TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż
TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i samochodów w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi.
Ta specjalna strona umożliwia użytkownikom zapoznanie się z warunkami na drogach w Paryżu w czasie rzeczywistym, wskazując im poziom zatłoczenia w porównaniu z normalnym ruchem oraz otrzymanie informacji real-time na temat czasu podróży.
Paryż przeszedł znaczną transformację w obszarze infrastruktury drogowej. W pierwszej połowie 2024 r. na mapach TomTom w całym obszarze metropolitalnym wprowadzono ponad 2000 zmian (to więcej niż w jakimkolwiek innym mieście) w instrukcjach manewrowania, takich jak zmiany w przepływie ruchu czy zasady skrętów.
Zgodnie z najnowszym raportem TomTom Traffic Index, Paryż jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. W związku z tym ze względu na spodziewane, dodatkowe miliony odwiedzających, sprawne zarządzanie ruchem jest jeszcze bardziej niezbędne. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. warunki drogowe będą inne niż zazwyczaj, ze względu na obszary o ograniczonym ruchu, zamknięcia dróg w Paryżu i okolicach oraz specjalnie zarezerwowane pasy dla urzędników, sportowców i pojazdów bezpieczeństwa.
Dzięki ścisłej współpracy z Francuskim Ministerstwem Transportu i władzami drogowymi Paryża, TomTom otrzyma wszystkie decyzje dotyczące zarządzania ruchem. Firma ma specjalny zespół pracujący 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby wprowadzić te informacje do mapy. TomTom, który dostarcza swoje usługi oparte na lokalizacji wielu producentom, specjalistom ds. mobilności i twórcom aplikacji, będzie zgłaszać wszystkie zdarzenia drogowe, zamknięcia i blokady, aby umożliwić uczestnikom ruchu drogowego i zawodowym kierowcom sprawne poruszanie się w czasie Igrzysk po odmienionym Paryżu.
DiRIF (Direction des Routes d'Île-de-France), organ zarządzający autostradami w obszarze metropolitalnym Paryża, od kilku miesięcy korzysta z platformy danych o ruchu drogowym od PTV Group, jednego z wiodących na świecie dostawców oprogramowania do planowania, symulacji i zarządzania ruchem w czasie rzeczywistym, zasilanego danymi TomTom Traffic. Platforma ta umożliwia DiRIF lepsze informowanie uczestników ruchu o aktualnych warunkach drogowych, czasach podróży lub zamknięciach dróg. DiRIF zintegrował również te dane ze swoją platformą trafficową – Sytadin.fr. Jest to usługa online, która zapewnia kierowcom informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.
Zaangażowanie TomTom wykracza poza Igrzyska Olimpijskie. Firma planuje dostarczać aktualizacje informacji o ruchu drogowym oraz zamknięciach dróg także po zakończeniu okresu letniego. Tym samym TomTom zapewni długoterminowe korzyści mieszkańcom i osobom odwiedzającym Paryż.

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.