Komunikaty PR

Wielki lekarz stawu ramiennego

2021-03-26  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.07 MB )

Staw ramienny to największy staw kończyny górnej, który łączy kość ramienną z obręczą barkową. Jako staw kulisty umożliwia bardzo szeroki zakres ruchu we wszystkich płaszczyznach. Jego uszkodzenia mogą z jednej strony generować ból i ograniczać ruchomość w stawie, a z drugiej wywoływać niestabilność. Jaki jest skuteczny sposób na te dolegliwości?

Zgodnie z wiedzą ekspertów, usunięcie przepukliny tkankowej (podobnie jak przepukliny pachwinowej) na poziomie stawu ramiennego, spowoduje uwolnienie barku i zniwelowanie dolegliwości bólowych. Co ciekawe często wystarczy jedna wizyta u wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, dzięki czemu, pacjent oszczędza czas i pieniądze.

– Pacjenci zgłaszający się do nas z problemami występującymi w obrębie barku, poddawani są rehabilitacji, która ma na celu dogłębne zbadanie źródła dolegliwości. Trzymamy się zasady V. Pareto, (włoskiego ekonomisty): ”Skupiamy się na tych nielicznych ważnych zaburzeniach narządu ruchu, zamiast na licznych mniej ważnych – zasada 80/20 – co pozwala nam na uzyskanie najwyższej skuteczności terapeutycznej, inaczej mówiąc, mniej jest więcej.” Uwolnienie stawu poprzez usunięcie bolesnych przepuklin tkankowych, jak np. „punktu wielkiego lekarza stawu ramiennego” (nazwa pochodzi z med. Chińskiej, oznacza jednak odkształcenie lub uszkodzenie mięśnia nadgrzebieniowego lub/i kaletki podbarkowej), praca na przeciążonych mięśniach, nerwach, naczyniach krwionośnych i limfatycznych – daje szybką i trwałą poprawę dolegliwości – mówi mgr Tomasz Jeżowski, dyplomowany terapeuta i specjalista modelu odkształceń systemu mięśniowo-powięziowego (FDM-Fascial Distortion Model), właściciel salonu odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.

Anatomia kompleksu barkowego

Choć bark może jednoznacznie kojarzyć się z jednym połączeniem ruchowym, tak w praktyce nazwa odnosi się do kilku sąsiadujących ze sobą stawów. Wszystkie wykazują charakterystyczną zależność mechaniczną względem siebie, co oznacza, że drobne ruchy w jednym stawie powodują mniejsze bądź większe przesunięcia w drugim. Sam kompleks barkowy zbudowany jest z pięciu pomniejszych połączeń stawowych:
* ramienno-łopatkowego
* „podbarkowego” (czyli szczeliny pomiędzy mięśniem naramiennym a stożkiem rotatorów),
* żebrowo-łopatkowego,
* barkowo-obojczykowego,
* mostkowo-żebrowo-obojczykowego.
Pomimo istotnej roli każdego z nich, największym stawem jest oczywiście pierwszy z nich, zwany potocznie stawem ramiennym.

– Staw ramienny jest wspomagany przez szereg struktur o kurczliwym bądź niekurczliwym charakterze, jak np. więzadła obrąbkowo-ramienne i kruczo-ramienne, obrąbek stawowy, mięśnie pierścienia rotatorów czy kompleks mięśni stabilizujących łopatkę – mówi Tomasz Jeżowski.

Zespół bolesnego barku – przyczyny i objawy

Zespół bolesnego barku, bolesny bark czy też bark zamrożony to powszechne terminy, które mają na celu ujednolicenie problemów w obrębie stawu ramienno-łopatkowego. Flagowym objawem będą oczywiście silne dolegliwości bólowe, które niejednokrotnie stanowią podstawę upośledzenia czynności ruchowych i ograniczenie aktywności fizycznej poszkodowanego. Co jest przyczyną tego stanu?


Nauka kolejny raz udowadnia, że ustalenie jednej i konkretnej przyczyny mija się z celem. Nie inaczej jest w przypadku problemów z bolesnym barkiem. Fizjoterapeuci i lekarze zgodnie potwierdzają, że odnotowywane przypadki patologii w obrębie kompleksu barkowego charakteryzują się wieloma i czasami totalnie odmiennymi mechanizmami ich rozwoju.

– Fachowa literatura, a także własna praktyka pozwoliły na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej przyczyn zespołu bolesnego barku. Wśród nich wyróżnia się pięć głównych czynników. Są to: urazy mięśni tworzących stożek rotatorów, niestabilność stawowa, ograniczenie ruchomości, problemy w obrębie stawu barkowo-obojczykowego, ból rzutowany z innego obszaru (najczęściej odcinek szyjny kręgosłupa) – wylicza Tomasz Jeżowski.

Na czym polega rehabilitacja bolesnego barku?

Często stanowi metodę prób i błędów, a terapeuta sprawdza kolejne tropy, które będą go przybliżać do poznania istoty całego zaburzenia. Tak naprawdę od jego diagnozy i początku leczenia będzie zależeć tempo postępów i docieranie do przyczyny dolegliwości bólowych. W tym celu warto bazować na technikach mięśniowo-powięziowych, a także mobilizacjach struktur miękkich, co zmniejszy nadmierne napięcie w obrębie torebki stawowej i mimowolną kompresję w jej wnętrzu.

– Kinesiotaping może posłużyć zarówno do poprawy stabilności stawu, jak i ułatwienia pracy nad ograniczonym zakresem ruchomości, następnie wprowadzany staw w ruch i obciążenie, co powoduje prawidłowe gojenie się struktur powięziowych Głównym zadaniem jest usprawnienie samodzielnej zdolności organizmu do regeneracji, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu rozmaitych metod terapeutycznych – kompleksowej fizjoterapii – mówi Tomasz Jeżowski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.