Wiosenny kalendarz alergika, czyli co i kiedy pyli?
Wielu z nas z wielkim optymizmem dostrzega pierwsze pączki na drzewach, jednak warto zauważyć, że to czas szczególnie trudny dla alergików. Jeżeli dokucza Ci swędzenie i zaczerwienienie oczu, lub inne objawy charakterystyczne dla alergii, sprawdź na co możesz być uczulony i jak możesz zadbać o swoje oczy.
Jak rozpoznać alergię na pyłki?
W czasie, gdy przyroda jest najaktywniejsza, stężenie pyłków stale ulega zmianie. Pierwsze oznaki pylenia mogą pojawić się w powietrzu już nawet w połowie lutego. Nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar czy kaszel - to najczęstsze objawy alergii. Twój organizm pokazuje w ten sposób, że jest na nie nadwrażliwy.
Marzec
Dla leszczyny i olszy to czas największej emisji pyłków. Do życia budzą się również cisy i topola, której alergeny odczuć można już w drugiej połowie miesiąca. Aktywne stają się wierzby – jednak tu dobra informacja, dla wszystkich uczuleniowców - ze względu na dużą cząsteczkę pyłku, nie są częstym powodem reakcji alergicznych.
Kwiecień
Kwiecień to trudny miesiąc, w którym alergikom najmocniej dają się we znaki brzoza oraz topola -to właśnie te drzewa emitują wtedy najwięcej pyłków. W tym czasie okres pylenia rozpoczyna również jesion, grab oraz dąb. Do życia budzą się także zarodniki grzybów Cladosporium oraz Alternaria.
Maj
To czas, kiedy rozpoczyna się okres kwitnących traw. W pierwszych tygodniach tego pięknego miesiąca, alergeny buku, brzozy i dębu również pozostają w wysokim stężeniu. Osoby uczulone na babkę oraz szczaw powinny również mieć się na baczności. Podczas tego miesiąca, wiele łez może wycisnąć z nas pokrzywa, która jest nie tylko popularnym chwastem, ale również jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Warto zaznaczyć, że pylenie zaczynają także rośliny iglaste, takie jak sosna i świerk.
Czerwiec
To miesiąc, który jest prawdziwym wyzwaniem dla niejednego alergika - stężenie pyłków traw, szczawiu oraz pokrzywy osiąga maksimum, a do życia budzi się także komosa i żyto oraz czarny bez. To również okres największej aktywności grzybów Cladosporium oraz Alternaria - stężenie zarodników tych grzybów jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września. Do rodziny aktywnie pylących roślin dołącza z końcem miesiąca lipa drobnolistna.
A jak zadbać o oczy?
Walka z alergią może być ciężka, nierówna i niestety bardzo męcząca. Szybka reakcja na pierwsze objawy alergii pozwoli ją złagodzić. W momencie, kiedy oczy pieką czy swędzą warto zastosować krople do oczu z ektoiną np. Ektin, które utrudnią wnikanie alergenu do organizmu, tworząc naturalną tarczę. Z alergią da się żyć, choć nie jest to najprostsze. Znając swój organizm i biorąc pod uwagę kalendarz pyleń możesz pomóc sobie w zaplanowaniu aktywności i cieszyć się wiosną.
Źródła:
- https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
- https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin/
- http://www.vpvaleant.pl/pl/a/alergia

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.