ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
Już w styczniu młodzi widzowie Teatru Pinokio w Łodzi wyruszą w niezwykłą podróż do świata dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Właśnie rozpoczęły się próby do spektaklu „Piaskowy Wilk” w reżyserii Justyny Zar. Premiera przedstawienia, opartego na książkach Åsy Lind, odbędzie się 25 stycznia 2025 roku.
W Teatrze Pinokio trwają intensywne przygotowania do premiery „Piaskowego Wilka”, spektaklu opartego na popularnych opowiadaniach Åsy Lind, które w Polsce ukazały się dzięki przekładom Agnieszki Stróżyk i Wydawnictwu Zakamarki. Historia, skierowana do widzów od szóstego roku życia, ukazuje świat dziecięcej wyobraźni i przyjaźni przez pryzmat wspomnień dorosłej Karo, powracającej do rodzinnego domu. Jako mała Karusia poznała Piaskowego Wilka – niezwykłego towarzysza, który stał się jej przewodnikiem po zawiłościach dziecięcego świata i przyjacielem, którego mądrość pochodziła „z serca”.
Reżyserka spektaklu, Justyna Zar, podkreśla, że „Piaskowy Wilk” to nie tylko opowieść o dzieciństwie, ale także refleksja nad filozoficznymi problemami, które – choć widziane przez pryzmat zabaw – dotyczą każdego człowieka.
– Chcemy, aby widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, odnaleźli w tej historii radość, energię i poczucie, że wszystko jest możliwe. To świat, w którym problemy można rozwiązać w nieoczywisty sposób, a wyobraźnia nie zna granic – mówi reżyserka.
Spektakl to wspólna praca całego zespołu twórców, dzięki któremu rozwiązania sceniczne połączą tradycyjne formy lalkowe z elementami multimedialnymi, przenoszącymi widzów w świat wspomnień i dziecięcych fantazji. Dlatego istotną rolę odgrywać będą: scenografia i kostiumy autorstwa Natalii Wieciech, muzyka Marcina Nagnajewicza oraz multimedia opracowane przez Przemysława Żmiejko. W przedstawieniu wystąpią Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko i Jagoda Zimała, którzy wniosą na scenę humor, wzruszenie i emocje, tworzące ducha tej wyjątkowej opowieści.
„Piaskowy Wilk” to spektakl nie tylko dla dzieci – jego uniwersalne przesłanie o sile przyjaźni i wyobraźni przemówi także do dorosłych, przypominając im o magii zapomnianych marzeń. Premiera odbędzie się 25 stycznia 2025 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi. Więcej informacji o repertuarze oraz biletach można znaleźć na stronie teatru www.teatrpinokio.pl.

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.

NAJBARDIEJ ROZTAŃCZONE WIDOWISKO SEZONU!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Eliza Gwiazda: Polskie hotele to już nie są te sprzed 10-15 lat. Nie ma takiej zachcianki, której pięciogwiazdkowe obiekty by nie spełniły
Influencerka zauważa, że w Polsce jest coraz więcej atrakcyjnych hoteli z bogatą ofertą dostosowaną do zróżnicowanych potrzeb gości. Jest w nich coraz więcej udogodnień, atrakcji i komfortowych rozwiązań, które sprawiają, że pobyt w danym obiekcie jest prawdziwą przyjemnością. Eliza Gwiazda wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenia, będąc w jury konkursu na najpiękniejszy hotel w Polsce.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Dom i ogród
Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów

Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.