Temperatura rośnie! – zadbaj o gospodarkę wodno-elektrolitową swojego dziecka
W czasie wakacji wszyscy jesteśmy bardziej aktywni, ale dotyczy to zwłaszcza dzieci, które spędzają na powietrzu cały dzień, bawiąc się z rówieśnikami, szalejąc na plaży czy jeżdżąc na rowerze. A kiedy trwa najlepsza zabawa, ostatnią rzeczą, o jakiej pamiętają, jest regularne picie. Dlatego to my musimy zadbać o to, aby w czasie upałów i wzmożonego ruchu nasze pociechy uzupełniały elektrolity. Pomoże nam w tym nowy Plusssz Junior Elektrolity Complex.
Zapotrzebowanie na wodę pochodzącą z napojów i produktów spożywczych dzieci w wieku od lat 3 do 10 wynosi od 1250 do ok. 2000 ml na dobę. Jeszcze więcej płynów młody organizm potrzebuje przy wysiłku fizycznym oraz przy wyższej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza. Czynniki te powodują również większe straty elektrolitów z potem, a odpowiedni bilans sodu, potasu i magnezu jest bardzo ważny dla zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, także dziecięcego1.
Regularne nawadnianie jest zatem kluczowe zwłaszcza latem, podczas upałów, podróży, wysiłku i zabawy, kiedy dzieci zapominają o piciu i łatwo się odwadniają. Objawami, które powinny nas zaniepokoić, są oznaki nadmiernego zmęczenia, bóle i zawroty głowy oraz nieregularny rytm serca. Aby ich uniknąć, podawajmy maluchom suplementy zawierające zestaw elektrolitów pomagających w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Nowe musujące tabletki Plusssz Junior Elektrolity Complex pozwalają przyrządzić pyszny napój o owocowym smaku, z kompletem minerałów i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas upałów i letnich aktywności. Kompleks elektrolitowy zapewni odpowiednie nawodnienie, a witaminy z grupy B pomogą zwalczyć znużenie i zmęczenie, co będzie dodatkowym wsparciem dla organizmu dziecka.
A zatem podając dziecku do picia suplement diety w postaci smacznego napoju, zyskamy pewność, że przyjmuje odpowiednią ilość płynów i niezbędne dla niego składniki. Połączmy przyjemne z pożytecznym!
Elektrolity są ważnym składnikiem pożywienia. Aby zapewnić je w diecie młodego organizmu, zachęcajmy maluchy do jedzenia produktów, które je zawierają, czyli np. płatków żytnich i kukurydzianych (sód), pomidorów, bananów i owoców suszonych (potas) oraz pestek dyni, kakao i migdałów (magnez).
Plusssz Junior Elektrolity Complex zawiera kompleks elektrolitowy: magnez, potas, sód oraz glukozę, które zapewniają prawidłowe nawodnienie organizmu, a także kompleks witaminowy: tiamina, niacyna, witamina B6, biotyna, witamina B12, które pomagają zwalczać uczucie zmęczenia i znużenia. Aby zapewnić dziecku komplet elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, zaleca się podać mu 4 tabletki dziennie – 1 tabletkę należy rozpuścić w 125 ml chłodnej wody. Sok owocowy w proszku zapewnia napojowi pyszny smak, dlatego dzieci z chęcią same sięgną po ten suplement diety.
Cena ok. 11 zł/20 tabletek
Przypisy:
- „Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja”, red. nauk. prof. dr hab. med. Jarosz M., Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017 r.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.