Więcej drzew dla przedszkolaków
Wrocławskie przedszkole nr 82 przy ul. ks. Bonczyka 52 stało się jeszcze bardziej zielone – połączone siły przedszkolaków i wolontariuszy z firmy deweloperskiej Develia posadziły na terenie placówki kilkadziesiąt drzew i krzewów. Mali wrocławianie wzięli również udział w warsztatach edukacyjno-florystycznych.
Jak wynika z badań szwajcarskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Science”, możemy ograniczyć skutki zmian klimatu poprzez zasadzenie miliarda drzew. Akcja na tak wielką skalę pomoże w neutralizowaniu ogromnych ilości dwutlenku węgla - w ciągu kilkudziesięciu lat nasadzenia będą w stanie zaabsorbować z naszej atmosfery niemalże 750 miliardów ton tego zatrzymującego ciepło gazu. Liczba ta odpowiada ilości CO2 wyemitowanego przez ludzkość w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.
Firma Develia dołożyła do tej akcji swoją cegiełkę, sadząc na terenie przedszkola nr 82 kilkadziesiąt drzew i krzewów, m.in. magnolii, wiśni ozdobnych, klonów, hortensji bukietowych, róż, dereni, kalin i innych gatunków. W pracach ogrodniczych pracownikom Develii towarzyszyli wychowankowie przedszkola, którzy wzięli również udział w specjalnych warsztatach edukacyjno-florystycznych.
Zespół ekspertów z Fundacji Dotlenieni.org opowiedział najmłodszym, dlaczego sadzenie drzew i dbanie o środowisko jest takie ważne, jak działa fotosynteza i co mogą oznaczać dla nas zmiany klimatyczne. Następnie zespoły złożone z wolontariuszy Develii oraz przedszkolaków utworzyli kokedamy – wywodzące się z Japonii, oryginalne dekoracje roślinne, które ozdobią wnętrza przedszkola i usprawnią wymianę powietrza.
- Akcja zadrzewiania przedszkola nr 82 we Wrocławiu to pierwsza odsłona naszej wspólnej inicjatywy z fundacją Dotlenieni.org. W jej ramach przeprowadzimy nasadzenia drzew w miastach, w których prowadzimy inwestycje – we Wrocławiu oraz Warszawie, Gdańsku, Krakowie i w Katowicach. Lubimy mieszkać w pobliżu parków i obszarów zielonych, jednak w dużych polskich aglomeracjach często takich terenów brakuje. Naszą ambicją jest to zmienić. Nasadzenia łączone będą z akcjami edukacyjnymi, popularyzującymi proekologiczne praktyki i zdrowy tryb życia – zapowiada Jagoda Najwer, junior marketing manager w firmie Develia S.A., organizatorka akcji.
Zarówno wychowankowie przedszkola, jak i jego kadra przystąpili do akcji z dużym entuzjazmem. „Drzewa należy sadzić, żeby rosły i można było z nich zrywać jedzenie”, powiedział 4-letni Tomek. „Drzewa są ważne, bo dają nam cień latem. Będziemy o nie dbać”, zapowiedziała 3-letnia Lila.
„Dzięki takim akcjom dzieci nie tylko uczą się troski o roślinność. Zapewniają też dostęp do zieleni sobie oraz następnym pokoleniom. Jestem pewna, że za ponad 20 lat nasi wychowankowie będą przychodzić tu ze swoimi dziećmi i opowiadać im, że to oni posadzili te drzewa” - mówiła Edyta Gajewska, dyrektor przedszkola.
Develia, która w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 38 osiedli, składających się w sumie ze 101 etapów inwestycyjnych – to ponad 14 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 760 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.