Komunikaty PR

Szybkie i zdrowe przekąski na ferie zimowe.

2023-02-20  |  01:00
Biuro prasowe

W czasie ferii zimowych wielu domach czas odrobinę zwalnia. Szybkie śniadania pochłaniane w biegu tuż przed wyjściem do szkoły ustępują miejsca prawdziwie rodzinnym posiłkom. Problem pojawia się, gdy większość dnia planujemy spędzić poza domem. Jakie przekąski sprawdzą się na stoku? Co zapakować dzieciom do lunchboxów i toreb termicznych? Jak zregenerować ciało po zimowych szaleństwach? Podpowiadamy.

Pełnowartościowe przekąski na wzmocnienie

Najważniejszą zasadą w diecie dziecka jest zachowanie różnorodności. Posiłki dla najmłodszych powinny opierać się na produktach pełnoziarnistych, będących wartościowym źródłem białka i wapnia, oraz sporej dawce warzyw i owoców.

– Sery żółte są doskonałym źródłem wszystkich składników wspierających rozwój młodego organizmu: białka, tłuszczy i minerałów - zauważa Ewa Polińska, MSM Mońki. – Sery żółte są bogate w witaminy, wapń, cynk, fosfor, potas i magnez. Odpowiadają za prawidłową przemianę energii i właściwe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Regulują krzepliwość krwi, funkcjonowanie układu hormonalnego oraz regenerację komórek. Ponadto dostarczają nam prozdrowotnych przeciwciał, które pomagają nam szybciej zwalczać różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne. – wylicza.

Rodzinne ferie z dzieckiem w… kuchni

Dzieci uczą się poprzez obserwację swoich rodziców, a nie słuchanie tego, co mówią. Jeśli my sami nie zadbamy o to, co znajduje się na naszych talerzach, nie możemy wymagać tego od naszych dzieci. Czas wolny od zajęć szkolnych to doskonały moment, by bardziej uważnie przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i wspólnie nauczyć się dbać o siebie nawzajem.

Wspólny czas jest najefektywniejszą formą edukacji, dlatego w czasie ferii zimowych warto tak rozplanować zajęcia, by jak najwięcej czasu spędzić razem, a nie obok siebie. Rodzinne gotowanie i przygotowanie posiłków to znakomity pomysł, by kreatywnie, uważnie i z wdzięcznością budować wzajemne relacje. Nic nie smakuje lepiej niż posiłek przygotowany z miłością.

Idealnym pomysłem na proste danie, które przygotują dzieci w każdym wieku, są wieloskładnikowe szaszłyki na zimno. Frajdę stanowi nie tylko komponowanie przekąski z ulubionych produktów, ale także możliwość zabawy formą. Z pomocą przychodzą małe foremki do pierniczków, dzięki którym kawałki żółtego sera mogą w łatwy sposób przybrać formę gwiazdki lub serduszka. Warzywami, które idealnie sprawdzają się do nabijania na szaszłyki, są pomidorki koktajlowe, plasterki ogórka świeżego lub kiszonego, rzodkiewki, różnokolorowe papryki oraz plasterki ulubionej wędliny lub kabanosy.

 

Innym pomysłem, który sprawdza się w czasie ferii, są podróże kulinarne. Niech każdy dzień wolny od zajęć w szkole ma innym motyw przewodni inspirowany kuchniami całego świata. W Dniu Włoskim możemy zaserwować aromatyczną pizzę lub spaghetti. W Dniu Amerykańskim soczyste burgery, a w Dniu Azjatyckim – wegetariańskie sushi lub kanapki onigiri z dodatkiem tuńczyka z puszki. Niech każdego dnia towarzyszą nam różnego rodzaju aktywności inspirowane kulturą danego kraju lub kontynentu. To znakomita lekcja geografii i otwartości na to, co nieznane.

Proste pomysły na kieszonkowe przekąski na drogę

Choć na rynku dostępnych jest wiele gotowych przekąsek, ich skład pozostawia często wiele do życzenia. Podczas wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzają się najprostsze patenty. Na stokach od lat królują kanapki z serem żółtym, które po męczącym wysiłku, w towarzystwie herbaty z termosu smakują niczym posiłek z co najmniej jedną gwiazdką Michelin.

– Sery żółte stanowią wartościowy, wysokoenergetyczny produkt, dlatego chętnie sięgają po nie osoby prowadzące aktywny tryb życia – wskazuje Ewa Polińska, MSM Mońki. - Stanowią doskonałą bazę do przyrządzania wielu zdrowych przekąsek, spożywanych między różnego rodzaju aktywnościami fizycznymi.

Jedną takich, która idealnie sprawdza się w drodze lub na stoku, są pełnoziarniste tortille z warzywami, szynką i serem żółtym. Zwinięte tortille idealnie mieszczą się w lunchboxach i aby je zjeść nie potrzeba sztućców. Młodszym dzieciom można pokroić ruloniki na kawałki, tworząc atrakcyjne, wieloskładnikowe ślimaczki. Innym pomysłem, który sprawdza się w każdych warunkach, są koreczki na bazie żółtego sera, pomidorków koktajlowych oraz plastrów ogórka lub rzodkiewki.

Oryginalne pomysły na rozgrzanie po spacerze

Aby utrzymać równowagę termiczną po kilku godzinach spędzonych zimą poza domem, warto zaserwować rodzinie ciepłe, rozgrzewające, gęste potrawy o konsystencji zupy lub gulaszu. Wysokoenergetyczne dania nie tylko skutecznie rozgrzewają nasze ciała po zimowych aktywnościach na świeżym powietrzu, ale także wzmacniają i podtrzymują metabolizm.

Doskonałym dodatkiem do sycących dań na bazie strączków i warzyw jest ser żółty, który wzbogaca nie tylko ich smak i aromat, ale także konsystencję. Wystarczy posypać talerz gorącej zupy lub gulaszu tartym serem, lub zapiec ulubione warzywa pod kołderką z sera żółtego i aromatycznych ziół. Dobrym pomysłem na regeneracyjny, ciepły posiłek dla dzieci są także mini pizzę lub toaletki na kruchym cieście z warzywami, kurczakiem i obowiązkowo żółtym serem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP Biuro prasowe
2024-08-07 | 17:00

Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP

Już po raz dziesiąty młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych spędzili część swoich wakacji na realizowaniu marzeń i rozwijaniu pasji. W połowie lipca 50
Dziecko Tylko ok. 17% dzieci w Polsce uprawia sport. Jak odmienić ten trend?
2024-08-07 | 04:00

Tylko ok. 17% dzieci w Polsce uprawia sport. Jak odmienić ten trend?

W międzynarodowym badaniu Global Matrix 4.0 dotyczącym aktywności dzieci i młodzieży Polska nie ma się czym pochwalić. W kategorii ogólnej aktywności fizycznej osiągnęliśmy
Dziecko Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta
2024-08-02 | 11:58

Za mało porcji zbóż w diecie polskich dzieci, pełne ziarno zbyt rzadko na ich ta

W codziennym jadłospisie najmłodszych brakuje produktów zbożowych – spożywają je w niewystarczającej ilości, a na dodatek jedzą za mało posiłków z pełnego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta

Najpierw pandemia, duża popularność zakupów w sieci i inwestowanie w drogie markowe ubrania oraz dodatki, by zdążyć spełnić swoje marzenia, a teraz powrót do galerii handlowych i korzystanie z taniej oferty sieciówek. Projektantka przyznaje, że w ostatnich latach w branży modowej sporo się dzieje. Niezmienne pozostaje jednak to, że produkcja ubrań w dużej mierze przyczynia się do degradacji środowiska. Joanna Przetakiewicz zachęca więc do tego, by zamiast kupować ubrania na jeden sezon, wybierać second handy, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze.

Konsument

Polki dość późno zaczynają myśleć o swojej niezależności finansowej na emeryturze. Nie mają konkretnie zdefiniowanych celów związanych z oszczędzaniem

Podejście Polaków do pieniędzy uwarunkowane jest zarówno realnymi dochodami i bieżącymi potrzebami, jak i psychologicznymi barierami, nieraz bardzo silnymi, których przełamanie wymaga opracowania precyzyjnego planu finansowego i jego konsekwentnej realizacji. Tymczasem większość osób odkłada oszczędzanie, a już zwłaszcza inwestowanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem tylko ten drugi sposób daje szanse na wypracowanie kapitału, który pozwoli na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze. W większym stopniu dotyczy to kobiet, które pracują krócej, mniej zarabiają, a więc odprowadzają niższe nominalnie składki, a żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Nauka

Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków

Ludziom, którzy wysypiają się w weekend, łatwiej przestawić się na poniedziałkowy tryb pracy – wynika z badań niemieckich naukowców. Co więcej, są oni mniej zmęczeni podczas całego tygodnia roboczego. Inaczej jest z tymi, którzy w weekend odsypiają zaległości z poprzedniego tygodnia i śpią dużo dłużej – dla nich powrót do pracy jest trudniejszy, a kolejne dni bardziej wyczerpujące. Badanie niemieckich naukowców pomaga zrozumieć, jakie znaczenie dla naszej energii w trakcie tygodnia pracy ma płynne włączenie się z odpoczynku w rytm pracy oraz jak ważny jest w tym względzie jakościowy sen.