Komunikaty PR

Trauma wywołana pandemią COVID-19 pozostanie z nami na długo

2020-07-30  |  10:35
Biuro prasowe

O możliwych skutkach traumy związanej z pandemią COVID-19 rozmawiali uczestnicy debaty online Trauma w dobie pandemii, zorganizowanej 24 czerwca br. przez Fundację Dorastaj z Nami. Według ekspertów, którzy wzięli udział w spotkaniu, prof. Bogdana de Barbaro, psychiatry i psychoterapeuty oraz Marty Wrzosek, pedagog i nauczycielki oraz ekspertki Fundacji Dorastaj z Nami, obecna sytuacja może być impulsem do zmiany, pod warunkiem, że odnajdziemy w sobie dobre poczucie sprawczości, np. angażując się w pomoc potrzebującym.

Jak zauważyła Magdalena Pawlak, prezes Fundacji Dorastaj z Nami, pandemia w gwałtowny sposób sprawiła, że całe społeczeństwa straciły poczucie kontroli i wpływu na własne życie. - Nasza debata była próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się świat po pandemii oraz co możemy zrobić, by trauma wywołana COVID-19 stała się impulsem do zmiany na lepsze. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przeżywanie traumy przez dzieci i rodziny pracowników służb, którzy są na froncie walki z pandemią. Medycy, policjanci i strażacy oraz inni pracownicy służb, codzienne narażają własne zdrowie i życie, by nieść pomoc chorym na COVID-19. To  szczególnie ważny temat dla Fundacji Dorastaj z Nami, która od 10 lat łączy różne grupy społeczne i biznesowe, w działaniu na rzecz pomocy dzieciom pracowników służb. Realizując naszą misję, w tym roku, objęliśmy wsparciem także pracowników medycznych walczących z COVID-19 oraz ich dzieci.

Zdaniem Konrada Ciesiołkiewicza, przewodniczącego Rady Fundacji Dorastaj z Nami, trauma związana z pandemią COVID-19 doprowadzi do powstania szeregu kryzysów i efektu domina. - Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie przyczyną powstawania kolejnych kryzysów: osobistych, ekonomicznych, społecznych, a być może także politycznych, które dodatkowo będą się na siebie nakładać. Dlatego już teraz chcieliśmy zastanowić się, jakie konkretne działania trzeba podjąć na poziomie indywidulanym i systemowym, by niwelować skutki pandemii COVID-19 i kryzysów nią wywołanych.

Jak podkreślili uczestnicy debaty, pandemia COVID-19 i jej skutki dotknęły w mniejszym lub większym stopniu całe społeczeństwo. Trauma, przeżywana do tej pory głównie przez jednostki, stała się doświadczeniem ogólnoświatowym, które dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prof. Bogdan de Barbaro zwrócił uwagę, że sposób przeżywania traumy jest indywidualny i zależy od  osobowości, dojrzałości, sposobu życia, wsparcia, jakie otrzymujemy oraz naszej reakcji na stres. - Aby poradzić sobie z traumą, z poczuciem krzywdy, które odczuwamy, należy nie spieszyć się z reakcją, nie poddawać się działaniom reaktywnym, a przeżywać sytuację w sposób refleksyjny. Przyglądać się sobie i zapobiec metodzie akcja-reakcja. Szukać empatycznej, mądrej reakcji na to, co się dzieje. Unikać szybkiego i jakoby dobrego rozwiązania – powiedział de Barbaro.

Ekspert zwrócił również uwagę uczestników debaty, że obecnie znajdujemy się we wstępnej fazie traumy.  - Przed nami fala lekceważenia zagrożenia, fala wyzwalania się z nas agresji. Warto zrozumieć siebie, zajrzeć do środka i sprawdzić, na co największy wpływ mają zewnętrzne zagrożenia. Zobaczyć jakie zachowanie jest użyteczne na poziomie indywidualnym i społecznym. Dzięki takiej postawie można przyjąć bardziej konstruktywną drogę – podkreśli prof. Bogdan de Barbaro.

Debata była również okazją do zwrócenia uwagi na młodzież, a także do rozmowy w jaki sposób przeżywa ona sytuację, związaną z pandemią COVID-19. Według Marty Wrzosek, nauczycielki i pedagoga oraz ekspertki Fundacji Dorastaj z Nami, młodzi ludzie  mierzą się teraz przede wszystkim z samotnością. - Relacje społeczne są kluczowe dla młodzieży, a przez obecną sytuację zostały one przeniesione do świata online, co nie zastąpi tradycyjnego spędzania czasu. Brak relacji społecznych jest bardzo niekorzystny,  a w przypadku młodych ludzi nie jest to uświadomione – powiedziała Wrzosek. Dodała również, że to w dużej mierze my zdecydujemy, czym okaże się dla nas pandemia, czy będzie dla nas okazją do nauki empatii, do  zwrócenia większej uwagi na wspólnotę i poczucie odpowiedzialności za osoby wokół.  - Chciałabym, żeby pandemia była dla nas cenną lekcją. Chciałabym, żebyśmy przenieśli tę lekcję na młodych ludzi, potrzebujących dorosłych narratorów, którzy napiszą mądrą opowieść o tym, co teraz przeżywamy – podkreśliła. 

Debata była impulsem do powstania Przewodnika Trauma w dobie pandemii, który można pobrać ze strony: www.dorastajznami.org/debata. Zarówno sama debata, jak i Przewodnik powstały we współpracy z Klubami Tygodnika Powszechnego.

Fundacja Dorastaj z Nami to jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, która od blisko 10 lat inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom, strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby publicznej. Celem działania Fundacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie edukacji od chwili przyjęcia do Fundacji aż do zakończenia przez nie nauki, do 25 roku życia. Dzięki działalności Fundacji, dzieci otrzymują regularną, szeroko rozumianą pomoc edukacyjną, psychologiczną, wsparcie finansowe oraz przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od chwili powołania, Fundacja Dorastaj z Nami objęła opieką 255 dzieci. Więcej o Fundacji Dorastaj z Nami: www.dorastajznami.org

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Tadeusz Drozda: Po 52 latach kariery na estradzie wystąpię nie jako artysta kabaretowy, ale jako piosenkarz. Jak przed każdym debiutem jest trema

Podczas najbliższej edycji Polsat Hit Festival satyryk zaprezentuje się w nietypowej dla siebie roli – zamiast jak zwykle rozśmieszać publiczność do łez, zaśpiewa. W trakcie koncertu „Gdzie się podziały tamte prywatki” w jego wykonaniu będzie można usłyszeć dwa wielkie przeboje wylansowane przed laty przez Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchę. Tadeusz Drozda podjął wyzwanie, zapowiada, że postara się mu sprostać, a jednocześnie nie ukrywa, że nieco się stresuje chociażby z tego powodu, że wśród nowego pokolenia artystów nie ma zbyt wielu znajomych.

Muzyka

Bryska: Dla mnie Opera Leśna to bardzo sentymentalne miejsce. Jako dziecko oglądałam festiwale w Sopocie, a teraz sama mogę na nich występować

Wokalistka przyznaje, że z dużą radością przyjęła zaproszenie do udziału w Polsat Hit Festiwal 2025. Dla niej bowiem występ w Operze Leśnej w Sopocie ma niezwykle sentymentalny wymiar. Jeszcze będąc dzieckiem oglądała w telewizji koncerty z Sopotu i marzyła, by kiedyś stanąć na tej kultowej scenie. Marzenie się spełniło i teraz, kiedy tylko ma taką możliwość wraca do tego amfiteatru z ogromną przyjemnością. W piątek Bryska zaśpiewa w koncercie „Radiowy Przebój Roku”.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć