Wiosna bez alergii? To możliwe!
Salwy kichnięć, niekończący się katar, suchość lub łzawienie i to nieznośne swędzenie oczu – brzmi znajomo? Niestety, oznacza to także, że w powietrzu znajdują się też pyłki roślin. Zobacz, jak możesz przygotować się do walki z alergią, by jak najmniej odczuć jej skutki.
Czym właściwie jest alergia?
Alergia, którą nazywamy także uczuleniem, to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu na substancje, pyłki, sierść zwierząt lub pokarm. Takiego „wroga” dla organizmu nazywamy alergenem. Alergia objawia się jako cieknący katar, wysypka, duszności, kaszel lub swędzenie, pieczenie czy suchość oczu. Reakcja naszego organizmu zależy od stopnia nasilenia jego wrażliwości. Alergia może być sezonowa lub całoroczna. Pierwsze symptomy alergii sezonowej na pyłki drzew i traw pojawiają się już w lutym i trwają aż do późnej jesieni. Znamy kilka sposobów na to, jak ułatwić sobie życie z alergią i ustrzec się przed jej dokuczliwymi objawami.
Jak oszukać alergię krok po kroku?
Walka z alergią nie jest prostą sprawą, jednak przygotowując się do niej w odpowiedni sposób – mamy bardzo dużą szansę na to, by przejść przez ten trudny czas redukując do minimum uciążliwe objawy.
Zobacz, jak przestrzegając 4 prostych kroków możesz to zrobić:
- Miej pod ręką kalendarz pyleń – to pomoże Ci w uniknięciu dłuższej aktywności na świeżym powietrzu w czasie, gdy alergeny na które reaguje Twój organizm będą najbardziej nasilone w powietrzu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili dla siebie w lesie lub parku, wybierz się na spacer po deszczu, gdy powietrze jest najbardziej czyste.
- Zacznij stosować krople do oczu dla alergików w momencie pierwszych objawów – to bardzo istotne między innymi dlatego, że oczy są jedną z dróg, przez które alergeny wnikają do organizmu. Złagodzisz również ich pieczenie, łzawienie i świąd. Najlepiej, gdy mają w swoim składzie Ectoin®, naturalną cząsteczkę, która tworzy tarczę ochronną na oku, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Ważny jest także kwas hialuronowy, który poprawia komfort oka dzięki silnym właściwościom nawilżającym. Takie substancje znajdziesz w kroplach dla alergików np. Ektin (wyrób medyczny).
- Bierz prysznic i często zmieniaj ubrania – alergeny osadzają się na wszelkich powierzchniach i materiałach. Dzięki wzmożonej higienie zmyjesz je ze swojego ciała, a częstsza zmiana ubrań pozwoli na uniknięcie ponownego kontaktu z zanieczyszczoną tkaniną. Wówczas zmniejszysz objawy uciążliwej alergii w domowym zaciszu.
- Zadbaj o jakość powietrza w domu – kup odpowiedni filtr, który oczyści powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z pyłków i niepożądanych alergenów. To pozwoli Ci na cieszenie się życiem bez uciążliwych objawów we własnym domu.
Alergia jest powszechnym problem, który dotyka coraz więcej osób. Bardzo utrudnia życie, jednak stosując się do kilku wskazówek, możemy pomóc sobie w tym trudnym okresie. Dzięki uważności i konsekwencji nasza codzienność z alergią nie będzie aż tak straszna.
Źródła:
- https://www.bausch.com.pl/twoje-oczy/infekcje-i-podraznienia-oka/alergie/
- https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/alergia/czym-jest-alergia/
- https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/porady-dla-alergikow/

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.