Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS
Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach przerwy wraca do swojej ulubionej techniki – akwareli. Cykl 12 obrazów artysty będzie można zobaczyć w Galerii Urban Forms w Bistro Marco przy Piotrkowskiej 282. Wernisaż wystawy „Ptaki i Krowy” odbędzie się 18 lipca, o g. 18.00.
Rafał Roskowiński to legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego. Twórca uznawany za prekursora muralu artystycznego w Polsce, znany jest przede wszystkim ze swoich monumentalnych murali historycznych. Jest inicjatorem Gdańskiej Szkoły Muralu, której celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji, jako formy sztuki społeczno-politycznej. W swojej twórczości sięga przede wszystkim po malarstwo historyczne, w którym łączy przeszłość z dynamicznym, współczesnym wyrazem.
Wystawa „Ptaki i Krowy” przygotowana przez Fundację Urban Forms jest wyjątkowo osobistą prezentacją artystycznej drogi Roskowińskiego. Cykl dwunastu akwarel to nostalgiczna podróż do źródeł twórczości: wspólnych plenerów malarskich z ojcem czy domu rodzinnego, w którym czytano sienkiewiczowskie powieści. Te wczesne doświadczenia ukształtowały wrażliwość artysty na przyrodę, a także na ulotność chwil, które próbuje uchwycić i zatrzymać w swoich obrazach. Każde z dzieł na tej wystawie to hołd złożony rodzinnym wspomnieniom i przyrodzie.
– Aby malować naturę trzeba ją obserwować, tropić, zapamiętywać. Zanim turystyka zamordowała część dzikiej przyrody, udało mi się jeszcze zobaczyć olbrzymie stada dzikich ptaków i wiele bardzo rzadkich gatunków. Po dwudziestu dziewięciu latach przerwy w malowaniu studyjnym wróciłem do korzeni i zacząłem malować to, co kocham i w technice mi najbliższej – akwareli. W wielu moich obrazach są poukrywane żarciki lub abstrakcyjne sytuacje, ale przyjemność ich odkrywania zostawiam widzom – podkreśla Rafał Roskowiński.
Na wystawie Galerii Urban Forms w Bistro Marco, przy Piotrkowskiej 282 będzie można zobaczyć dwanaście prac, o nietypowym, jak na technikę akwareli dużym formacie, przedstawiających nury, czaple, żurawie, dziki, bażanty i… krowy.
– Cieszymy się z tej współpracy. Rafał Roskowiński jest artystą bardzo świadomym. Z ogromną pasją i delikatnością ukazuje nam swój zachwyt nad kruchością przyrody. Chcemy zachęcić widzów do refleksji nad własnymi korzeniami i relacją z miejscami, które nas formują – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która jest organizatorem wystawy i zaprasza na wernisaż, 18 lipca o g.18.00. Wystawę oglądać będzie można do 30 września, w środę, czwartek i niedzielę od 12:00 do 20:00, w piątek i sobotę godzinach od 12:00 do 22:00. Wstęp jest bezpłatny.
Galerię Urban Forms, stworzyła Fundacja Urban Forms, za sprawą której powstało ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, ale też wielu innych miast w Polsce i na świecie. Dzięki jej działaniom Łódź jest uważana za jedno z najważniejszych centrów sztuki miejskiej na świecie.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
Wokalistka zaznacza, że najnowszy singiel „Lecę” to swoiste nowe otwarcie nie tylko w jej karierze muzycznej, ale i w życiu osobistym. Z większą świadomością i bagażem cennych doświadczeń nie chce już teraz popełniać takich błędów jak kiedyś. Czuje, że ma w sobie dużo pozytywnej energii i siły do działania, dlatego zamierza jak najlepiej wykorzystać ten czas. Marta Wiśniewska podkreśla, że pozytywne komentarze utwierdzają ją w tym, że to, co robi, ma sens. Hejterami natomiast nie zamierza się przejmować.
Farmacja
Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.
Media i PR
Na X zaraz po przejęciu przez Elona Muska było znacząco więcej mowy nienawiści. To sprzeczne z jego obietnicami

Liczba anglojęzycznych wpisów zawierających mowę nienawiści na X (dawniej Twitter) przez kilka miesięcy po zakupie platformy przez Elona Muska była o ok. 50 proc. wyższa niż przed transakcją – wskazują badania naukowców z Kalifornii. Znacznie wzrosła też średnia liczba polubień takich wpisów – o 70 proc. Naukowcy przyznają, że nie są w stanie określić związku przyczynowo-skutkowego, ale wskazują, że statystyki stoją w sprzeczności z deklarowanymi zmianami na platformie przez jej nowego prezesa.