Zachwycające fotografie na wystawie „Wulkany błotne” w Gdańsku
Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Maria Różańska w niezwykły sposób uchwyciła piękno azerskiego terytorium. Jej ambicją było jak najszersze ukazanie walorów przyrodniczych tych ziem, udowadniając niezaprzeczalne ich piękno i wyjątkowość.Fotografia za każdym razem wzbudza w artystce zachwyt nad pięknem natury.
Porywająca fotografia krajobrazu
Od 2 sierpnia w Centrum Handlowym Osowa w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac zatytułowaną „Wulkany błotne”. Autorką fotografii jest Maria Różańska – członkini Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Zdjęcia na wystawę powstały podczas podróży po Azerbejdżanie w kwietniu 2012r. Prace artystki charakteryzują się wyczuciem i wysmakowaniem, jakiego można oczekiwać od Marii Różańskiej. Surowość pejzaży, znakomite światło i kolory – to wszystko można podziwiać na jej kadrach.
Zatrzymane w kadrze
– Jadąc na południowy zachód od Baku trafiliśmy z mężem do bardzo niezwykłego miejsca. Na spalonej słońcem ziemi znajdowały się różnej wielkości stożki zaschniętego błota z bulgocącymi kraterami. Takich kraterów było dość sporo. Wydobywające się z nich błoto zasychało, tworząc bardzo dziwne i zaskakujące formy. Krajobraz sprawiał wrażenie księżycowego, onieśmielał pustką znajdującą się wokół. Zdjęcia są nie tylko dokumentacją tego niezwykłego miejsca, ale też i pewna refleksją fotograficzną na temat tego niezwykłego miejsca – komentuje autorka zdjęć.
Wystawę można oglądać do 4 września br. na terenie Centrum Handlowego Osowa w godzinach jej otwarcia. Centrum od dawnarealizuje program wystawienniczy, prezentujący lokalnych artystów poruszających w swojej twórczości tematykę egzotycznychkrajobrazów.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Maria Różańska – z wykształcenia matematyk, fotografuje od 2011 roku. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza w Gdańsku. Jej prace były pokazywane na wystawach na terenie całego kraju oraz zagranicą, można je było oglądać także na ekspozycjach organizowanych przez Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne. Jest autorką trzech wystaw indywidualnych. Cykl zdjęć „Azerbejdżańska mozaika” pokazywany był podczas Nocy Muzeów w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku w 2012 roku oraz w Muzeum Miasta Gdyni we wrześniu 2012 roku. Autorka była nagradzana w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jej album Sopockie witraże, otrzymał wyróżnienie w 21 Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej. Jest stypendystką miasta Sopotu.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.