Wystawa Łukasza Patelczyka na Manhattanie
-
„Coexistence” - czyli współistnienie - to tytuł trwającej właśnie solowej wystawy malarstwa Łukasza Patelczyka w Slag Gallery w Nowym Jorku. Ekspozycja ma miejsce w kwartale Manhattanu skupiającym najważniejsze wydarzenia amerykańskiego świata sztuki, a część z wystawionych dzieł trafiła już do zbiorów cenionych nowojorskich kolekcjonerów.
-
- Malarstwo Łukasza Patelczyka prezentowane jest w przestrzeni odwiedzanej na co dzień przez największych kolekcjonerów. Wystarczy chociażby wspomnieć, że dokładnie naprzeciwko mieści się słynna David Zwirner Gallery, której przychody szacowane są na około 0,5 mld dolarów rocznie - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery - galerii i domu aukcyjnego regularnie promującego twórczość polskich artystów zagranicą.
-
Założycielem działającej w Śródmieściu Piękna Gallery jest marszand i kolekcjoner Sławomir Górecki, który w ramach wieloletniej działalności galerii przeprowadził już nowojorskie wernisaże takich artystów jak Stanisław Fijałkowski, Eugeniusz Markowski, Teresa Pągowska, Stefan Krygier czy Magdalena Abakanowicz.
-
W 2020 r. Łukasz Patelczyk zdobył pierwsze miejsce w Kompasie Młodej Sztuki, rankingu najlepszych autorów sztuki najnowszej w Polsce.
-
Malarstwo Łukasza Patelczyka, za słowami krytyka Patryka Tomaszewskiego, określa się mianem abstrakcji kontemplacyjnej, łączącej realistycznie oddany pejzaż z elementami figur geometrycznych.
Słowo „coexistence” - co tłumaczyć należy jako współistnienie - okazuje się tytułem trafiającym w sedno. Debiutancka wystawa solowa malarstwa Łukasza Patelczyka w Nowym Jorku wciągnęła publikę w osobliwie dziewicze krainy, w których surowa, nieskażona natura współistnieje wyłącznie z czystą abstrakcją: prześwitującą albo całkiem litą figurą geometryczną. Jak skomentował jeden z amerykańskich kolekcjonerów nabywających pracę podczas wernisażu, dzieła łączące w sobie mistrzowsko oddany pejzaż - przestronny i dziki po horyzont - oraz prostotę geometrycznej abstrakcji, uzupełniać mogą każde zbiory, zarówno kolekcję dawnego XIX-wiecznego malarstwa, jak i współczesnej sztuki awangardowej. Wśród przechodniów, odwiedzających wystawę niejako przypadkowo, nie brakuje natomiast czołowych krytyków i właścicieli najcenniejszych dzieł sztuki zachodniej, bo Slag Gallery, eksponująca malarstwo Patelczyka, położna jest w kwartale Manhattanu słynącym z najpoważniejszego handlu galeryjnego w Nowym Jorku. Przepastne, doświetlające wystawę okna, wychodzą m.in. na drzwi David Zwirner Gallery, która w tym roku prezentowała chociażby suto nakrapiane prace Yayoi Kusamy wyceniane w dziesiątkach milionów dolarów.
Czy najnowsza sztuka rodzimych artystów również szacowana bywa w podobnych kwotach? Coraz regularniej - w październiku i listopadzie na zagranicznych aukcjach niepokojąco zdeformowane portrety Ewy Juszkiewicz osiągały równowartości około 2 i 3 mln zł. Jak zaznacza Sławomir Górecki, marszand mieszkający w Nowym Jorku, twórczość niektórych polskich artystów, szczególnie XX-wiecznych, nie osiągnęła jeszcze zachodniego pułapu cen wyłącznie dlatego, że dopiero odkrywana jest przez międzynarodowe grono kolekcjonerów. A to, jak dodaje, stanowi widok wart każdej nieprzespanej nocy: niezbity dowód na to, jak sztuka komunikuje zapisane w niej emocje niezależnie od języka kuratorów czy narodowości odbiorców.
Łukasz Patelczyk urodził się w 1986 roku w Wejherowie, w 2012 roku ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego wystawy indywidualne odbyły się m.in. w Polsce, Austrii i na Węgrzech. Prace artysty eksponowane były na targach VOLTA w Nowym Jorku, znajdują się również w zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego. W 2020 roku został zwycięzcą Kompasu Młodej Sztuki – rankingu najbardziej wpływowych wschodzących polskich artystów. Patelczyk mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Warszawie.
- Zawsze, kiedy w katalogu naszej aukcji znajduje się praca tego artysty, budzi wśród odbiorców żywe emocje, natomiast jeśli autor doceniony zostaje solową wystawą przez znaczącą zagraniczną instytucję, wartość jego dzieł na kolekcjonerskim rynku rośnie nieuchronnie, dopasowując się do międzynarodowego poziomu - komentuje Stefania Olbrycht, zapowiadając następną aukcję pracy Patelczyka na 1 grudnia.
„Kompozycja abstrakcyjna 57” wystawiona zostanie na licytację w ramach aukcji NEW MASTERS w Piękna Gallery w Warszawie. Jej szacowana wartość mieści się w przedziale 26-32 tys. zł. Katalog wystawy dostępny jest na stronie:
https://pieknagallery.pl/nadchodzace-aukcje/aukcja-new-masters-1/?page=1
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.