Taksówka dla nastolatka? To możliwe dzięki Uber Teens
Taksówka dla nastolatka? To możliwe dzięki Uber Teens
W Warszawie ruszyła funkcja Uber Teens. Już teraz rodzice i opiekunowie mogą zaprosić nastolatków w wieku 16-17 lat do utworzenia specjalnego konta w aplikacji Uber, które umożliwia im samodzielne zamawianie przejazdów taxi. Przejazdy w ramach tej opcji są realizowane jedynie przez najwyżej ocenianych i najbardziej doświadczonych kierowców, a ich opiekunowie mają podgląd trasy w czasie rzeczywistym. Koszt przejazdu pokrywa dorosły właściciel konta. To pierwsza w Polsce oferta tego typu.
Jak wynika z badania poświęconego organizacji transportu przez rodziców nastolatków w wieku 16-17 lat, które przeprowadził na zlecenie Uber Panel Ariadna, blisko 34 proc. respondentów nie ma czasu by osobiście zawozić swoje dzieci do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne lub spotkania towarzyskie. Niewiele mniej (28 proc.) napotyka konflikt pomiędzy swoim harmonogramem a planami dzieci.
Jednocześnie zdecydowana większość rodziców (80 proc.) przyznaje, że samodzielne podróżowanie dziecka, bez konieczności ich angażowania, oszczędziłoby im czas i ułatwiło organizację obowiązków.
Uber zdecydował się odpowiedzieć na potrzeby rynku i wesprzeć opiekunów w skomplikowanej, rodzinnej logistyce. Dzięki opcji Uber Teens, która właśnie ruszyła w stolicy, nastolatki mają możliwość samodzielnego zamawiania bezpiecznych przejazdów pod czujnym okiem rodziców.
Za każdym razem, gdy nastolatek skorzysta z zamówienia, rodzic dostanie powiadomienie na swój telefon oraz podgląd trasy przejazdu, a także informacje o pojeździe i kierowcy. Opłata za przejazd zostanie poniesiona przez właściciela konta głównego i pobrana bezpośrednio z jego karty.
Jak założyć konto Uber dla nastolatka?
Wystarczy, że rodzic czy opiekun zaprosi nastolatka do utworzenia swojego konta Uber - można to zrobić w aplikacji Uber, wchodząc w zakładkę “Konto” a następnie “Rodzina” i korzystając z przycisku “Zaproś rodzinę”. Nastolatek otrzyma zaproszenie do pobrania aplikacji Uber i do dołączenia do konta rodzinnego. Po zakończeniu procesu konfiguracji, który obejmuje krótki instruktaż korzystania z aplikacji i dostępnych funkcji bezpieczeństwa, nastolatek może rozpocząć zamawianie przejazdów.
Specjalne funkcje bezpieczeństwa
Wszystkie przejazdy Uber Teens mają automatycznie włączone funkcje bezpieczeństwa, jak weryfikacja kodem PIN, śledzenie podróży w czasie rzeczywistym czy dostęp do przycisku bezpieczeństwa, umożliwiającego m.in połączenie z numerem 112. Funkcje nie mogą być wyłączone ani przez nastolatków, ani kierowców, ani opiekunów, co sprawia że są dostępne w każdej chwili.
• Wyselekcjonowani kierowcy: Tylko wysoko oceniani i doświadczeni kierowcy mogą przyjmować zlecenia na przejazdy w ramach Uber Teens. Za każdym razem, gdy nastolatek zamówi kurs, rodzic otrzyma informacje o danych kierowcy, pojazdu oraz o podanym miejscu docelowym.
• Weryfikacja kodem PIN: Aby upewnić się, że niepełnoletni pasażer wsiadł do właściwego auta, przed rozpoczęciem każdego przejazdu nastolatek zostanie poproszony o podanie kierowcy unikalnego kodu PIN, który pojawi mu się w aplikacji. Bez kodu PIN kierowca nie rozpocznie przejazdu.
• Śledzenie podróży w czasie rzeczywistym: Przez cały czas trwania przejazdów, dzięki lokalizacji w czasie rzeczywistym, rodzice mogą śledzić trasę na żywo.
• RideCheck: To funkcja, która wykorzystuje dane GPS i wykrywa nieoczekiwane zdarzenia w czasie podróży. Podczas zmiany trasy lub niezamierzonego czy zbyt długiego postoju zarówno pasażer, jak i kierowca otrzymają powiadomienie z pytaniem, czy wszystko jest w porządku. Za pośrednictwem aplikacji będą mogli oni potwierdzić, że podróż przebiega bez zakłóceń.
• Rozszerzona komunikacja: Rodzice i opiekunowie mogą w dowolnym momencie skontaktować się z kierowcą oraz linią bezpieczeństwa Uber.
Udostępnienie opcji Uber Teens to efekt ponad rocznej pracy zespołu Uber i współpracy z ekspertami z takich globalnych organizacji, jak Safe Kids Worldwide czy ParentZone. Instytucje te wspierają tworzenie bezpieczniejszego, bardziej pozytywnego środowiska internetowego dla rodzin i dzieci. Usługa Uber Teens po raz pierwszy została udostępniona w maju 2023 r. w wybranych miastach w USA i w Kanadzie, a obecnie korzystają z niej rodzice i nastolatki w ponad 100 miastach na całym świecie.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.