Komunikaty PR

Wystawa Refika Anadola „Rumi Dreams” – połączenie archiwów Rumiego ze sztuką cyf

2022-06-23  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Światowej sławy artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój najnowszy projekt „Rumi Dreams” podczas największego wydarzenia kulturalnego i artystycznego w Stambule, Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Nowe multisensoryczne dzieło tureckiego artysty powstało w wyniku wizualizacji bogatej kolekcji dokumentów związanych z XIII-wiecznym mistykiem Mevlâną Dżalaloddinem Rumim, za pomocą technologii opartej na sztucznej inteligencji. W celu przedstawienia wizji Rumiego szerokiemu gronu odbiorców powstał trwający 6 i pół minuty spektakl łączący ruch, światło i dźwięk.

Artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój nowy projekt „Rumi Dreams” na największym wydarzeniu kulturalnym i artystycznym w Stambule - Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Od debiutu w kultowym Centrum Kultury Atatürka w Stambule cyfrowa instalacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Wystawa „Rumi Dreams”, stworzona dla uczczenia 750 rocznicy śmierci legendarnego mistyka, oferuje 6,5-minutowe multisensoryczne doświadczenie inspirowane naukami Rumiego i jego spuścizną kulturową.

Miliony dokumentów zebranych w celu przedstawienia wszechświata Rumiego

Refik Anadol wraz ze swoim studiem zebrał szeroki katalog twórczości Rumiego, w tym kopie monumentalnego dzieła „Masnawi” w 26 językach, miliony dokumentów archiwalnych, manuskryptów, nagrań muzyki i przedstawień sufickich. Dzieła kultury wykorzystane w instalacji zostały zgromadzone we współpracy z władzami miasta Konya, Archiwum Państwowym Prezydenta Republiki Türkiye (Turcji), Archiwum Państwowym Premiera, Muzeum Mevlâny w Konyi, Biblioteką Gazi Husrev Bey w Sarajewie, Uniwersytetem Selçuk i innymi instytucjami. W Muzeum Mevlâny w Konyi wykonano fotografie, aby dołączyć do katalogu zdjęcia miejsc związanych z Rumim. W zbiorze twórczości znalazły się też plany architektoniczne i świadectwa powstania wszystkich bractw mewlewitów na świecie.

Jako jedna z ikon kultury, Rumi znany jest ze swojej poezji i tekstów z zawartymi mądrościami. Wystawa „Rumi Dreams”, zainspirowana wezwaniem do „odnalezienia światła wewnętrznego”, ma na celu przedstawienie wszechświata Mevlâny Dżalaloddina Rumiego szerokiemu gronu odbiorców. Refik Anadol i jego zespół stwierdzili, że przedstawienie wezwania Rumiego jest możliwe tylko dzięki sztuce cyfrowej. Z tym przekonaniem postanowili przekazać odezwę mistyka, odwołując się do zmysłów wzroku i słuchu, tworząc inspirowany Rumim spektakl oparty na sztucznej inteligencji. Jako artystyczny wyraz przejścia między znaczeniami światła, wiedzy i ruchu, „Rumi Dreams” zaprasza zwiedzających, zgodnie ze słowami mistyka do „odnalezienia swojego wewnętrznego światła, które rozjaśnia świat”.

„Rumi Dreams”: Pierwsza taka wystawa na świecie

„Rumi Dreams” Refika Anadola to pierwsza na świecie wystawa o takim zasięgu. Multisensoryczny projekt zabiera zwiedzających w świat Rumiego, przedstawiając nauki poety i mistyka wraz z transcedentalną tradycją sufizmu.

Największy poeta i mistyk suficki na świecie, Mevlâna Dżalaloddin Rumi, jest znany ze swoich tekstów i eposu „Masnawi”. Pisma Rumiego wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie, a jego popularność stała się globalnym fenomenem kulturowym. UNESCO ogłosiło 2007 rok – „Międzynarodowym Rokiem Rumiego”, a jego „jednym z wielkich humanistów, filozofów i poetów, którzy należą do całej ludzkości”.

Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Seb-i Arus („noc poślubna”) w Konyi, podczas których odbywają się liczne wystawy, konferencje, koncerty i pokazy „sema”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka w przestrzeni miejskiej inspiracją do rezydencji artystycznej w NYX Hotel Biuro prasowe
2022-06-28 | 13:16

Sztuka w przestrzeni miejskiej inspiracją do rezydencji artystycznej w NYX Hotel

Sztuka coraz bardziej wkracza do naszego życia i przestrzeni publicznych. Wprowadzenie jej w przestrzeń miejską to ogromne wyzwanie zarówno dla artystów, jak i dla
Sztuka Największy na świecie bursztyn w Gdańsku
2022-06-23 | 07:00

Największy na świecie bursztyn w Gdańsku

W 2021 roku Muzeum Gdańska zakupiło do swojej kolekcji 68-kilogramową bryłę bursztynu. Jest ona eksponowana w Muzeum Bursztynu w holu wejściowym w obiekcie. Jest to bryła bursztynu
Sztuka Ukraińscy twórcy apelują: przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE
2022-06-22 | 13:00

Ukraińscy twórcy apelują: przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE

Delegacja reprezentująca ukraińskich twórców i sektor kultury udała się do Brukseli. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na obecną sytuację artystów w ich kraju. W

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Partner serwisu