Komunikaty PR

Trwa kampania społeczno-edukacyjna „Rodzina Roku”

2022-12-29  |  16:12
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.09 MB )

Trwa ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna Rodzina Roku, której celem jest propagowanie szczęścia rodzinnego. W ramach kampanii zorganizowano ogólnopolski konkurs. Do 31 grudnia można nadsyłać krótkometrażowe filmiki o własnej rodzinie. Pierwsza edycja odbywa się pod hasłem Wolny czas spędzamy razem.

Inspiracją do powstania hasła przewodniego była obserwacja współczesnego społeczeństwa. Jak podkreśla autor projektu ks. Andrzej Sikorski, prezes Fundacji Być Bardziej: – Projekt ma na celu pokazanie, jak wielką wartością nadal dla wielu z nas jest rodzina. Wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z najbliższymi. Nasz życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkich obowiązków nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Często pochłonięci wirtualnym światem i tematami globalnymi, gubimy tych, którzy są najbliżej nas. Dlatego też wszystkie nadesłane filmy mają za zadanie zachęcić inne rodziny do wcielania dobrych praktyk we własne życie rodzinne.

Z badania CBOSu (2019r.) wynika, że to właśnie szczęście rodzinne jest najważniejszą wartością dla Polaków (tak odpowiedziało 80% ankietowanych). Dobre relacje rodzinne pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie człowieka. Z socjologicznego punktu widzenia, to właśnie rodzina stanowi podstawową i najważniejszą formę życia społecznego. Niestety, z drugiej strony nadal obserwujemy zjawisko częstych rozwodów, bowiem w Polsce co trzecie małżeństwo decyduje się na rozstanie.

Spada liczba nowych małżeństw, wzrasta liczba rozwodów

Ostanie badania GUS na temat sytuacji demograficznej potwierdzają, że w końcu 2021 r. w Polsce istniało 8 mln 759 tys. małżeństw – o ponad 100 tys. mniej niż rok wcześniej. Nadal ponad połowa z nich to tzw. małżeństwa wyznaniowe. Z kolei rozwody jeszcze 20 lat temu były przyczyną 1/5 rozwiązywanych rocznie małżeństw, obecnie jest to prawie 1/4. GUS informuje, że pomimo stałego wzrostu liczby urodzeń ze związków nieformalnych, nadal spośród przychodzących co roku na świat dzieci prawie 3/4 rodzi się w małżeństwach. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że ponad połowa dzieci rodzi się w okresie pierwszych trzech latach trwania małżeństwa, co oznacza, że wzrost liczby nowo zawartych małżeństw skutkuje – w kolejnych 2–3 latach – wzrostem liczby urodzeń.

Ks. Andrzej Sikorski dodaje: - Kryzys rodziny coraz bardziej się pogłębia. W pierwszym kwartale 2021 roku w Polsce było więcej rozwodów, niż ślubów: zawarto przeszło 13 tys. małżeństw, a rozpadło się aż 16 tys. Często przyczyną tego jest właśnie brak zrozumienia, „uwspólnotowienia” rodziny. Największą wartością życia rodzinnego i podstawą zarazem jest oczywiście rodzina jako całość, ale niebywale urokliwy z punktu widzenia rodzica jest uśmiech dzieci. Do głównych celów kampanii można zaliczyć dobro wszystkich rodzin (niezależnie od ich statusu materialnego oraz społecznego), promocję pozytywnego wizerunku małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz zmianę postaw społecznych wobec rodziny (w tym szczególnie modelu życia jakim jest duża rodzina).

(Nie)zwykła codzienność – nagraj swoją rodzinę i wygraj!

„Wolny czas spędzamy razem” - to również hasło przewodnie krótkiego filmiku, czyli podstawy zgłoszenia do konkursu. Nie musicie posiadać profesjonalnej kamery i wysokich umiejętności montowania. Wystarczy, że pokażecie (nie)zwykły dzień z życia waszej rodziny – bez specjalnych efektów i „gry aktorskiej”. Nieważne czy nagrywacie kamerą, czy smaroonem – liczy się ciepło i szczęście, które od was bije. Materiał powinien trwać do 2 minut. Plik należy przesłać przez specjalny formularz zgłaszający za pośrednictwem strony www.rodzinaroku.pl. Kreatywność mile widziana!

Fundacja „Być Bardziej” szuka najpierw Rodziny Roku we wszystkich województwach, a z nich zostanie wybrana przez powołaną Kapitułę Konkursu ogólnopolska Rodzina Roku. Rodzina z danego województwa, która otrzyma najwięcej głosów, będzie mogła startować o tytuł ogólnopolski (czyli laureata). Możliwość oddania głosu na film danej rodziny posiada każdy internauta. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi do 31 stycznia 2023 r.

Co można wygrać?

Nagroda główna to kilkudniowy pobyt dla całej rodziny w Pensjonacie Zającówka w Szklarskiej Porębie. Organizator przewidział także zestawy nagród dla rodziny, która wygra w każdym z województw, sponsorami nagród są Jakub. B. Bączek oraz firma U Kawiarza.

 

 

Rodzina Roku to konkurs, który powstał w ramach kampanii o tej samej nazwie. Organizatorem kampanii jest Fundacja Być Bardziej. Komitet Honorowy Kampanii informacyjno-edukacyjnej tworzą: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.