Komunikaty PR

Yellow and Gray. Wystawa i aukcja

2021-06-09  |  12:00
Biuro prasowe

Głęboka szarość (Ultimate Gray) i intensywny, wibrujący cytrynowy żółty (Illuminating). Co roku Instytut Pantone wybiera kolor na nadchodzący rok. W tym roku to aż dwie barwy, które wyznaczają trendy na całym świecie. Z tej okazji w czerwcu w DESA Unicum odbędzie się wyjątkowa wystawa poświęcona tym kolorom. Wśród prezentowanych prac pojawią się dzieła m.in. Victora Vasarely’ego, Juliana Stańczaka, Richarda Anuszkiewicza i Rafała Bujnowskiego. Oprócz malarstwa zobaczyć można będzie również design i ikoniczne projekty m.in. Romana Modzelewskiego, Zbigniewa Horbowego oraz Malwiny Konopackiej. 17 czerwca wszystkie  obiekty zostaną zlicytowane. 

 

Inspirują projektantów wnętrz, mody i wzornictwa przemysłowego. Tegoroczne połączenie barw Pantone nawiązuje do odporności, optymizmu, nadziei i pozytywnej energii, których tak bardzo potrzebujemy by na nowo odkrywać rzeczywistość. W tym roku nietypowo, po raz drugi w dwudziestoletniej historii Instytutu, wybrany został nie jeden kolor, a dwa. Czy artyści szarość i żółć interpretowali tak samo jak eksperci Pantone? Niekoniecznie. Ale właśnie to różne spojrzenie na te same barwy zaprezentowane zostanie na wystawie „Yellow&Gray ”. 

 

Jedną z najciekawszych prac, jakie zobaczycie w czerwcu jest niezwykłe dzieło Juliana Stańczaka zatytułowane „Possessive of Center”. Twórca jako młody chłopak, podczas II wojny światowej został zesłany wraz z rodziną na Syberię. Na skutek urazu i paraliżu musiał zacząć posługiwać się lewą ręką. Sztuka geometryczna była dla niego sposobem na nowy początek i zagłuszenie bolesnych wspomnień. Piękno dostrzegał w logice matematycznych wzorów i oddzieleniu emocji od rozumu. Minimalistyczne, geometryczne prace dawały mu spokój ducha. Jednym z takich dzieł jest prezentowany na wystawie obraz. To wibrujące wszystkimi odcieniami żółci niesamowite, op-artowe dzieło. 

Dla Rafała Bujnowskiego z kolei szarość i żółć związane są z pontyfikatem Jana Pawła II. Artysta miał cztery lata, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Bujnowski stworzył serię „papieskich” prac powstających na podstawie autorskiego schematu. Miały być one przykładem „praktycznego obrazu, jaki każdy Polak chciałby mieć w domu”. Jedną z nich znajdziecie na czerwcowej wystawie i aukcji. Pojawi się również żółto-szara twórczość innych, wybitnych artystów współczesnych. Wśród nich znaleźli się m.in. Krzysztof Bednarski, Francis Hewitt i Andrzej Nowacki. Prawdziwą okazją jest możliwość wylicytowania plakatów takich twórców jak Franciszek Starowieyski czy Roman Cieślewicz.

Kolor kojarzy się nie tylko ze sztuką, ale też wystrojem wnętrz. Na wystawie nie zabraknie więc ikonicznych dla polskiego designu przedmiotów ze szkła, porcelany i ceramiki,mebli, a nawet oświetlenia. Bez wątpienia jednym z najciekawszych obiektów dla fanów designu będzie serwis „Dorota” projektu Lubomira Tomaszewskiego. Łączy on w sobie cechy przedmiotu użytkowego i awangardowej rzeźby. Badania jakie nad formą i funkcjonalnością tego typu przedmiotów na przełomie lat 50. i 60. XX w. prowadził Tomaszewski, były unikatowe na skalę światową. Ich efekt w postaci serwisów „Dorota” i „Ina” zachwyciły cały świat. W 1963 roku „Dorotę” i jej projektanta odznaczono „Złotym Medalem” na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Serwis zakupiony został do prestiżowej kolekcji designu Victoria & Albert Muzeum w Londynie. Międzynarodową sławę zdobyła również współczesna polska projektantka ceramiki, Malwina Konopacka. Wazony Konopackiej miały swój debiut w 2014 roku na Tokyo Designers Week. Rok później prezentowały polski design na EXPO w Mediolanie. Prezentowane były na wystawach w m.in. w Paryżu i Londynie. Projekt wazonu „Teresa” powstał w 2018 roku z okazji aukcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie we współpracy z DESĄ Unicum. Z okazji wystawy Yellow & Gray Malwina Konopacka przygotowała „Teresę” w odcieniu intensywnej żółci. Specjalnie na wystawę i aukcję w DESA Unicum powstały również słynne fotele projektu Romana Modzelewskiego  „RM 58” w kolorach żółtym i szarym. Zaprezentowane zostaną również prace takich designerów jak Monika Patuszyńska, Paweł Grunert, Zbigniew Horbowy, czy Apolinary Gałecki.

17 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa „Yellow and Gray”: 9-17 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Yellow and Gray”: 17 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/kolor-roku/ 







 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS Biuro prasowe
2024-07-03 | 11:00

Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS

Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.