ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu „Piaskowy Wilk” w reżyserii Justyny Zar. Premiera przedstawienia, opartego na książkach Åsy Lind, odbędzie się 25 stycznia 2025 roku.
W Teatrze Pinokio trwają intensywne przygotowania do premiery „Piaskowego Wilka”, spektaklu opartego na popularnych opowiadaniach Åsy Lind, które w Polsce ukazały się dzięki przekładom Agnieszki Stróżyk i Wydawnictwu Zakamarki. Historia, skierowana do widzów od szóstego roku życia, ukazuje świat dziecięcej wyobraźni i przyjaźni przez pryzmat wspomnień dorosłej Karo, powracającej do rodzinnego domu. Jako mała Karusia poznała Piaskowego Wilka – niezwykłego towarzysza, który stał się jej przewodnikiem po zawiłościach dziecięcego świata i przyjacielem, którego mądrość pochodziła „z serca”.
Reżyserka spektaklu, Justyna Zar, podkreśla, że „Piaskowy Wilk” to nie tylko opowieść o dzieciństwie, ale także refleksja nad filozoficznymi problemami, które – choć widziane przez pryzmat zabaw – dotyczą każdego człowieka.
– Chcemy, aby widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, odnaleźli w tej historii radość, energię i poczucie, że wszystko jest możliwe. To świat, w którym problemy można rozwiązać w nieoczywisty sposób, a wyobraźnia nie zna granic – mówi reżyserka.
Spektakl to wspólna praca całego zespołu twórców, dzięki któremu rozwiązania sceniczne połączą tradycyjne formy lalkowe z elementami multimedialnymi, przenoszącymi widzów w świat wspomnień i dziecięcych fantazji. Dlatego istotną rolę odgrywać będą: scenografia i kostiumy autorstwa Natalii Wieciech, muzyka Marcina Nagnajewicza oraz multimedia opracowane przez Przemysława Żmiejko. W przedstawieniu wystąpią Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko i Jagoda Zimała, którzy wniosą na scenę humor, wzruszenie i emocje, tworzące ducha tej wyjątkowej opowieści.
„Piaskowy Wilk” to spektakl nie tylko dla dzieci – jego uniwersalne przesłanie o sile przyjaźni i wyobraźni przemówi także do dorosłych, przypominając im o magii zapomnianych marzeń. Premiera odbędzie się 25 stycznia 2025 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi. Więcej informacji o repertuarze oraz biletach można znaleźć na stronie teatru www.teatrpinokio.pl.
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
NAJBARDIEJ ROZTAŃCZONE WIDOWISKO SEZONU!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.