Komunikaty PR

Wazektomia – nowoczesna i skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

2021-09-28  |  01:00
Biuro prasowe

Wazektomia to metoda antykoncepcji, w której mikrochirurgicznie przecięcie nasieniowodu prowadzi do niepłodności u mężczyzn. Sama procedura jest sprawna i za sprawą znieczulenia – całkowicie bezbolesna. Co warto wiedzieć o tym zabiegu, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania oraz jak wygląda rekonwalescencja?

Wazektomia to zabieg przeznaczony dla mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie, ale nie planują posiadania dziecka. Procedura ta pozwala wziąć odpowiedzialność za antykoncepcję w związku – kobieta nie musi wtedy stosować innych form zabezpieczania się przed ciążą, jak pigułki hormonalne, spirale domaciczne, plastry itp. Wazektomia jest odwracalna, jednak wątpliwości poddaje się powodzenie przywrócenia płodności. Nie zawsze się udaje, dlatego decyzja o jej podjęciu powinna być dobrze przemyślana.

Jak przebiega zabieg?

Na początku podaje się znieczulenie. Następnie chirurg wykonuje małe nacięcie skóry powyżej jąder, aby przedostać się do nasieniowodów, które przecina oraz podwiązuje. Taki zabieg wystarczy, aby zamknąć ujście kanału i zapobiec ponownemu zrośnięciu się. Zostaje już tylko niewielka rana i zabarwienie skóry. W efekcie nasienie nadal istnieje, ale nie ma w nim plemników.

Sam zabieg trwa około trzydziestu minut, ale efekt zabiegu jest długotrwały. To mało inwazyjna metoda, która niesie za sobą prawie stuprocentową skuteczność – największą spośród dostępnych form antykoncepcji.

Czy wazektomia jest bezpieczna?

– Wazektomia jest bezpieczna i praktycznie każdy mężczyzna może się jej poddać – mówi lek. med. Rafał Derewicz, urolog z Humana Medica Omeda w Białymstoku, kliniki, która ma w swojej ofercie ten zabieg. – Ponadto nie wpływa na erekcję, popęd seksualny, objętość czy konsystencję spermy. Sugeruje się ją panom, którzy szukają skutecznej metody antykoncepcji.

Większa satysfakcja z życia seksualnego to kolejna korzyść z wazektomii – także dla partnerek mężczyzn, którzy poddali się temu zabiegowi. Dla niektórych kobiet antykoncepcja hormonalna wiąże się bowiem ze skutkami ubocznymi, na przykład niepokojem, zdenerwowaniem, wahaniami nastroju, trądzikiem czy przybieraniem na wadze.

Jakie są przeciwwskazania do wazektomii?

Nie istnieje wiele przeciwwskazań do zabiegu. Wazektomia nie jest jednak polecana dla mężczyzn, którzy:

* mają problemy zdrowotne, np. niektóre choroby, nieprawidłowości anatomiczne,

* są bardzo młodzi i niezdecydowani, czy chcą mieć dzieci w przyszłości.

Co w sytuacji, gdy mężczyzna zmieni zdanie?

Wazektomia to odwracalny zabieg, w którym można ponownie zespolić nasieniowody. Sama procedura jest jednak kilkakrotnie droższa i znacznie bardziej skomplikowana. Przy rewazektomii wymaga się ogromnej precyzji przy łączeniu nasieniowodów i drobnych naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu obowiązkowy jest specjalny mikroskop. Czynniki, od których zależy powodzenie rewazektomii to wiek pacjenta, czas od zabiegu, a skuteczność plasuje się między 40 a 70 %.

Przed zabiegiem można pomyśleć o oddaniu własnej spermy do banku spermy. W przyszłości, w momencie zmiany decyzji w kwestii potomstwa, jest szansa na posiadanie dzieci dzięki metodzie in vitro.

Dodatkowo istnieje możliwość pobrania plemników bezpośrednio z jądra lub najądrza by podobnie jak przy plemnikach zabezpieczonych w banku spermy wykorzystać je do metod rozrodu wspomaganego.

Jak przebiega rekonwalescencja?

– Oczywiście ciężki wysiłek w pracy czy trening sportowy (np.: długotrwała jazda na rowerze, tenis) nie jest zalecany przez kilka dni. Okres gojenia rany jest krótki, jednak nadal bardzo ważny – radzi lek. med. Rafał Derewicz z Humana Medica Omeda w Białymstoku. – Następnie przez najbliższe 2-3 miesiące należy zastosować inną wybraną metodę antykoncepcji, gdyż dopiero po tym okresie można mówić o pełnym sukcesie zabiegu. Spowodowane jest to tym, że w obecnej spermie mogą jeszcze występować plemniki. Dodatkowo zaleca się zrobienie testu na obecność plemników w spermie 12 tygodni po zabiegu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w mniejszych miastach kujawsko-pomorskiego Biuro prasowe
2024-05-13 | 11:00

Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w mniejszych miastach kujawsko-pomorskiego

Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol testy na HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania będzie można będzie zrobić także w mniejszych miastach województwa Kujawsko-Pomorskiego,
Zdrowie Podaruj Mamie Harmonię w okresie menopauzy Nietypowy prezent na Dzień Matki
2024-05-13 | 01:00

Podaruj Mamie Harmonię w okresie menopauzy Nietypowy prezent na Dzień Matki

Menopauza jest nieodłącznym etapem życia każdej kobiety. Niemniej jednak, istnieje negatywna narracja wokół tego tematu, a wiele osób nie ma wiedzy na ten temat, co prowadzi do
Zdrowie „Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV na ulicach Kielc
2024-05-10 | 13:00

„Tramwaj zwany Pożądaniem” profilaktyka HIV na ulicach Kielc

Rusza trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii „Tramwaj zwany Pożądaniem” organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Kielce to

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.

Gwiazdy

Rafał Zawierucha: Nie ma nic piękniejszego w życiu niż posiadanie dziecka. Uwielbiam wracać do domu do moich cudownych dziewczyn i spędzać z nimi czas

Aktor niedawno został ojcem i jak zapewnia, doskonale czuje się w domowych pieleszach przy żonie i córeczce. Dużą radość sprawia mu opieka nad maleństwem i pomoc ukochanej w codziennych czynnościach. Teraz stara się więc tak układać swój zawodowy grafik, by jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.