Wystawa rzeźb Marthy Mulawy w Wola Retro
Od 9 sierpnia 2022 roku w lobby biurowca Wola Retro przy ul. Skierniewickiej 16/20 w Warszawie można podziwiać rzeźby Marthy Mulawy, krakowskiej artystki, zakochanej w Tatrach. Jej prace wnoszą życie do nowoczesnych wnętrz, a także wzbogacają otoczenie budynków, angażując intelektualnie zarówno ich użytkowników, jak i zwykłych przechodniów.
Martha Mulawa jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych i stypendystką w Vysoká škola uměleckoprůmyslová w Pradze oraz l’École des beaux-arts w Tuluzie. Inspiruje się głęboko i wielopoziomowo odczuwaną naturą, co można dostrzec w wielu jej rzeźbach, obrazach i instalacjach artystycznych. W swoich pracach łączy rzeźbę, instalacje, batik bądź obraz z muzyką, mappingiem, światłem i tańcem. Chętnie dzieli się twórczymi emocjami, pobudzając kreatywność odbiorcy. Mulawa jest laureatką wielu konkursów wzorniczych, a jej projekty są szeroko doceniane i wykorzystywane w sztuce użytkowej. Swoje prace prezentowała na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
- Martha Mulawa posiada talent, który pozwala dostrzegać piękne „drobiazgi”. Jej dzieła zaskakują oryginalnością oraz mistrzowskim wykonaniem motywów naturalnych, dzięki czemu płynnie wchodzą w interakcję z przestrzeniami, w których są wystawiane. Tak jest również w przypadku naszego warszawskiego biurowca Wola Retro. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia prac artystki – mówi Jagoda Najwer, junior marketing manager Develia S.A.
Develia promuje polską sztukę współczesną, m.in. organizując różnego typu wystawy. Przestrzenie wspólne należących do dewelopera obiektów komercyjnych nierzadko były wypełnione pracami uzdolnionych polskich artystów. W Woli Retro zorganizowano XI edycję wystawy „Coming Out”, podczas której prezentowane były dokonania artystyczne, projektowe oraz konserwatorskie absolwentów warszawskiej ASP. W tym roku w warszawskim biurowcu odbyła się wystawa rzeźb Artura Szołdry, w którego pracach realizm miesza się z magią i fantastyką oraz przekrojowa ekspozycja prac Moniki Ślósarczyk, ukazująca różne oblicza człowieka na tle współczesnych realiów.
Wystawę prac Marthy Mulawy można oglądać w lobby Wola Retro w dni powszednie od 9 sierpnia do 30 września. Wstęp wolny.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.