Wystawa "W drodze do domu" do obejrzenia na warszawskiej Starówce
Fundacja Habitat for Humanity Poland konsekwentnie realizuje w Polsce od 1992 roku swoją misję zapewniając potrzebującym godne miejsce do życia. W ramach projektu „W drodze do domu” realizowanego we współpracy z Fundacją Biedronki w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bezpieczny dach nad głową otrzymało ponad 330 uchodźców, którzy zamieszkali w 111 mieszkaniach w Warszawie i Gliwicach.
„Program przywrócił fundamentalne poczucie bezpieczeństwa, podarował nadzieję, że sprawy mają się szansę ułożyć” – podkreśla Agnieszka Głusińska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.
”Posiadanie dachu nad głową to podstawa dla nas wszystkich. Stąd właśnie ten program – oferujemy konkretną pomoc konkretnym ludziom, którzy w pewnym momencie tak bardzo jej potrzebowali” – dodaje Katarzyna Scheer z Fundacji Biedronki.
W stronę domu – bezpiecznego miejsca
O tym, w jaki sposób nasze działania wpłynęły na życie poszczególnych rodzin możemy się przekonać odwiedzając wystawę plenerową dokumentującą realizację tego projektu.
„Pokazujemy efekty działań pomocowych, to jak realnie zmieniliśmy losy 111 rodzin. Na wystawie można zobaczyć twarze osób, którym odmieniliśmy życie. To już dłużej nie są anonimowe liczby, tylko osoby z realną historią i bagażem doświadczeń, jak każdy z nas” – zaznacza Elżbieta Korek z Fundacji Habitat for Humanity Poland.
66-letnia Tatiana wraz z rodziną przez ostatni rok zmieniała miejsce pobytu aż 10 razy, zanim trafiła pod skrzydła projektu „W drodze do domu” i zamieszkała na warszawskim Mokotowie.
„Zawsze będziemy wdzięczni za dobro, które nas spotkało. Dziękuję za Waszą pomoc i dach nad głową” – mówi pani Tatiana.
„Mamy nadzieję, że ta wystawa skłoni do chwili refleksji i wzmocni świadomość, że pomaganie ma ogromną moc” – podsumowuje Elżbieta Korek z Fundacji Habitat for Humanity Poland.
Wystawę „W drodze do domu” można oglądać w dniach od 11 sierpnia do 1 września 2023 r.
w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście, w okolicach wieży kościoła św. Anny, mieszczącego się przy ul. Krakowskie Przedmieście 68. Ekspozycja ma charakter plenerowy. Autorką 24 fotografii prezentowanych na wystawie jest Natalia Poniatowska.
Fundacja Habitat for Humanity Poland
„W drodze do domu” to jeden z wielu projektów realizowanych przez Fundację Habitat for Humanity Poland. Organizacja wspiera osoby najbardziej potrzebujące, które nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają w nieodpowiednich warunkach. Wizją Habitat Poland jest „Świat, w którym każdy ma godne miejsce do życia”. Fundacja powstała w 1992 roku do dziś pomogła prawie 690 tys. osób w potrzebie mieszkaniowej. Od 24 lutego 2022 roku pomaga także uciekającym przed wojną w Ukrainie w znalezieniu bezpiecznego schronienia w Polsce. Więcej informacji: www.habitat.pl
Fundacja Biedronki
Podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez programy społeczne realizowane w skali ogólnopolskiej. Reaguje także na sytuacje kryzysowe jak pandemia czy wojna w Ukrainie. Prowadzi dwa programy pomocowe dla uchodźców z Ukrainy oraz dostarcza pakiety humanitarne na tereny objęte wojną. Więcej informacji: www.fundacjabiedronki.pl
Więcej na temat projektu na stronie internetowej Fundacji Habitat for Humanity Poland:
https://habitat.pl/fundacja-biedronki/w-drodze-do-domu/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.