Twórcy akcji: „Message For Putin” zbierają wiadomości, które trafią na Kreml.
Pomoc dla Ukrainy/Wiadomość dla Putina. Pod takim hasłem organizatorzy międzynarodowej inicjatywy zachęcają do udziału w zbiórce, z której 100% środków trafi na pomoc ukraińskim uchodźcom znajdującym się w Polsce. Po wpłaceniu kwoty o dowolnej wartości, każdy może zostawić wiadomość dla rosyjskiego prezydenta. Wraz z zakończeniem zbiórki wszystkie komentarze wysłane przez Internautów zostaną dostarczone do Moskwy.
Inicjatywa już wystartowała i jest dostępna pod adresem: www.messageforputin.com. Organizatorami są Zrzutka.pl (jeden z największych polskich portali crowdfundingowych) oraz jej międzynarodowy odpowiednik - Tossacion.com, a także Fundacja To się uda. Inicjatorzy zbiórki już teraz, wspólnie z 60 współpracującymi fundacjami, dzięki środkom pochodzącym ze zbiórki, zapewniają wsparcie uchodźcom, którzy na skutek rosyjskiej inwazji w Ukrainie trafili do Polski. I mimo tego, że blisko połowa mieszkańców naszego kraju myśląc o tej wojnie czuje przede wszystkim smutek i strach[1], to nadal jesteśmy niezwykle chętni do niesienia pomocy.
Liczby mówią same za siebie: od chwili wybuchu wojny do 24 marca Internauci za pośrednictwem zrzutka.pl założyli blisko 10 tysięcy zbiórek dedykowanych bezpośredniej pomocy Ukrainie i Ukraińcom. Co więcej - każdego dnia pojawia się ponad 800 nowych! Do tej pory zebrano łącznie 40 mln zł przy zaangażowaniu ponad 250 tysięcy darczyńców.
Wiadomość dla Putina - #MessageForPutin
Polacy już od pierwszych chwil ruszyli z pomocą. Blisko 75% wsparło lub planuje wesprzeć materialnie inicjatywy, które pomagają uchodźcom, a aż 60% zamierza lub już podjęła osobiste działania pomocowe[2]. Ale wojna, poza morzem empatii dla uciekających przed jej koszmarem, wywołała w światowej społeczności wiele negatywnych emocji. Bunt, niezgoda, bezsilność, gniew, niedowierzanie czy strach – wszystkie skierowane w kierunku tych, którzy są odpowiedzialni za jej wybuch.
Organizatorzy międzynarodowej zbiórki Pomoc Dla Ukrainy/Wiadomość dla Putina (#HelpForUkraine/#MessageForPutin) stworzyli miejsce dla globalnej społeczności, za pomocą którego można wysyłać wiadomości do Władimira Putina. Już w dniu startu strony: www.messageforputin.com, internauci w różnych językach nawoływali między innymi do zakończenia konfliktu, wyrażając przy tym niechęć do rosyjskiego przywódcy, uznanego przez międzynarodową społeczność za zbrodniarza wojennego:
- Putin, stop being a monster. Be a human. Innocent people are dying. We need to end this war once and for all.
- Nigdy więcej wojny!
- Путин - твой конец наступит раньше, чем ты думаешь.
Po zakończeniu akcji organizatorzy dostarczą wszystkie wiadomości na Kreml. Treści związane z „Message For Putin” można znaleźć również w mediach społecznościowych pod hashtagami: #messageforputin oraz #msg4putin.
Akcja pomocowa zorganizowana przez platformę Zrzutka.pl oraz Tossacoin.com jest włączona na oficjalną listę zweryfikowanych przez rząd RP organizacji pomocowych.
[1] Badanie Zymetria, Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie, marzec 2022,
[2] Jak wyżej

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.