Komunikaty PR

Wystawa Refika Anadola „Rumi Dreams” – połączenie archiwów Rumiego ze sztuką cyf

2022-06-23  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Światowej sławy artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój najnowszy projekt „Rumi Dreams” podczas największego wydarzenia kulturalnego i artystycznego w Stambule, Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Nowe multisensoryczne dzieło tureckiego artysty powstało w wyniku wizualizacji bogatej kolekcji dokumentów związanych z XIII-wiecznym mistykiem Mevlâną Dżalaloddinem Rumim, za pomocą technologii opartej na sztucznej inteligencji. W celu przedstawienia wizji Rumiego szerokiemu gronu odbiorców powstał trwający 6 i pół minuty spektakl łączący ruch, światło i dźwięk.

Artysta multimedialny Refik Anadol zaprezentował swój nowy projekt „Rumi Dreams” na największym wydarzeniu kulturalnym i artystycznym w Stambule - Festiwalu na Szlaku Kulturowym Beyoğlu (Beyoğlu Culture Route Festival). Od debiutu w kultowym Centrum Kultury Atatürka w Stambule cyfrowa instalacja cieszy się dużym zainteresowaniem. Wystawa „Rumi Dreams”, stworzona dla uczczenia 750 rocznicy śmierci legendarnego mistyka, oferuje 6,5-minutowe multisensoryczne doświadczenie inspirowane naukami Rumiego i jego spuścizną kulturową.

Miliony dokumentów zebranych w celu przedstawienia wszechświata Rumiego

Refik Anadol wraz ze swoim studiem zebrał szeroki katalog twórczości Rumiego, w tym kopie monumentalnego dzieła „Masnawi” w 26 językach, miliony dokumentów archiwalnych, manuskryptów, nagrań muzyki i przedstawień sufickich. Dzieła kultury wykorzystane w instalacji zostały zgromadzone we współpracy z władzami miasta Konya, Archiwum Państwowym Prezydenta Republiki Türkiye (Turcji), Archiwum Państwowym Premiera, Muzeum Mevlâny w Konyi, Biblioteką Gazi Husrev Bey w Sarajewie, Uniwersytetem Selçuk i innymi instytucjami. W Muzeum Mevlâny w Konyi wykonano fotografie, aby dołączyć do katalogu zdjęcia miejsc związanych z Rumim. W zbiorze twórczości znalazły się też plany architektoniczne i świadectwa powstania wszystkich bractw mewlewitów na świecie.

Jako jedna z ikon kultury, Rumi znany jest ze swojej poezji i tekstów z zawartymi mądrościami. Wystawa „Rumi Dreams”, zainspirowana wezwaniem do „odnalezienia światła wewnętrznego”, ma na celu przedstawienie wszechświata Mevlâny Dżalaloddina Rumiego szerokiemu gronu odbiorców. Refik Anadol i jego zespół stwierdzili, że przedstawienie wezwania Rumiego jest możliwe tylko dzięki sztuce cyfrowej. Z tym przekonaniem postanowili przekazać odezwę mistyka, odwołując się do zmysłów wzroku i słuchu, tworząc inspirowany Rumim spektakl oparty na sztucznej inteligencji. Jako artystyczny wyraz przejścia między znaczeniami światła, wiedzy i ruchu, „Rumi Dreams” zaprasza zwiedzających, zgodnie ze słowami mistyka do „odnalezienia swojego wewnętrznego światła, które rozjaśnia świat”.

„Rumi Dreams”: Pierwsza taka wystawa na świecie

„Rumi Dreams” Refika Anadola to pierwsza na świecie wystawa o takim zasięgu. Multisensoryczny projekt zabiera zwiedzających w świat Rumiego, przedstawiając nauki poety i mistyka wraz z transcedentalną tradycją sufizmu.

Największy poeta i mistyk suficki na świecie, Mevlâna Dżalaloddin Rumi, jest znany ze swoich tekstów i eposu „Masnawi”. Pisma Rumiego wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie, a jego popularność stała się globalnym fenomenem kulturowym. UNESCO ogłosiło 2007 rok – „Międzynarodowym Rokiem Rumiego”, a jego „jednym z wielkich humanistów, filozofów i poetów, którzy należą do całej ludzkości”.

Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Seb-i Arus („noc poślubna”) w Konyi, podczas których odbywają się liczne wystawy, konferencje, koncerty i pokazy „sema”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.