TRZY SPOSOBY NA SPĘDZENIE DNIA DZIECKA W CZASACH KORONAWIRUSA
Lada dzień ulubione święto wszystkich dzieci, tych młodszych i tych starszych, czyli Dzień Dziecka. Jak jednak spędzić go w czasach koronawirusa, gdy wszystkie kina, teatry i baseny jeszcze są pozamykane? Wielu rodziców zastanawia się, jaką atrakcję zapewnić swoim pociechom, by Dzień Dziecka był miło wspominany, pomimo wciąż trwającej epidemii. Polecamy trzy niezawodne sposoby!
1. Rodzinny piknik
Choć rząd wciąż apeluje do pozostawania w domach i ograniczania przemieszczania się, coraz piękniejsza pogoda za oknem sprawia, że coraz więcej osób wychodzi na spacery do parków czy lasów. W Dniu Dziecka najważniejsze jest spędzenie czasu razem i poświęcenie całej uwagi swoim pociechom, dlatego warto tego dnia wybrać się na wspólny piknik. Wyjazd za miasto oraz celebrowanie tego święta pomogą choć na chwilę wrócić do aktywności sprzed epidemii, porozmawiać oraz zjeść przygotowane przekąski. W końcu dzieci uwielbiają aktywności na świeżym powietrzu, czego w ostatnich tygodniach z pewnością im brakuje. Wspólny posiłek oraz zabawa – to zapamiętają dzieci, zamiast kolejnej zabawki, którą szybko się znudzą.
2. Lekcja szachów
Kto powiedział, że prezent ma tylko bawić? W Dzień Dziecka warto podarować swoim pociechom lekcję nauki nowej umiejętności. Lekcje pływania są tymczasowo niedostępne, kluby sportowe dopiero powoli wznawiają swoją działalność. Dlatego dobrym pomysłem, nawet podczas domowej kwarantanny, który jednocześnie uczy i bawi, jest lekcja gry w szachy. Dzięki szachom u graczy znacząco rozwija się pamięć, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz umiejętność planowania i podejmowania decyzji. Zasady gry i samodzielne wykonywanie ruchów uczą dziecko odpowiedzialności, koncentracji i cierpliwości. Co najważniejsze, nie trzeba mieć tradycyjnej szachownicy – wystarczy w wersji elektronicznej.
– Pierwszą zasadą, której uczę podczas lekcji szachów, jest „baw się tym!”. Szachowe rozgrywki mogą sprawić ogromną radość oraz przyjemność. Stereotyp, że szachy są tylko dla starszych osób, jest błędny. Szachy są doskonałym narzędziem uczącym odpowiedzialności za własne decyzje, kształtującym koncentrację i cierpliwość szczególnie u najmłodszych, dlatego warto zacząć naukę już wtedy. Są one pomocne również w przedmiotach szkolnych, szczególnie naukach ścisłych. Zachęcam do wspólnego grania w szachy przede wszystkim rodziców, gdyż jest to idealny czas, by spędzić go razem i jednocześnie nauczyć się czegoś nowego. Piszę o tym również w swojej najnowszej książce pt. „Szachy w godzinę”, gdyż wystarczy zaledwie jedna godzina, by zrozumieć wszystkie najważniejsze zasady i móc rozpocząć pierwszą partię – mówi Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry oraz popularyzator szachów w Polsce.
3. Rodzinny turniej
Trzecim z pomysłów, który również połączy rodziców z dziećmi, jest zorganizowanie turnieju sportowego na świeżym powietrzu lub turnieju planszówek w domowym zaciszu. Dzieci kontra rodzice czy zabawa jeden na jeden będzie okazją do wesołej rywalizacji, poprawienia swojej kondycji zarówno fizycznej, jak i intelektualnej oraz spędzenia czasu razem. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych gier i zabaw uzależnionych od wieku i liczby graczy, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Po wspólnej zabawie wybierzcie się całą rodziną na lody, by uhonorować wszystkich graczy.
Wspólne spędzenie czasu oraz rozmowa i zabawa są najlepszym prezentem, jaki rodzic może dać swojemu dziecku. Bardziej opłaca się zainwestować w naukę nowej aktywności, którą możemy wykonywać razem, niż w kolejną zabawkę czy grę, która szybko trafi do szafy. Nic nie zastąpi czasu spędzonego razem, więc pamiętajmy o tym w Dniu Dziecka.
Michał Kanarkiewicz – utytułowany szachista, ambasador królewskiej gry oraz popularyzator gry w szachy w Polsce. Prowadzący program „ABC szachów” na antenie TVP 3 Regiony. Autor 6 książek oraz licznych artykułów dotyczących korzyści płynących z gry w szachy. Marzeniem Michała Kanarkiewicza jest, by 10 milionów Polaków nauczyło się grać w szachy. https://michalkanarkiewicz.com/
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.