Trudne nowego początki – czyli o czym warto pomyśleć w pierwszym okresie macierz
Narodziny dziecka to jedno z najpiękniejszych, ale i najbardziej wyczerpujących doświadczeń w życiu kobiety. W ferworze opieki nad noworodkiem często trudno pamiętać o własnych potrzebach, a w końcu szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. O tym jak zadbać o swój dobrostan w tym wymagającym czasie mówi Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka, dietetyczka oraz ekspertka marki Mama i ja, wody źródlanej dedykowanej potrzebom kobiet w ciąży, karmiących i niemowląt.
Znajdź chwilę tylko dla siebie
Poród i pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są z reguły emocjonalnym wyzwaniem. W nowej rzeczywistości pomaga odnaleźć się wsparcie najbliższej rodziny i przyjaciół. Ważne również, by znaleźć chwilę tylko dla siebie. Relaksujące kąpiele, czytanie książek czy spacery pozwolą „naładować baterie”, podobnie jak joga czy medytacja. Warto rozważyć również dołączenie do grup zrzeszających młode mamy. Spotkania z innymi pozwolą dzielić się doświadczeniami i czerpać z nich siłę, dodaje ekspertka.
Odpoczynek dla zdrowia i komfortu psychicznego
W pierwszych miesiącach macierzyństwa odpoczynek odgrywa fundamentalną rolę w procesie regeneracji organizmu i adaptacji do nowej roli – w końcu opieka nad noworodkiem wymaga dużych pokładów energii. Wypoczęta mama jest bardziej cierpliwa i uważna. Nawet krótkie drzemki mogą dodać energii, pomóc w odprężeniu się i zredukowaniu stresu, a także wzmocnić układ odpornościowy, mówi Agnieszka Bajer – Cieszewska. Dobra jakość snu i odpoczynku wpływa również pozytywnie na produkcję mleka.
Dobre nawyki dla kręgosłupa
Na kondycję kręgosłupa wpływ ma nie tylko ciąża, ale również wykonywanie codziennych czynności po porodzie. Dziecko powinno być noszone przy użyciu obu rąk, z zachowaniem odpowiedniej, wyprostowanej postawy ciała. Należy także unikać dźwigania maluszka przez dłuższy czas na jednym boku. Karmienie noworodka powinno odbywać się w wygodnej pozycji, przy użyciu specjalnej poduszki, bez konieczności pochylania się. Kręgosłup każdej młodej mamy narażony jest na przeciążenia, dlatego też po okresie połogu warto skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty. Na niwelowanie poczucia dyskomfortu wpływ mają również masaż terapeutyczny i ćwiczenia, np. pilates czy joga, a także kąpiele z dodatkiem soli gorzkiej, zawierającej związki siarki, magnezu oraz tlenu, które dodatkowo łagodzą bóle mięśni, podpowiada ekspertka.
Odpowiednio zbilansowana dieta
Po porodzie kobiecy organizm potrzebuje zwiększonej ilości składników odżywczych. Warto zatem, aby na talerzu mamy nie zabrakło kurczaka, ryb, jaj, tofu czy fasoli. Spożywanie pełnoziarnistych produktów, w postaci brązowego ryżu, chleba i makaronu, dostarcza natomiast zastrzyku energii, który jest niezbędny w codziennych wyzwaniach związanych z opieką nad noworodkiem. Nie można też zapominać o zdrowych tłuszczach, ważnych dla funkcjonowania mózgu i wspierających zdrowie kości. Znaleźć je można m.in. w awokado czy oliwie z oliwek. Jedzenie małych, zrównoważonych posiłków co kilka godzin pomaga w utrzymaniu energii, a pożywne przekąski np. w postaci orzechów, mogą być niezastąpione, gdy pojawia się nagłe uczucie głodu, podpowiada ekspertka.
Równie ważne jak utrzymanie prawidłowej diety jest dbanie o właściwe nawodnienie. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe zwłaszcza dla mam karmiących piersią, które powinny przyjmować od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Najodpowiedniejszym wyborem jest niskozmineralizowana, niskosodowa woda, dedykowana potrzebom młodych mam, taka jak np. Mama i ja, której czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych. Woda Mama i ja posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka nr 106/OP.
Dr Agnieszka Bajer-Ciszewska
Trenerka fitness, specjalizująca się w pilatesie. Właścicielka studia Pilates. Doradca dietetyczny. Life Coach i inspiratorka do życia w zgodzie ze sobą. „Wszystkie moje kompetencje i działania mają na celu wsparcie ludzi w każdym wieku w tworzeniu aktywnego, zdrowego i szczęśliwego życia”.
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Cena:
1,5 ltr – 2,49 zł
0,5 ltr sport cap – 1,99 zł
0,35 ltr – 1,59 zł
Bajkowy weekend w Atrium Biała! Odwiedźcie świat Arielki oraz Spidey’ego
Niesamowita przygoda z Bluey w Reducie! Czas na wspólną zabawę!
Aplikacja All About Parenting nagrodzona w prestiżowym konkursie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
Prezenterka związana z formatem śniadaniowym Dwójki cieszy się, że jej syn pracuje w konkurencyjnej stacji. Nie czuje nutki rywalizacji, nawet gdy „Dzień Dobry TVN” kolejny raz z rzędu ma wyższy słupek oglądalności niż „Pytanie na śniadanie”. Katarzyna Dowbor wie, że Maciej przed kamerami czuje się jak ryba w wodzie, z radością obserwuje jego rozwój zawodowy i uważa, że doskonale radzi sobie w kilkugodzinnym programie realizowanym „na żywo”. Obydwoje unikają jednak rozmów o pracy.
Gwiazdy
Maja Klajda (Miss Polonia 2024): Obecność w Zespole Tańca Ludowego Lublin obudziła we mnie poczucie polskości, patriotyzmu i folkloru
Miss Polonia 2024 była członkinią Zespołu Tańca Ludowego w Lublinie przez 11 lat. Jej przygoda z tańcem rozpoczęła się od baletu. Wtedy właśnie jedna z nauczycielek wzbudziła w niej zainteresowanie folklorem i zasugerowała, by spróbowała swoich sił w lokalnej grupie. Maja Klajda traktuje to jako jedno z cenniejszych doświadczeń życiowych.
Problemy społeczne
Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
Polski system ochrony zdrowia jest w tej chwili słabo przygotowany na sytuacje kryzysowe, jak kolejne pandemie czy katastrofy naturalne. Poprawy wymaga w zasadzie każdy jego element: od polityki kadrowej, poprzez finansowanie świadczeń, aż po rozwiązania prawne – wynika z raportu omawianego przez ekspertów podczas konferencji „Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024”. Wskazują oni, że nie wyciągnęliśmy wniosków z pandemii COVID-19.