Komunikaty PR

Wielki finał „Dźwięków Wisły” w Ciechocinku

2022-08-20  |  10:00
Biuro prasowe

Pięć dni pełnych muzycznych wrażeń i doznań, podczas których dwanaścioro członków jury wybrało spośród prawie 100 uczestników z 15 krajów najlepszych wokalistów w dwóch konkursach festiwalu Vistula Sounds: piosenki międzynarodowej i polskiej. W koncercie galowym, który odbył się 19 sierpnia br. w ponad stuletniej Muszli Koncertowej zlokalizowanej w ciechocińskim Parku Zdrojowym udział wzięli wyróżnieni, laureaci oraz zdobywcy Grand Prix. To najważniejsze wyróżnienie przypadło w udziale polskim uczestnikom: duetowi DUO Performance w konkursie piosenki międzynarodowej za porywające wykonanie wielkiego hitu „Time to Say Goodbye”, a także młodej wokalistce, Julii Rydelek, za liryczną prezentację utworu „Tańczące Eurydyki”. Koncert galowy nastrojowym utworem „Besame Mucho” otworzyła przewodnicząca międzynarodowego jury, Grażyna Brodzińska. Następnie na scenie pojawiły się kolejne członkini jury: charyzmatyczna Illaria z Ukrainy oraz zachwycająca Aldegunda z Litwy. Kolejne występy zarezerwowane były dla wyróżnionych i nagrodzonych, a wydarzenie zamknął swoim występem ormiański artysta Sar Sargsyan – organizator festiwalu.

Zapowiadany jako jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych tegorocznego lata festiwal Vistula Sounds w Ciechocinku spełnił składane obietnice. Do konkursów piosenki międzynarodowej i polskiej zgłosiło się prawie 100 osób z 15 krajów, w tym z Polski oraz wielu krajów europejskich, a także Armenii. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem śpiewaczki operowej i operetkowej Grażyny Brodzińskiej składało się z muzyków, wokalistów i muzycznych autorytetów z Polski oraz innych krajów. Wśród nich znalazły się takie osoby jak Jarosław Wasik, wokalista i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Joanna Zagdańska, wokalistka jazzowa i pedagog muzyczny, Janusz Kruciński, wokalista musicalowy oraz Sławomir Małecki, jeden z najlepszych polskich gitarzystów i rodowity ciechocinianin. Spoza Polski członkami jury byli także Illaria z Ukrainy, Aldegunda z Litwy, Veronika Yanovskaya z Białorusi, Anna Poghosyan z Armenii, Rossi Yordanova z Bułgarii, Claire McCartin z Malty oraz Mitya Effterman z Mołdawii

Festiwal rozpoczął się w dniu 15 sierpnia br. od elektryzującego koncertu otwarcia, w którym zaprezentowali się wokaliści – członkowie jury, w tym: Illaria, Aldegunda, Veronika Yanovskaya, Jarosław Wasik, Lusine Kchozyan, wokalistka jazzowa z Armenii, a także pomysłodawca i organizator wydarzenia, ormiański baryton pracujący i mieszkający w Polsce – Sar Sargsyan. W trakcie kolejnych dwóch dni jury przesłuchało 90 utworów w konkursie międzynarodowym oraz 54 utwory w konkursie polskim – łącznie 144 wykonania.

– Zadanie, jakie stało przed jury było gigantycznym wyzwaniem, ponieważ poziom artystyczny wykonawców okazał się niezwykle wysoki, więc żywiołowe dyskusje jury trwały do późnych godzin nocnych. Spośród tak dużej grupy osób w różnych kategoriach wiekowych musieliśmy jednak wyłonić najlepszych i to się udało – powiedziała przewodnicząca jury, Grażyna Brodzińska. – Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tej międzynarodowej imprezie, która zapewniła nam wszystkim okazję do posłuchania ciekawych głosów – dodała Grażyna Brodzińska.

W konkursie międzynarodowym I miejsca przypadły w udziale Ani Margaryan z Armenii, Žemynie Palionytė z Belgii, Lorze Stanimirovej Kurudzhievej z Bułgarii oraz DUO Performance z Polski. Grand Prix zdobył ten ostatni duet w składzie Monika Biederman-Pers oraz Piotr Karzełek, którzy fenomenalnie zaprezentowali znany i popularny, aczkolwiek niezwykle trudny do wykonania przebój Andrei Bocellego – „Time to Say Goodbye / Con te partiro”. W konkursie polskiej piosenki zwycięzcami okazali się Zlata Dziunka z Ukrainy, a także Mateusz Subocz, Mirek Gotfryd i Julia Rydelek – wszyscy z Polski. Ostatnia z wymienionych zdobyła Grand Prix za delikatne i romantyczne wykonanie przeboju Anny German „Tańczące Eurydyki”. Mateusz Subocz uzyskał dodatkowo specjalne wyróżnienie w postaci nagrody wojewody kujawsko-pomorskiego. 

– Jestem zachwycony tym wydarzeniem – spełniło wszystkie pokładane w nim nadzieje. Pierwsza edycja każdego przedsięwzięcia muzycznego jest zazwyczaj trudna i obarczona ryzykiem, ale nasza determinacja przyniosła efekty – powiedział Sar Sargsyan, dyrektor artystyczny odpowiedzialny za organizację wydarzenia. – Z doświadczenia wiem, że tego typu imprezy są bardzo oczekiwane zarówno przez uczestników, którzy chcą się sprawdzić w konkurencji, ale też odbiorców, którzy dzięki takim spotkaniom mają okazję poznać nowe głosy i przeboje oraz obserwować narodziny kolejnych gwiazd estrady. Przeprowadzane lokalnie rozmowy wskazują, że Ciechocinek docenił nasze starania – chcemy, aby Vistula Sounds stało się imprezą coroczną o stale rosnącym zasięgu międzynarodowym z udziałem uczestników polskich i zagranicznych. Dzięki temu będziemy mogli promować nasz kraj, polską kulturę i tradycję wśród polskich oraz zagranicznych gości – dodał Sar Sargsyan.

Oprócz konkursu wokalnego przeznaczonego dla uczestników walczących o nagrody, publiczność miała okazję bez dodatkowych opłat wziąć udział w uroczystym koncercie otwarcia, koncercie piosenki szantowej, koncercie galowym laureatów, uroczystej ceremonii wręczenia nagród oraz licznych wydarzeniach towarzyszących. Położony poza dużymi centrami kulturalnymi Ciechocinek dysponuje znakomitymi warunkami infrastrukturalnymi i przyrodniczymi do realizacji przedsięwzięć muzycznych, z których większość zdążyła już przejść do historii.

Festiwal Vistula Sounds został objęty honorowymi patronatami, w tym wojewody kujawsko-pomorskiego, marszałka kujawsko-pomorskiego, starosty aleksandrowskiego i przewodniczącego rady miejskiej w Ciechocinku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Giełda winyli i kaset CD w Atrium Biała Biuro prasowe
2024-03-27 | 12:55

Giełda winyli i kaset CD w Atrium Biała

Czas odkurzyć swój gramofon i posłuchać dobrej muzyki! W dniach 5-6 kwietnia zapraszamy do Atrium Biała na giełdę winyli, prezentującą tysiące czarnych krążków z
Muzyka Czy polska piosenka dla dzieci umarła?
2024-03-22 | 01:00

Czy polska piosenka dla dzieci umarła?

Każde pokolenie ma swojego „bohatera” w świecie muzyki, z którym utożsamia swoją młodość i okres dojrzewania czy wczesną dorosłość. Starsi słuchacze z rozrzewnieniem
Muzyka DAGGA PREZENTUJE „DON’T HOLD ME” WE WSPÓŁPRACY Z MAD CHOCOLATE I E
2024-03-18 | 09:00

DAGGA PREZENTUJE „DON’T HOLD ME” WE WSPÓŁPRACY Z MAD CHOCOLATE I E

"Don't Hold Me" to elektryzujący utwór pop eurodance, który zagłębia się w głębiny samotności. Napędzany energetyczną instrumentacją, piosenka uchwytuje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.