Trendy wnętrzarskie, które wkrótce będą na topie
Wielu z nas planuje remonty mieszkań, ich przeprojektowanie, czy urządzanie zupełnie nowych przestrzeni. To więc dobry czas, aby już teraz zaprezentować wnętrzarskie trendy na przyszły rok. Zespół pracowni projektowej VIVA Design, na czele z założycielką Barbarą Steciak, wybrał najciekawsze propozycje, którymi warto się zainspirować.
Trendy mają to do siebie, że żyją raczej krótko. Jednak są i takie, które zawsze będą aktualne. Co nigdy nie wyjdzie z mody? Naturalne materiały, zrównoważone rzemieślnictwo i rękodzieło, minimalistyczne formy. „Przyjrzeliśmy się temu, co mają do zaproponowania zagraniczni projektanci, z jakimi potrzebami się mierzymy i jak można im zaradzić. Nie jestem zwolenniczką podążania ślepo za trendami. Wybrałam więc te, których sama jestem stuprocentowo pewna, że warto się nimi inspirować. Projekty, które proponuję moim klientom, mają być ponadczasowe” – mówi Barbara Steciak. Na czym więc warto się skupić urządzając nasze wnętrza?
1. Integracja Technologii
Zaawansowana technologia to przyszłość, również we wnętrzach. Inteligentne domy staną się jeszcze mądrzejsze. Dzięki systemom opartym na sztucznej inteligencji otrzymamy spersonalizowane rozwiązania do zarządzania nie tylko naszą przestrzenią mieszkalną, ale też np. garażem czy ogrodem. Innowacyjne urządzenia sterowane głosem, interaktywne aplikacje podniosą komfort naszego życia.
2. Design regeneratywny
We wnętrzach mieszkalnych czy też usługowych pojawi się więcej naturalnych elementów takich jak zielone ściany, wewnętrzne ogrody i materiały typu kamień oraz drewno. Celem jest nie tylko kreowanie przestrzeni bliskich naturze w celu polepszenia naszego samopoczucia, ale też wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań, które wspierają środowisko naturalne i są z nim kompatybilne.
3. Przestrzenie wielofunkcyjne
Miejskie przestrzenie życiowe się kurczą, co wpływa również na budownictwo i wielkość mieszkań. W trendzie będą więc wielofunkcyjne meble, które można adaptować dowolnie pod swoje potrzeby. To m.in. rozkładane stoliki, sofy i meble modułowe, które możemy łatwo przesuwać, ustawiać jedno na drugim. Te projekty odpowiadają na zmieniające się potrzeby współczesnego życia, maksymalizując funkcjonalność, jednocześnie prezentując najlepszy design.
4. Różnorodność tekstur
Materiały, które cieszą nie tylko oko, ale są też atrakcyjne w dotyku. Kamień naturalny, aksamit, mięsista wełna odegrają kluczową rolę w dodawaniu głębi i charakteru wnętrzom. Ich warstwowanie, miksowanie i łączenie oddziaływać będzie na wiele zmysłów naraz.
5.Minimalizm z nutą szaleństwa
Minimalizm jest zawsze na topie. W kolejnym roku zrobi jednak krok w kierunku ocieplenia swojego wizerunku. Bedzie to ukłon dla sceptyków tego trendu. Łączyć będziemy delikatne linie z naturalnymi teksturami, stonowanymi kolorami w kolorze ziemi, co sprawi, że wnętrza będą jeszcze bardziej przytulne. Nadal jednak jakość górować będzie nad ilością.
6.Mieszkanie jako oaza spokoju
Przestrzeń, w której mieszkamy, ma być naszym bezpiecznym, spokojnym miejscem, w którym możemy odpocząć od zgiełku, bodźców zewnętrznych, pracy i codziennej bieganiny. We wnętrzach pojawiać się będą spersonalizowane miejsca do medytacji, jogi, ćwiczeń. Ważna jest tutaj stonowana kolorystyka, możliwość regulacji temperatury i przepływu powietrza oraz oświetlenie, które sprzyjać będzie relaksowi i regeneracji.
7. Mniej mainstreamu, więcej rękodzieła
W 2025 roku prognozowany jest powrót do tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Ręczne wykonane przedmioty są nie tylko unikalne, ale też budują historię wnętrza i pozwalają wyrazić nasz indywidualizm. Dodatkowo drewniane, solidne meble posłużą na długie lata. Tkane dywany, narzuty z wełny, koronkowe serwetki dopełniać będą całość. To również trend na wspieranie lokalnych rzemieślników i zrównoważonych praktyk, mających mniejszy wpływ na postępujące zmiany w środowisku naturalnym.
8. Dekoracyjne sufity
Sufit stanie się piątą ścianą. Dotychczas było to miejsce, które malowaliśmy głównie na biało. Teraz ma być punktem centralnym, gdzie będziemy używać żywych kolorów, wzorów i odważnie bawić się teksturami. Piękne, dekoracyjne sufity przykuwają wzrok. Trend ten widać już w przestrzeniach publicznych typu restauracje czy luksusowe butiki.
Mnogość trendów może przytłoczyć, zawsze więc warto wybierać to, co z nami rezonuje. „Wnętrze ma się podobać przede wszystkim osobie, która będzie w nim przebywać na co dzień. Nie wszystko, co jest modne, jest funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb, a to jest przecież najważniejsze. Rolą projektanta jest oczywiście śledzenie trendów oraz przedstawianie nowych pomysłów i rozwiązań. Jednak we wszystkim musimy zachować balans i to też nasza rola, aby klientowi uzmysłowić pewne rzeczy” – dodaje Barbara Steciak.
Podsumowując, przyszłoroczne trendy skupiać się będą na zrównoważonym rozwoju, personalizacji wnętrz, dostosowywaniu się do nadchodzących zmian i wspierania naszego dobrobytu. Tym samym odpowiadać będą na nasze potrzeby i wyzwania przyszłości. Wygląda więc na to, że zostaną z nami na dłużej.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.