Komunikaty PR

Zapraszamy na wernisaż prac Wojciecha Cieśniewskiego „O Pięknie i Miłości”

2023-04-18  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Piękno i miłość to idee, o których warto głośno mówić. By jednak w pełni je wyrazić, nie zawsze wystarczą słowa. Poruszyć głębie naszych dusz, a jednocześnie skłonić do głębszej refleksji może jedynie sztuka. Tego zdania jest Wojciech Cieśniewski – artysta malarz i profesor sztuki, który poprzez swoje malarstwo opowiada „O Pięknie i Miłości”. Już 20 kwietnia 2023 roku o godzinie 19-tej zapraszamy na wernisaż prac artysty do Salonu Goldenmark przy Placu Konstytucji 6 w Warszawie.

Wojciech Cieśniewski jest jednym z czołowych współczesnych polskich malarzy z bogatym dorobkiem artystycznym i intelektualnym. Urodził się w 1958 r. w Działdowie. Początkowo fascynował się matematyką teoretyczną, którą studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Jednak to nie królowa nauk skradła serce artysty, lecz sztuka, przez którą w pełni może wyrażać siebie, swoje marzenia, wizje i ideały. Dlatego w 1983 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z którym jest związany do dziś. Będąc profesorem akademickim, prowadzi także własną pracownię dyplomującą. Wojciech Cieśniewski jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Special Merit Award 2nd Malaysia International Art Biennale (2016), Nagrody Honorowej Miasta Działdowo (2012) oraz Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011). Jego twórczość prezentowana była na ponad 130 wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Malarstwo Wojciecha Cieśniewskiego

Swój wieloletni mariaż z malarstwem artysta zaczynał od studiowania zagadnienia abstrakcji, badając możliwości usamodzielnienia wymowy i działania obrazów. Fascynował się także malarstwem figuratywnym, podejmując dialog ze sztuką nowożytną. Nawiązując m.in. do twórczości Caravaggia, Giotta, Michała Anioła, Gian Lorenza Berniniego czy Vermeera, dążył do większej jednoznaczności i komunikatywności obrazu. Te artystyczne doświadczenia sprawiły, że z czasem malarz w swej twórczości coraz częściej dotykał problemów natury etycznej, szeroko pojętych zagadnień dobra i zła w życiu człowieka, jednocześnie badając funkcję sztuki jako nośnika dobra i piękna.

W świecie współczesnych napięć, dramatów i tragedii, sztuka - jak zawsze w historii - przybliża człowieka do piękna, do poczucia szczęścia. Mimo, że Goya malował Rozstrzelanie powstańców madryckich, a Caravaggio - Davida z głową Goliata, wszystkie dzieła sztuki wprowadzają nas w metafizyczne poczucie zachwytu i wzruszenia, uniezależnione od uwarunkowań życia. Taka jest funkcja sztuki i stąd jedna z jej definicji – tłumaczy Wojciech Cieśniewski.

Estetyka w służbie etyki

W ostatnich latach artysta coraz chętniej podejmuje różne wątki z tragicznej historii XX wieku, wyrażając ty samym solidarność́ z ofiarami prześladowań́ i totalitaryzmów. Powracającym w jego twórczości tematem jest trudna historia własnej rodziny i rodzinnej miejscowości, mazurskiego Działdowa, rozgrywająca się̨ w cieniu faszyzmu i powojennej komunistycznej rzeczywistości. To jej artysta poświęcił cykl malarski zatytułowany „Historie autochtonów” (2009-2015). Od roku 2020 tworzył zaś cykl „A jednak życie” – serię obrazów, dla których inspiracją stały się archiwalne fotografie z profilu FB „Żydzi otwoccy”. W kontekście popełnionej tu zbrodni, przywołując tragiczne doświadczenia z lokalnej przeszłości, malarz swym ekspresyjnym językiem sztuki opowiada o życiu ofiar holocaustu, podkreślając jego ponadczasową wartość. Światło dzienne dzieła te ujrzały w 2022 roku, w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów.

Wernisaż „O Pięknie i Miłości”

Także ideom i wartościom, będącym budulcem sensu ludzkiej egzystencji, poświęcony jest wernisaż prac Wojciecha Cieśniowskiego o wymownym tytule „O Pięknie i Miłości”. Odbędzie się on już 20 kwietnia 2023 roku o godzinie 19-tej w Salonie Goldenmark przy Placu Konstytucji 6 w Warszawie. Zobaczymy tu obrazy wyrażające credo artystyczne malarza, jego wizję świata i człowieka oraz przesłanie, które niesie.

Podczas wyrażania siebie malowaniem używane przeze mnie tematy z mitologii greckiej, rzymskiej, z przypowieści biblijnych lub z otaczającej mnie natury zawsze służą jednemu: ująć marzenia o naszych, ludzkich ideałach i dać im wyraz w formie obrazu – zdradza Wojciech Cieśniowski. - Życie, a szczególnie współżycie społeczne, jest dla mnie ciągłym kompromisem wobec moich przekonań, potrzeb. Natomiast sztuka pozwala mi wierzyć, że mogę osiągnąć ideał wszystkiego, o czym sobie zamarzę. Taka jest moja misja sztuki i dla Państwa, moja zabawa sztuką i moja powaga uczuć, którymi chcę się z Państwem podzielić – dodaje artysta.

Kuratorem wystawy została Oksana Bagriy - doświadczona marszand, a przy tym artystka i konserwatorka dzieł sztuki. Kwalifikacje zdobywała na stanowisku marszanda w domu aukcyjnym Rempex, gdzie była odpowiedzialna za sprzedaż oraz współpracę z komisją ekspercką przy weryfikacji dzieł sztuki. Jako Dyrektor Sprzedaży od początku tworzyła prężnie rozwijający się dom aukcyjny Libra, który w ciągu 2 lat osiągnął piątą pozycję w rankingach wyników sprzedaży pośród 33 domów aukcyjnych w Polsce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.