Komunikaty PR

Telemedycyna pomoże w terapii HIV

2023-10-30  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

W sieci pojawiły się właśnie pierwsze z serii filmów promujących rozwiązania telemedyczne w terapii HIV. Osoby zawodowo związane z profilaktyką i leczeniem wirusa przedstawiają korzyści płynące z takiej metody terapii. Filmy to jeden z elementów kampanii skierowanej do lekarzy chorób zakaźnych, pielęgniarek i samych osób seropozytywnych. Akcja realizowana jest przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, a finansowana z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Projekt, oprócz filmów, obejmuje również współpracę z wybranymi ośrodkami leczącymi HIV. Organizowane są w nich szkolenia dla personelu na temat rozwiązań telemedycznych. Wśród pacjentów tych ośrodków, którzy zechcą korzystać ze zdalnego kontaktu z lekarzem, przeprowadzone będzie badanie na temat zalet i wad telemedycyny. Posłuży ono do przygotowania poradników, które zostaną rozesłane do pozostałych ośrodków prowadzących leczenie antyretrowirusowe (ARV) w Polsce. Poza tym Pozytywni w Tęczy opracowują poradnik na temat bezpieczeństwa pacjentów w zdalnych kontaktach z ochroną zdrowia. Znajdzie się w nim m.in. lista potwierdzonych kontaktów do ośrodków prowadzących leczenie ARV.

Kontakt telefoniczny jest nie do przecenienia w przypadku osób, które zastanawiają się nad wykonaniem testu, albo już go wykonały. Jak mówi w jednym z filmów Paweł Kalinowski, koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na warszawskiej Pradze, „Tradycyjne odbieranie wyników jest dla młodszych osób przestarzałe, wręcz dziwne, a więc możemy się spodziewać rosnącego zainteresowania tą formą kontaktu z PKD”.

Bez telefonu nie może sobie również wyobrazić swojej pracy Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”. „Telefon zaufania to kontynuacja wsparcia w PKD oraz ważne źródło informacji o leczeniu” – mówi Przepiórka w innym nagraniu przygotowanym przez Pozytywnych w Tęczy.

„Zakażenie HIV to choroba przewlekła, co oznacza, że trzeba przyzwyczaić się do regularnych wizyt u lekarza. Rozmowa z nim jest oczywiście konieczna, ale nie zawsze musi to być wizyta w przychodni lub szpitalu. Jeśli nie są akurat potrzebne badania, wystarcza telefon lub chat. Rozwiązania telemedyczne są tu idealne” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. – „Dla większości pacjentów to jedynie kwestia wygody, lecz dla osób, które mieszkają daleko od ośrodków leczących to już znaczące ułatwienie: nie trzeba np. zwalniać się z pracy i ponosić kosztów przejazdu, żeby dojechać na wizytę.”

Filmy z udziałem Ireny Przepiórki oraz Pawła Kalinowskiego, a także nagranie z wypowiedzią Mateusza Antosiewicza, lekarza chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, można obejrzeć w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. W najbliższych miesiącach będą się pojawiać kolejne materiały – filmy oraz poradniki.

„Osoby żyjące z HIV to dziś, dzięki nowoczesnym terapiom, po prostu pacjenci z chorobą przewlekłą, którzy mogą prowadzić normalne życie. Warunkiem jest regularny kontakt z lekarzem oraz podjęcie terapii ARV. Dzięki telemedycynie ten pierwszy element może być dużo łatwiejszy. Dlatego bardzo się cieszę, że Pozytywni w Tęczy przybliżają ten kanał komunikacji zarówno personelowi szpitali zakaźnych, jak i pacjentom z całej Polski” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.