Komunikaty PR

Wystawa Łukasza Patelczyka na Manhattanie

2021-11-29  |  18:00
Biuro prasowe

 

 

  • „Coexistence” - czyli współistnienie - to tytuł trwającej właśnie solowej wystawy malarstwa Łukasza Patelczyka w Slag Gallery w Nowym Jorku. Ekspozycja ma miejsce w kwartale Manhattanu skupiającym najważniejsze wydarzenia amerykańskiego świata sztuki, a część z wystawionych dzieł trafiła już do zbiorów cenionych nowojorskich kolekcjonerów. 

 

  • - Malarstwo Łukasza Patelczyka prezentowane jest w przestrzeni odwiedzanej na co dzień przez największych kolekcjonerów. Wystarczy chociażby wspomnieć, że dokładnie naprzeciwko mieści się słynna David Zwirner Gallery, której przychody szacowane są na około 0,5 mld dolarów rocznie - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery - galerii i domu aukcyjnego regularnie promującego twórczość polskich artystów zagranicą. 

 

  • Założycielem działającej w Śródmieściu Piękna Gallery jest marszand i kolekcjoner Sławomir Górecki, który w ramach wieloletniej działalności galerii przeprowadził już nowojorskie wernisaże takich artystów jak Stanisław Fijałkowski, Eugeniusz Markowski, Teresa Pągowska, Stefan Krygier czy Magdalena Abakanowicz. 

 

  • W 2020 r. Łukasz Patelczyk zdobył pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki, rankingu najlepszych autorów sztuki najnowszej w Polsce. 

 

  • Malarstwo Łukasza Patelczyka, za słowami krytyka Patryka Tomaszewskiego, określa się mianem abstrakcji kontemplacyjnej, łączącej realistycznie oddany pejzaż z elementami figur geometrycznych. 


Słowo „coexistence” - co tłumaczyć należy jako współistnienie - okazuje się tytułem trafiającym w sedno. Debiutancka wystawa solowa malarstwa Łukasza Patelczyka w Nowym Jorku wciągnęła publikę w osobliwie dziewicze krainy, w których surowa, nieskażona natura współistnieje wyłącznie z czystą abstrakcją: prześwitującą albo całkiem litą figurą geometryczną. Jak skomentował jeden z amerykańskich kolekcjonerów nabywających pracę podczas wernisażu, dzieła łączące w sobie mistrzowsko oddany pejzaż - przestronny i dziki po horyzont - oraz prostotę geometrycznej abstrakcji, uzupełniać mogą każde zbiory, zarówno kolekcję dawnego XIX-wiecznego malarstwa, jak i współczesnej sztuki awangardowej. Wśród przechodniów, odwiedzających wystawę niejako przypadkowo, nie brakuje natomiast czołowych krytyków i właścicieli najcenniejszych dzieł sztuki zachodniej, bo Slag Gallery, eksponująca malarstwo Patelczyka, położna jest w kwartale Manhattanu słynącym z najpoważniejszego handlu galeryjnego w Nowym Jorku. Przepastne, doświetlające wystawę okna, wychodzą m.in. na drzwi David Zwirner Gallery, która w tym roku prezentowała chociażby suto nakrapiane prace Yayoi Kusamy wyceniane w dziesiątkach milionów dolarów.

 

Czy najnowsza sztuka rodzimych artystów również szacowana bywa w podobnych kwotach? Coraz regularniej - w październiku i listopadzie na zagranicznych aukcjach niepokojąco zdeformowane portrety Ewy Juszkiewicz osiągały równowartości około 2 i 3 mln zł. Jak zaznacza Sławomir Górecki, marszand mieszkający w Nowym Jorku, twórczość niektórych polskich artystów, szczególnie XX-wiecznych, nie osiągnęła jeszcze zachodniego pułapu cen wyłącznie dlatego, że dopiero odkrywana jest przez międzynarodowe grono kolekcjonerów. A to, jak dodaje, stanowi widok wart każdej nieprzespanej nocy: niezbity dowód na to, jak sztuka komunikuje zapisane w niej emocje niezależnie od języka kuratorów czy narodowości odbiorców. 


Łukasz Patelczyk urodził się w 1986 roku w Wejherowie, w 2012 roku ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego wystawy indywidualne odbyły się m.in. w Polsce, Austrii i na Węgrzech. Prace artysty eksponowane były na targach VOLTA w Nowym Jorku, znajdują się również w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. W 2020 roku został zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki – rankingu najbardziej wpływowych wschodzących polskich artystów. Patelczyk mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Warszawie.


- Zawsze, kiedy w katalogu naszej aukcji znajduje się praca tego artysty, budzi wśród odbiorców żywe emocje, natomiast jeśli autor doceniony zostaje solową wystawą przez znaczącą zagraniczną instytucję, wartość jego dzieł na kolekcjonerskim rynku rośnie nieuchronnie, dopasowując się do międzynarodowego poziomu - komentuje Stefania Olbrycht, zapowiadając następną aukcję pracy Patelczyka na 1 grudnia. 

 

„Kompozycja abstrakcyjna 57” wystawiona zostanie na licytację w ramach aukcji NEW MASTERS w Piękna Gallery w Warszawie. Jej szacowana wartość mieści się w przedziale 26-32 tys. zł. Katalog wystawy dostępny jest na stronie:

 

https://pieknagallery.pl/nadchodzace-aukcje/aukcja-new-masters-1/?page=1

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.