Komunikaty PR

Testy na HIV są proste!

2021-09-21  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka@alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.51 MB )

Toruńska Fundacja Parasol nakręciła krótki film „To takie proste…” Pokazuje on, jak wygląda testowanie w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i zachęca do korzystania z tej możliwości. Film jest już dostępny w mediach społecznościowych Fundacji, m.in. na www.facebook.com/parasoltorun/. Cel? Uświadomienie młodzieży, że dzięki nowoczesnym terapiom HIV przestał być wyrokiem i stał się zwykłą chorobą przewlekłą, z którą można dobrze żyć do starości, o ile się o niej wie. Film i cała akcja „To takie proste…” finansowane są z grantu pochodzącego z konkursu Pozytywnie Otwarci prowadzonego przez Gilead Sciences Poland.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano 840 nowo wykrytych przypadków HIV, a 47 osób zapadły na AIDS. To mniej niż rok wcześniej, kiedy przypadków HIV było 1615, a AIDS – 100, ale to wcale nie jest dobra wiadomość. Z powodu pandemii COVID-19 niemal o połowę zmniejszyła się liczba testów w kierunku HIV wykonywanych w polskich PKD. Co zapewne oznacza, że wiele osób żyje w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem i może zakażać innych.

„Test na HIV to nic strasznego. Wykonać go powinien każdy, kto dba o swoje zdrowie. W PKD taki test jest bezpłatny. Można go zrobić anonimowo i bez skierowania. Warto, bo dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby żyjące z HIV mogą nigdy nie zachorować na AIDS i nie zakazić swoich partnerów. Możliwe jest także zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci” – powiedział Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol. - „W Polsce jest ponad 30 PKD. Ich adresy dostępne są na stronach aids.gov.pl i leczhiv.pl. Każdy może znaleźć punkt blisko swojego miejsca zamieszkania. Przyjdź do nas, my zajmiemy się wszystkim!”

Po filmie „To takie proste…” w mediach społecznościowych toruńskiej fundacji pojawi się seria czterech spotów, w których znane osoby będą zachęcały do testowania oraz opowiadały, jak wyglądał ich test na HIV.

„Odpowiednio leczone zakażenie HIV nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia, ale najpierw trzeba je wykryć. Nieleczony HIV prowadzi do rozwoju AIDS, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest przypominanie o konieczności testowania się w kierunku zakażenia. Zwłaszcza w Polsce, gdzie badanie to zrobiło mniej niż 10 proc. dorosłych. Tak mała liczba przetestowanych niesie zagrożenie, ponieważ wirus nie wybiera. Może dotknąć każdego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć