Ślósarczyk można dostrzec również motywy srebrne i złote, które sprawiają, że obrazy o każdej porze dnia wyglądają inaczej i niezmiennie fascynują. Setki odbiorców z polski i zagranicy doceniły jej dzieła, a niektóre z nich przemierzyły ocean, aby trafić do nowych właścicieli. Mimo że w jej obrazach jest wiele ekspresji, wywołują one raczej zadumę i przemyślenia na temat chwil pozornie błahych.
- Moje obrazy inspirowane są licznymi wycieczkami i podróżami po Polsce i świecie - mówi artystka. - Zapamiętuję chwile, utrwalam je w głowie, a potem przekładam je na płótno. Nie mam swoich ulubionych obrazów. W momencie, kiedy opuszczają moją pracownię, to kompletnie o nich zapominam. Najważniejszym obrazem jest zawsze ten, który akurat w danej chwili maluję - tak właśnie można podsumować Monikę Ślósarczyk, cieszy się chwilą i tym, co jest tu i teraz.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.