Komunikaty PR

Türkiye (Turcja) promuje dziedzictwo kulinarne w ramach Tygodnia Kuchni Turecki

2022-05-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W Türkiye (Turcji) właśnie rozpoczął się Tydzień Kuchni Tureckiej! Podczas cyklu wydarzeń, które odbędą się w dniach 21-27 maja, lider rynku turystycznego zaprezentuje światu swoje kulinaria, ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości zdrowotnych i kreatywnych rozwiązań, zwłaszcza w aspekcie niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju. Prezentacje czołowych szefów kuchni, jak i specjalnie przygotowane na Tydzień Kuchni Tureckiej menu mają na celu zapoznanie zaproszonych gości z dziedzictwem kulinarnym Türkiye (Turcji) i wszystkim tym, co ma do zaoferowania kuchnia turecka.

Türkiye (Turcja) obchodzi właśnie Tydzień Kuchni Tureckiej. Kraj słynący na całym świecie z bogactwa wielowiekowej kuchni przedstawi swoje dziedzictwo kulinarne podczas wydarzenia, które odbędzie się po raz pierwszy w dniach 21-27 maja br. Podczas Tygodnia  Kuchni Tureckiej, zaprezentowane zostaną najznakomitsze potrawy tureckie posiadające oryginalną jakość i unikalne właściwości smakowe. Tydzień Kuchni Tureckiej zaplanowano jako wydarzenie cykliczne, które będzie odbywać się co roku. Podczas jego trwania goście z całego świata będą mogli skosztować dań rodem z Türkiye (Turcji), przygotowanych i podanych w niekonwencjonalny sposób przez znakomitych tureckich szefów kuchni. W restauracjach będzie czekało specjalnie na tę okazję stworzone menu, które odzwierciedla wielowiekowe dziedzictwo kulturowe kraju.

Korzenie kuchni tureckiej, znanej z tradycyjnych przepisów mają swój początek w historii Anatolii, lecz dziś jest ona znana na całym świecie głównie jako kuchnia, która odpowiada na wszystkie nowoczesne trendy w gastronomii. Tureckie przepisy oparte na wykorzystywaniu składników w całości, polegające na niemarnowaniu żywności, są natomiast świadectwem głęboko zakorzenionej tradycji sprzyjającej ekologii i zrównoważonemu rozwojowi. Co też ważne, kuchnia turecka słynie z potraw roślinnych przyrządzanych na najwyższej jakości oliwie z oliwek, więc wegetarianie i weganie również znajdą w jej zakresie wiele smacznych opcji.

Kulinarny przewodnik online po wspaniałej kuchni tureckiej

W ramach działań promocyjnych, mających na celu zaprezentowanie światu kuchni tureckiej, Türkiye (Turcja) uruchomiła stronę turkishcuisineweek.com - kompleksowy przewodnik internetowy poświęcony tureckiemu dziedzictwu kulinarnemu. Strona internetowa, której rola polega na wprowadzeniu do świata pysznych tureckich smaków, zawiera oryginalne przepisy, filmy pokazujące przyrządzanie potraw przez nagradzanych i utalentowanych szefów kuchni oraz materiały informacyjne autorstwa naukowców i dietetyków. Dostępna w języku tureckim i angielskim strona turkishcuisineweek.com, pozwala na zapoznanie szerokiego grona odbiorców z bogatą tradycją kulturową i kulinarną Türkiye (Turcji).

Kultywowanie tureckiego dziedzictwa: „Ponadczasowe przepisy kuchni tureckiej”

Kuchnia turecka sięgając do przeszłości i tradycji obiecuje niezapomniane doznania kulinarne czy to przy śniadaniowym stole, na tętniącej życiem ulicy, w tawernie czy też ekskluzywnej restauracji. W nawiązaniu do tego bogactwa i różnorodności, w ramach obchodów  Tygodnia Kuchni Tureckiej, który odbywa się w dniach 21-27 maja, kulinarne osiągnięcia Turków utrwalono w książce „Ponadczasowe przepisy kuchni tureckiej”. Zwracając uwagę na zdrowe sposoby przechowywania i techniki przygotowywania żywności, ta unikalna książka przedstawia aspekty kuchni tureckiej związane z ekologią, niemarnowaniem żywności, zrównoważonym rozwojem i wieloma innymi jej elementami, które sprawiają, że jest ona wyjątkowa.

Centra Smaku wpisane na listę UNESCO

Türkiye (Turcja) posiada nie tylko jedną z najstarszych kuchni na świecie o niepowtarzalnych smakach, ale znana jest także dzięki miastom, które zrzeszone są w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Gaziantep, Hatay i Afyonkarahisar przystąpiły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie gastronomii odpowiednio w 2015, 2017 i 2019 roku. Lokalne bogactwo tych miast, jak i innych miejscowości w Türkiye (Turcji) jest źródłem ciągłej fascynacji, a bogata historia, różne kultury i style życia znajdują odzwierciedlenie między innymi właśnie w ich kuchni.

Türkiye (Turcja): Światowy cel podróży po pyszną przygodę

Türkiye (Turcja), której podwaliny tworzą tysiące lat historii oraz kultury różnych cywilizacji, jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w których można przeżyć wyjątkową i pełną smaków przygodę. Tureckie śniadanie, składające się z licznych potraw, którym towarzyszy aromatyczna turecka herbata podawana w szklaneczkach w kształcie tulipanów, jest podstawą tureckiego jadłospisu i słusznie cieszy się sławą na całym świecie, zaś szeroki wachlarz pysznych potraw sprzedawanych na ulicy – tzw. Street Food, takich jak simit, kanapki z rybą (balık ekmek), nadziewane małże, döner kebab, kumpir (pieczone ziemniaki) czy kokoreç stanowi ważną część codziennego życia Turków. Bakłażan, znak rozpoznawczy kuchni tureckiej, który pojawił się w kuchni osmańskiej w XVI wieku, występuje  w wielu przepisach, w tym w formie przystawki przyrządzanej na oliwie z oliwek, dania głównego czy sycącego dania jednogarnkowego. Istotną  rolę w tureckiej tradycji kulinarnej odgrywa także oliwa z oliwek, używana do przyrządzania większości warzyw w kuchni tureckiej, dzięki czemu zachowują one swoje wartości odżywcze.

Türkiye (Turcja) to także kraj o ugruntowanej tradycji winiarskiej, powstałej dzięki obecności bardzo  żyznych ziem. Urla, ważny ośrodek ekologicznej produkcji wina w Türkiye (Turcji), oferuje swoim gościom nagradzane wina organiczne z winogron, które uprawia się tam od ponad sześciu tysięcy lat.

Na gastronomicznej mapie Türkiye (Turcji) jako prawdziwe centrum gastronomiczne wyróżnia się Stambuł, w którym można znaleźć najlepsze potrawy z całego świata. Ponadto, ogłoszono niedawno, że Stambuł zostanie 38. międzynarodową destynacją Michelin - wiodącej na świecie organizacji oceniającej restauracje. Już 11 października 2022 roku w Przewodniku Michelin zostanie przedstawiony wybór restauracji, a nagrodzone miejsca w Stambule dołączą do najbardziej prestiżowych lokali na świecie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Lidl rozpoczyna kampanię UEFA EURO 2024: LIDL KIDS TEAM Biuro prasowe
2024-04-18 | 11:00

Lidl rozpoczyna kampanię UEFA EURO 2024: LIDL KIDS TEAM

Jako Oficjalny Partner UEFA EURO 2024, Lidl Polska rozpoczyna program Lidl Kids Team, w ramach którego dzieci mają szansę wyjść na murawę razem z polskimi zawodnikami przed meczami
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-18 | 11:00

Świętuj Dzień Włókniarza z włókniarkami z dawnego „Poltexu”

W niedzielę, 21 kwietnia, Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza na obchody Dnia Włókniarza. Przewodnicy Muzeum, animatorzy, a także same włókniarki pokażą, jak kiedyś świętowało się ten wyjątkowy dzień. Będzie to też
Styl życia Festiwal Karuzel z historią w Manufakturze
2024-04-18 | 10:00

Festiwal Karuzel z historią w Manufakturze

Tęsknicie za diabelskimi młynami, zamkiem strachów i wyścigami samochodzików? Manufaktura zabierze łodzian w sentymentalną podróż do lat 90. i ich kolorowych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.