Uroki Woli i Żoliborza – Westfield Arkadia zaprasza na bezpłatne spacery
Westfield Arkadia wraca z cyklem spacerów organizowanych po dwóch dzielnicach Warszawy – Woli i Żoliborzu. Zaplanowano je na trzy kolejne soboty września. Poprowadzą je warszawscy przewodnicy z projektu PoWarszawsku. Celem akcji „Po Woli na Żoli” jest aktywizowanie mieszkańców stolicy, proponowanie im ciekawego sposobu spędzania czasu oraz promowanie tych dwóch dzielnic.
Spacery ”Po Woli na Żoli” pozwalają odkryć warszawiakom ciekawostki i tajemnice Woli oraz Żoliborza, których nie znajdą w żadnych książkach czy przewodnikach. Trzy najbliższe spacery odbędą się w trzy kolejne soboty – 10, 17 i 24 września. Zbiórki zostały zaplanowane na godzinę 13.45.
W sobotę, 10 września warszawiacy zwiedzą Żoliborz. Miejscem zbiórki będzie Kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Inne punkty zaplanowane tego dnia na trasie to m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Teatr Komedia, kościół Św. Stanisława Kostki, Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, a także urzekający swoją zabudową Żoliborz Urzędniczy. Podczas tego spaceru uczestnicy dowiedzą się także, gdzie padły strzały na trzy godziny przed rozpoczęciem Powstania Warszawskiego. Spacer poprowadzi Przemek Ciunowicz z projektu PoWarszawsku.
Tydzień później, 17 września, spacerowicze przeniosą się na Wolę. Punktem startowym będzie Rondo Daszyńskiego (na rogu od strony Proximo II). Podczas spaceru uczestnicy przekonają się na własne oczy, jak wyglądały warszawskie rewolucje – przemysłowa oraz kulturalna – i sami zdecydują, czy na pewno już się zakończyły. Na trasie zaplanowano takie punkty jak m.in.: Zakłady hutnicze metali wysokotopliwych, Zakłady wytwórcze lamp elektrycznych, Fabryka Kamlera czy Fabryka Koronek. Przewodnikiem będzie Kuba Jeleński z projektu PoWarszawsku.
Ostatni z zaplanowanych spacerów odbędzie się 24 września. Podczas niego spacerowicze poznają kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość. Miejscem zbiórki będzie Kolonia Wawelberga przy ul. Górczewskiej 15. Na trasie zaplanowano aż 21 punktów, wybrane z nich to m.in.: Ogród Sprawiedliwych, kościół Świętej Trójcy czy Świętego Augustyna oraz synagoga chasydów z Chabad Lubavitz. Tegoroczny cykl zamknie spacer prowadzony przez Kubę Jeleńskiego, przewodnika z projektu PoWarszawsku.
– Cykl bezpłatnych spacerów po okolicznych dzielnicach – Woli i Żoliborzu – rozpoczęliśmy w maju br. Dotychczas warszawiacy mieli okazją wziąć udział w trzech spacerach, które zorganizowaliśmy. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, dlatego, za sprawą przewodników z projektu PoWarszawsku, z przyjemnością zabierzemy mieszkańców w kolejne wycieczki po Warszawie – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia, i dodaje – Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w projekcie. Jest to niewątpliwie ciekawy sposób na spędzenie czasu, a w spacerze może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu Westfield Arkadia w serwisie Facebook w zakładce wydarzenia. Projekt „Po Woli na Żoli” został objęty patronatem honorowym Krzysztofa Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny.
Terminy spacerów „Po Woli na Żoli” we wrześniu:
- 10 września, sobota – Żoliborz Urzędniczy z PoWarszawsku
- 17 września, sobota – Wola (rewolucja przemysłowa) z PoWarszawsku
- 24 września, sobota – kontrasty Woli oraz jej wielokulturowość z PoWarszawsku

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.