Viaplay wyprodukuje film opowiadający o Krwawej łaźni sztokholmskiej
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Krwawa łaźnia sztokholmska, jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej makabrycznych wydarzeń w historii Szwecji, będzie tematem kolejnej produkcji Viaplay przedstawiającej przeszłość krajów nordyckich szerokiej międzynarodowej publiczności. Fabuła filmu będzie dotyczyła wydarzeń z 1520 roku i zostanie wyreżyserowana przez Mikaela Håfströma. Nagrania do produkcji rozpoczną się jesienią 2022 roku.
,,To opowieść niezwykle ostra, pełna czarnego humoru, odważna, bardzo ludzka i tak samo aktualna jak 500 lat temu.” - podkreśla Mikael Håfström
Serwis Viaplay należący do Nordic Entertainment Group (NENT Group), jest wiodącą platformą streamingową wywodzącą się z krajów nordyckich która tworzy treści przedstawiające historię tego regionu Europy. NENT Group zapowiedziała już rozpoczęcie zdjęć do kolejnych filmów opowiadających historie rodem ze Skandynawii.
W ciągu roku na platformie pojawią się dwie tego typu anglojęzyczne produkcje filmowe. Pierwszym obrazem cyklu będzie ‘Hilma’ w reżyserii Lasse Hallströma. Kolejny będzie opowiadał o wydarzeniach, które wstrząsnęły XVI-wieczną Szwecją, zyskując miano ‘krwawej łaźni sztokholmskiej’ lub ’masakry szwedzkiej’. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest nominowany do Oskara Mikael Håfström (‘Zło’; ‘Rytułał’ czy ’Dni jak ten’).
Mikael Håfström: ,,Erlend Loe stworzył scenariusz, który jest niezwykle wciągającą opowieścią. Dla mnie jest on idealną podstawą do pokazania bezwzględnej historii zemsty przedstawionej na krwawym tle Sztokholmu lat 20-tych XVI wieku.’’
Krwawa łaźnia sztokholmska miała miejsce w 1520 roku, gdy społeczeństwo było bardzo podzielone. Wówczas grupa szwedzkich arystokratów postanowiła wystąpić z Unii Kalmarskiej i zaczęła spiskować w celu obalenia duńskiego króla Chrystiana II, który zmierzał do Sztokholmu, by stłumić powstanie szwedzkich buntowników. W tym samym czasie, w innej części Szwecji, rozgrywały się losy Anne Eriksson oraz jej przybranej siostry Freji, chcących wymierzyć sprawiedliwość na ludziach, którzy zamordowali ich rodzinę w dniu ślubu Anne. Obie siostry zostały wciągnięte w bezwzględną intrygę i walkę o władzę, której kulminacją była trzydniowa masowa egzekucja pod wodzą Chrystiana II. Wydarzenie to stało się później znane jako krwawa łaźnia sztokholmska.
Platforma Viaplay została niedawno uruchomiona w Stanach Zjednoczonych, a do końca 2023 roku będzie obecna na 16 rynkach. Poprzez produkcje tworzone z myślą o międzynarodowej publiczności, Nordic Entertainment Group oraz serwis Viaplay buduje pozycję wiodącej platformy streamingowej w Europie.
Filippa Wallestam, EVP i Chief Content Officer w Nordic Entertainment Group: ,,Fakt, że ‘Krwawa łaźnia sztokholmska’ będzie kolejnym filmem, który stworzymy w ramach cyklu przedstawiającego nordyckie historie, jest niezwykle satysfakcjonujący. To epicki dramat opowiadający o rozgrywkach o władzę, który odcisnął piętno na społeczności i stał się jednym z najmroczniejszych rozdziałów szwedzkiej historii. Fakt, że Mikael Håfström, reżyser znany i ceniony na całym świecie, podjął się realizacji tego filmu, jest gwarancją absolutnie najwyższej jakości. Nie mogę się doczekać, by zaprezentować naszym widzom efekt końcowy.”
Premiera filmu ,,Krwawa Łaźnia Sztokholmska’’ odbędzie się na platformie streamingowej Viaplay, należącej do Nordic Entertainment Group i planowana jest na 2023 rok. Reżyserem filmu jest Mikael Håfström, autorami scenariusza są Erlend Loe (,,Kamikaze’’), oraz Nora Landsrød. Film zostanie wyprodukowany przez Viaplay Studios, a producentem jest Helena Danielsson (,,Hilma’’ ; ,,Quick’’). Koproducentem jest Nordisk Film.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.