Komunikaty PR

Telemedycyna pomoże w terapii HIV

2023-10-30  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

W sieci pojawiły się właśnie pierwsze z serii filmów promujących rozwiązania telemedyczne w terapii HIV. Osoby zawodowo związane z profilaktyką i leczeniem wirusa przedstawiają korzyści płynące z takiej metody terapii. Filmy to jeden z elementów kampanii skierowanej do lekarzy chorób zakaźnych, pielęgniarek i samych osób seropozytywnych. Akcja realizowana jest przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, a finansowana z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Projekt, oprócz filmów, obejmuje również współpracę z wybranymi ośrodkami leczącymi HIV. Organizowane są w nich szkolenia dla personelu na temat rozwiązań telemedycznych. Wśród pacjentów tych ośrodków, którzy zechcą korzystać ze zdalnego kontaktu z lekarzem, przeprowadzone będzie badanie na temat zalet i wad telemedycyny. Posłuży ono do przygotowania poradników, które zostaną rozesłane do pozostałych ośrodków prowadzących leczenie antyretrowirusowe (ARV) w Polsce. Poza tym Pozytywni w Tęczy opracowują poradnik na temat bezpieczeństwa pacjentów w zdalnych kontaktach z ochroną zdrowia. Znajdzie się w nim m.in. lista potwierdzonych kontaktów do ośrodków prowadzących leczenie ARV.

Kontakt telefoniczny jest nie do przecenienia w przypadku osób, które zastanawiają się nad wykonaniem testu, albo już go wykonały. Jak mówi w jednym z filmów Paweł Kalinowski, koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego na warszawskiej Pradze, „Tradycyjne odbieranie wyników jest dla młodszych osób przestarzałe, wręcz dziwne, a więc możemy się spodziewać rosnącego zainteresowania tą formą kontaktu z PKD”.

Bez telefonu nie może sobie również wyobrazić swojej pracy Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami”. „Telefon zaufania to kontynuacja wsparcia w PKD oraz ważne źródło informacji o leczeniu” – mówi Przepiórka w innym nagraniu przygotowanym przez Pozytywnych w Tęczy.

„Zakażenie HIV to choroba przewlekła, co oznacza, że trzeba przyzwyczaić się do regularnych wizyt u lekarza. Rozmowa z nim jest oczywiście konieczna, ale nie zawsze musi to być wizyta w przychodni lub szpitalu. Jeśli nie są akurat potrzebne badania, wystarcza telefon lub chat. Rozwiązania telemedyczne są tu idealne” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. – „Dla większości pacjentów to jedynie kwestia wygody, lecz dla osób, które mieszkają daleko od ośrodków leczących to już znaczące ułatwienie: nie trzeba np. zwalniać się z pracy i ponosić kosztów przejazdu, żeby dojechać na wizytę.”

Filmy z udziałem Ireny Przepiórki oraz Pawła Kalinowskiego, a także nagranie z wypowiedzią Mateusza Antosiewicza, lekarza chorób zakaźnych z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, można obejrzeć w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. W najbliższych miesiącach będą się pojawiać kolejne materiały – filmy oraz poradniki.

„Osoby żyjące z HIV to dziś, dzięki nowoczesnym terapiom, po prostu pacjenci z chorobą przewlekłą, którzy mogą prowadzić normalne życie. Warunkiem jest regularny kontakt z lekarzem oraz podjęcie terapii ARV. Dzięki telemedycynie ten pierwszy element może być dużo łatwiejszy. Dlatego bardzo się cieszę, że Pozytywni w Tęczy przybliżają ten kanał komunikacji zarówno personelowi szpitali zakaźnych, jak i pacjentom z całej Polski” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia Biuro prasowe
2024-07-30 | 11:10

Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia

Wakacje to idealny czas na zadbanie o siebie, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. To czas, kiedy możemy na chwilę zwolnić, odciąć się od codziennych
Zdrowie AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY
2024-07-30 | 10:00

AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY

W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo oraz w drogerii internetowej zikodermo.pl Klienci będą mogli dokonać zakupu polskich, jak
Zdrowie Testy na HIV dla uczestników Pol’and’Rock Festival
2024-07-29 | 13:00

Testy na HIV dla uczestników Pol’and’Rock Festival

Wolontariusze z Towarzystwa Rozwoju Rodziny oddział w Zielonej Górze pojawią się na festiwalu Pol’And’Rock, by rozmawiać z gośćmi imprezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.