Wielkanocne inspiracje kulinarne
Pasztet z mielonego wegańskiego, oryginalnie urozmaicony dodatkiem bakalii, po który sięgną chętnie wszyscy – nie tylko ci, którzy ograniczają bądź rezygnują z mięsa. I nowy pomysł na jajka – czyli jajka po szkocku, w aromatycznej, idealnie doprawionej mięsnej otoczce. To będą wyjątkowo pyszne święta!
Pasztet z mielonego wegańskiego Z Gruntu Dobre
Czas przygotowania: ok. 70 minut
Składniki:
Mielone wegańskie Z Gruntu Dobre - 1 op.
Czerwona fasola - 1 puszka
Ciecierzyca – 2 puszki
Bakalie (mieszanka orzechów i rodzynek lub inne wg uznania) – 100 g
Sól i pieprz
Przygotowanie
Z dwóch puszek ciecierzycy odlać płyn, czyli tzw. aquafabę, a następnie ubić ją na pianę. Z puszki z fasolą odlać płyn. Do blendera wrzucić fasolę oraz ciecierzycę z jednej puszki (ciecierzycę z drugiej puszki zużywamy do innego dania). Całość zmiksować na jednolitą masę. Do powstałej masy dodać mielone wegańskie oraz aquafabę. Wszystko dokładnie zmiksować. Dodać sól i pieprz do smaku.
Połowę powstałej masy powoli wlać do formy. Dodać ok 3/4 bakalii do środka. Następnie pozostałą część masy wlać do formy. Wierzch posypać pozostałymi bakaliami. Piec pod przykryciem z folii aluminiowej w 140° przez ok. 35-40 minut.
Jajka po szkocku z mięsem mielonym Sokołów Uczta świeżość i smak
Liczba porcji: 6 || czas przygotowania: ok. 30 minut
Składniki:
Mięso mielone wieprzowe Sokołów Uczta świeżość i smak - 2 op.
Bułka tarta – ok. 50 g
Jajka – 6 szt.
Cebule – 3 szt.
Pieprz i sól
Majeranek – 2 łyżeczki
Olej
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w drobną kostkę. Jajka ugotować na miękko, następnie obrać ze skorupek. Mięso mielone wyłożyć do misy. Dodać cebulę, doprawić solą, pieprzem, majerankiem. Całość dokładnie wymieszać. Gotową masą otoczyć jajka. Następnie panierować w bułce tartej.
Do garnka wlać olej, w takiej ilość, by zakryć jajka i na głębokim oleju smażyć panierowane jajka, aż do zarumienienia, przez ok. 5-6 minut. Następnie jajka należy odłożyć na talerz/miskę wyłożoną ręcznikiem papierowym, w celu odsączenia oleju.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.