U siebie w różnych światach. Premiera filmu „Pomiędzy”
Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbędzie się 20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.
Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie, zawsze chciała się kształcić. By dojść do szkoły, w której edukacja była na niskim poziomie, a dodatkowo stosowano kary cielesne, musiała iść cały dzień pieszo. Elmi pochodzi z Somali i był weterynarzem. Z kraju uciekł przed wojną domową, z dnia na dzień, tak jak stał wskoczył do łodzi. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową, zakochał się i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to nadal jest jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile zostały uchwycone w dokumencie Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki „Pomiędzy”. Film pokazuje, jak różne motywacje i doświadczenia, przywiodły wszystkich do jednego miejsca – do Polski. Film zostanie udostępniony szerokiej publiczności 20 czerwca o godzinie 18:00 na kanale Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie na YouTube.
– W temacie migracji, często jesteśmy zalewani informacjami o danych liczbowych, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się, więc obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Poprzez film chcemy pokazać konkretne osoby, które przyjechały do Polski i tu zamieszkały. Chcemy, żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytania: czy polityka wobec uchodźców/uchodźczyń jest słuszna i ja sam powinienem się bać migrantów/migrantek, czy raczej im pomagać – mówi współtwórczyni filmu Marta Bogdańska. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. – Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności – komentuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.
Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce
***
Fundacja im. H. Boella w Warszawie jest przedstawicielstwem niemieckiej fundacji zielonej polityki działającej w 60 krajach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i edukacji. Wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego, prawa człowieka, proekologiczne działania, wydaje także publikacje poświęcone tym zagadnieniom.
Kontakt dla mediów:
Kinga PękalskaPropsy PR
kinga.pekalska@propsypr.pl
608 624 548
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.