To śniadanie jest hitem - czym jest smoothie bowl?
Znudziły Ci się już kanapki na śniadanie? Kulinarny hit, czyli śniadaniowe smoothie bowl sprawi, że poranny posiłek – w tym przypadku porcja nabiału i owoców – będzie ciekawą odmianą, a jednocześnie pyszną i kolorową porcją zdrowej energii. Jakich składników użyć, by wyczarować coś bardzo smakowitego i dającego uczucie sytości na wiele godzin?
Każdy dietetyk powie, że śniadań nie powinno się pomijać. Ich brak może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, szczególnie związanych z utrzymaniem właściwego poziomu glukozy i insuliny. Zdrowe, poranne jedzenie powinno być naszym priorytetem, jeśli chcemy być pełni energii. Spożycie pełnowartościowego posiłku w ciągu godziny po przebudzeniu pomaga utrzymać także odpowiednią wagę. Co zrobić, jeśli rano nie mamy czasu, a dzień rozpoczynamy w pośpiechu? Warto sięgnąć po szybkie i łatwe w przygotowaniu rozwiązanie.
Czym są smoothie bowl?
Zgodnie z aktualnie obowiązującą piramidą żywienia, podstawą zbilansowanej diety powinny być owoce i warzywa. Nie zapomnijmy dodać ich do naszej porannej porcji zdrowia i witamin. Kolejne piętro piramidy zajmuje nabiał jako ważne źródło białka, wapnia, tłuszczu mlecznego oraz witamin np. B oraz D. Jak to wszystko połączyć w jedno?
Przygotuj modne ostatnio smoothie bowl, czyli pięknie skomponowany posiłek, serwowany w głębokich miseczkach. Danie to jest nie tylko pyszne, ale także cieszy oczy smakoszy: nabiałową bazę (np. Maślankę Mrągowską, jogurt naturalny pitny Milko, typu greckiego Mlekpol lub mleko Łaciate 3,2%) uzupełnia się pokrojonymi, świeżymi owocami, domową granolą i produktami z grupy superfoods, np. nasionami chia czy owocami goji. W skrócie
– kolorowo oznacza zdrowo i w tym przypadku szybko! Przygotowanie witaminowej bomby zajmie Ci mniej niż kwadrans.
Skąd nazwa? Smoothie, bo składniki blendujemy na gładki, ale gęsty koktajl, a ang. bowl, ponieważ podajemy go wraz z dekoracjami w głębokiej miseczce.
HIT: Zielone smoothie bowl
Składniki:
- 100 g szpinaku
- 2 kiwi
- 250 ml mleka Łaciate 3,2%
- 1 banan
- 50 g jarmużu
- wiórki kokosowe
- 2 łyżeczki nasion chia
Przygotowanie: Umyty szpinak, obrane kiwi i banana, jarmuż, mleko Łaciate i nasiona chia wkładamy do kielicha blendera. Miksujemy na gładką masę. Wkładamy do głębokiej miski, a następnie dekorujemy świeżymi owocami i wiórkami kokosowymi.
HIT: Żółte Smoothie bowl
Składniki:
- 2 mango (1 do dekoracji)
- 2 banany (1 do dekoracji)
- kilka kawałków ananasa
- garść borówek
- ok. 180 g jogurtu pitnego naturalnego Milko
- ok. 125 ml soku jabłkowego
Przygotowanie: Mango obieramy i oddzielamy miąższ od pestki, wrzucamy do blendera. Dodajemy obranego banana, a następnie dolewamy jogurt i sok. Blendujemy do uzyskania gładkiego koktajlu. Wlewamy do naczynia, dodajemy ulubione dodatki.
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią sezon na smaczne i soczyste owoce. Nie trać czasu, już dzisiaj poszukaj inspiracji na kolorowe koktajle z ich wykorzystaniem: www.najlepszewkuchni.pl.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.