Telefon, królicze nóżki, ząb. Przedmioty zostawione po przejeździe z Uberem
Kto nigdy nie zostawił niczego w pociągu, autobusie czy taksówce niech… przeczyta, że każdy gubi rzeczy i to żaden wstyd się do tego przyznać. Nawet jeśli zgubą był ząb, deska toaletowa czy kamizelka kuloodporna. Uber po raz kolejny przedstawia zestawienie najczęściej zostawianych przedmiotów. Wśród najbardziej zapominalskich miast w całym regionie EMEA, Warszawa znalazła się już na piątej pozycji.
Mimo różnego rodzaju zgłoszeń dotyczących zagubionych przedmiotów, wciąż najczęściej – bez względu na szerokość geograficzną – zdarza nam się zapominać o najbardziej podstawowych przedmiotach. Z najnowszego zestawienia dowiadujemy się, że w Polsce po przejeździe z Uber najczęściej zostawiamy telefony, portfele, plecaki, klucze, odzież czy okulary. W pozostałych krajach sytuacja wygląda podobnie – użytkownikom oprócz wymienionych przedmiotów zdarza się zostawić także biżuterię, elektroniczne papierosy czy dokumenty.
W weekendy gubimy częściej
Podekscytowani wizją weekendu, najbardziej skłonni do zapominania jesteśmy w piątki i soboty. To w te dni spływa najwięcej zgłoszeń dotyczących przedmiotów pozostawianych w pojazdach. Sobota to także dzień, w którym najczęściej gubimy portfele. Co ciekawe, najbardziej roztargnieni jesteśmy nie wieczorem, a między 9 a 12. W Polsce dniem zgubionego przedmiotu zostałaby niedziela - 2 sierpnia 2020 r.
W Warszawie łatwiej o chwilę zapomnienia
Jak wynika z zestawienia, Warszawa znalazła się na piątym miejscu pod względem miast, w których najczęściej zostawiamy przedmioty podczas przejazdu. Naszą stolicę wyprzedziły: Johannesburg, Kijów, Londyn oraz Kair.
(Nie)tradycyjne zguby
Co mówią o nas pozostawione w samochodach rzeczy? Czy to oznacza, że polscy użytkownicy pilnują oryginalnych przedmiotów skuteczniej niż zamawiający przejazdy w innych krajach? Sprawdźmy. Oto lista 10 najdziwniejszych zgub pozostawionych w Uberze:
- Kuloodporna kamizelka z napisem FBI
- Duży obraz Kate Middleton w komplecie z małym obrazem ponurego żniwiarza
- Ząb, który wypadł komuś z kieszeni
- Cooler do szampana z żywymi rybkami w środku
- Królicze nóżki
- Deska toaletowa i tabliczka powitalna na drzwi w kształcie cytryny
- Ogon jednorożca
- Świeże krewetki
- Kostium dinozaura
- Część monitorującej bransoletki na kostkę
Zgubione, znalezione
Pozostawienie przedmiotów po zakończonym przejeździe może być stresujące. Na szczęście najprostszym sposobem na ich odzyskanie jest kontakt z kierowcą pojazdu. W przypadku zgubienia telefonu, z aplikacji można skorzystać za pośrednictwem komputera:
- Wejdź w zakładkę “Twoje przejazdy” i wybierz przejazd, po którym zostawiłeś w aucie swoją własność;
- Wybierz opcję “Zgubiony przedmiot”;
- Przejdź do zakładki “Kontakt z kierowcą w sprawie zagubionego przedmiotu”;
- Przewiń stronę na sam dół i wpisz numer kontaktowy, pod którym można się z Tobą skontaktować, a następnie kliknij “Prześlij”;
- Odbierz połączenie telefoniczne bezpośrednio od kierowcy;
- Potwierdź z kierowcą czas i miejsce odbioru przedmiotu, jeśli ten go wcześniej znalazł;
Ponadto Uber przygotował prostą instrukcję, jak odzyskać zagubiony przedmiot, którą można obejrzeć tutaj.
![Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji Biuro prasowe](/files/2115208543/nera-405xe-1_1,w_246,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji
![Dreame comes true – doskonały rok marki](/files/_uploaded/glownekonf_1696490128,w_299,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Dreame comes true – doskonały rok marki
![Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji](/files/_uploaded/glownekonf_1704616474,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.