Wiosenny kalendarz alergika, czyli co i kiedy pyli?
Wielu z nas z wielkim optymizmem dostrzega pierwsze pączki na drzewach, jednak warto zauważyć, że to czas szczególnie trudny dla alergików. Jeżeli dokucza Ci swędzenie i zaczerwienienie oczu, lub inne objawy charakterystyczne dla alergii, sprawdź na co możesz być uczulony i jak możesz zadbać o swoje oczy.
Jak rozpoznać alergię na pyłki?
W czasie, gdy przyroda jest najaktywniejsza, stężenie pyłków stale ulega zmianie. Pierwsze oznaki pylenia mogą pojawić się w powietrzu już nawet w połowie lutego. Nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar czy kaszel - to najczęstsze objawy alergii. Twój organizm pokazuje w ten sposób, że jest na nie nadwrażliwy.
Marzec
Dla leszczyny i olszy to czas największej emisji pyłków. Do życia budzą się również cisy i topola, której alergeny odczuć można już w drugiej połowie miesiąca. Aktywne stają się wierzby – jednak tu dobra informacja, dla wszystkich uczuleniowców - ze względu na dużą cząsteczkę pyłku, nie są częstym powodem reakcji alergicznych.
Kwiecień
Kwiecień to trudny miesiąc, w którym alergikom najmocniej dają się we znaki brzoza oraz topola -to właśnie te drzewa emitują wtedy najwięcej pyłków. W tym czasie okres pylenia rozpoczyna również jesion, grab oraz dąb. Do życia budzą się także zarodniki grzybów Cladosporium oraz Alternaria.
Maj
To czas, kiedy rozpoczyna się okres kwitnących traw. W pierwszych tygodniach tego pięknego miesiąca, alergeny buku, brzozy i dębu również pozostają w wysokim stężeniu. Osoby uczulone na babkę oraz szczaw powinny również mieć się na baczności. Podczas tego miesiąca, wiele łez może wycisnąć z nas pokrzywa, która jest nie tylko popularnym chwastem, ale również jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Warto zaznaczyć, że pylenie zaczynają także rośliny iglaste, takie jak sosna i świerk.
Czerwiec
To miesiąc, który jest prawdziwym wyzwaniem dla niejednego alergika - stężenie pyłków traw, szczawiu oraz pokrzywy osiąga maksimum, a do życia budzi się także komosa i żyto oraz czarny bez. To również okres największej aktywności grzybów Cladosporium oraz Alternaria - stężenie zarodników tych grzybów jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września. Do rodziny aktywnie pylących roślin dołącza z końcem miesiąca lipa drobnolistna.
A jak zadbać o oczy?
Walka z alergią może być ciężka, nierówna i niestety bardzo męcząca. Szybka reakcja na pierwsze objawy alergii pozwoli ją złagodzić. W momencie, kiedy oczy pieką czy swędzą warto zastosować krople do oczu z ektoiną np. Ektin, które utrudnią wnikanie alergenu do organizmu, tworząc naturalną tarczę. Z alergią da się żyć, choć nie jest to najprostsze. Znając swój organizm i biorąc pod uwagę kalendarz pyleń możesz pomóc sobie w zaplanowaniu aktywności i cieszyć się wiosną.
Źródła:
- https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
- https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin/
- http://www.vpvaleant.pl/pl/a/alergia
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.