Warszawska galeria organizuje Festiwal Sztuki Ulicznej
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Szczudlarze, mimowie, żywe rzeźby, aktorzy teatralni, muzycy oraz tancerze opanują Galerię Północną w Warszawie. Już 12 października rusza Festiwal Sztuki Ulicznej. Impreza w tym miesiącu będzie miała aż trzy odsłony – oprócz 12 października, także 19 i 26!
W Galerii Północnej zaroi się od sztukmistrzów i artystów. Wszystko za sprawą organizowanego po raz pierwszy Festiwalu Sztuki Ulicznej, który gości tam w tym miesiącu. Już 12 października będzie można wziąć udział w pierwszej odsłonie wydarzenia.
– Były czasy, kiedy na ulicach Warszawy, jak i wielu innych miast, roiło się od sztukmistrzów, ulicznych grajków oraz teatrów wędrownych, które przyciągały uwagę przechodniów. Naszym wydarzeniem chcemy przypomnieć o tej formie sztuki i pokazać, jak wyjątkowy był to świat – pełen zabawy i spontanicznej kreatywności – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.
– Każda odsłona Festiwalu to niemal 20 występów, odbywających się co pół godziny, a także wiele atrakcji towarzyszących. Łącznie, podczas trzech odsłon wydarzenia, pod dachem Galerii Północnej szykujemy aż 18 godzin mini-koncertów, pokazów czy spektakli dla dzieci – dodaje.
Co przygotowano? Przede wszystkim mnóstwo dobrej zabawy dla całej rodziny. Już w najbliższą sobotę, 12 października, a także 19 i 26 października, na odwiedzających Północną czekać będą m.in. mim, który za pomocą gestów opowie zabawne historie, szczudlarz oraz żywa rzeźba.
Nie zabraknie także sporej dawki muzyki na żywo. Organizatorzy przygotowali kilka mini-koncertów. W Północnej będzie można posłuchać występów gitarzystki, skrzypaczki, akordeonisty, a także melodii wygrywanych na handpanie – instrumencie stworzonym z dwóch metalowych półkul.
Najmłodsi miłośnicy teatru także znajdą coś dla siebie. Do galerii zawita teatrzyk, który co sobotę zaprezentuje inny spektakl. Oprócz tego będzie można zobaczyć, jak powstaje obraz – na żywo w Północnej będzie malował Krzysztof Jarocki, właściciel galerii Jarocki Art. Popis swoich umiejętności dadzą również młodzi tancerze z Egurrola Dance Studio.
Każdego dnia Festiwalu Sztuki Ulicznej atrakcje rozpoczynają się o 13:00 i trwają do 19:00.
W tym czasie, oprócz występów, czekać będą również dodatkowe atrakcje. W Północnej będzie można: zobaczyć, jak powstają zwierzaki z balonów, wziąć udział w wielkim kolorowaniu, a także spróbować swoich sił w warsztatach tworzenia papierowych kapeluszy lub lampionów. Galeria przygotowała również bezpłatny popcorn i watę cukrową dla najmłodszych.
– Festiwal to niepowtarzalna okazja, by doświadczyć sztuki w jej najbardziej żywej i spontanicznej formie, a jednocześnie doskonale bawić się z całą rodziną. Przez trzy kolejne soboty Północna stanie się sceną, na której wystąpią utalentowani sztukmistrzowie, muzycy i aktorzy, przenosząc widzów w świat wyobraźni. To wydarzenie, na którym każdy – bez względu na wiek – znajdzie coś dla siebie – zachęca Barbara Andrzejewska.
Wstęp na Festiwal Sztuki Ulicznej jest bezpłatny.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.