Włącz się w zmianę z Castoramą i segreguj odpowiedzialnie
Dołącz do ekologicznej zmiany z Castoramą! W tegorocznej edycji „Kwiaty za elektrograty” zrób coś dobrego dla planety – w dniach 19–21 września oddaj zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie Castorama, a w zamian otrzymasz piękne wrzosy. Wspólnie możemy zmieniać codzienne nawyki na bardziej zrównoważone – zaczynając od ekologicznych, i przede wszystkim bezpiecznych, porządków w sprzętach domowych.
Odpowiedzialność ekologiczna staje się coraz ważniejsza, a Castorama – rozumiejąc, że zmiany zaczynają się od małych, codziennych wyborów – od lat stawia na praktyczne działania, które edukują i uświadamiają, jak każdy z nas może włączyć się w ochronę środowiska. Jesienna edycja „Kwiaty za elektrograty” to nie tylko okazja, aby pozbyć się zalegającego w domach sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii czy telefonów komórkowych, ale przede wszystkim możliwość mądrego i przyjaznego dla planety zutylizowania niebezpiecznych odpadów. Oddając zużyty sprzęt, klienci mogą cieszyć się darmowymi wrzosami, które ozdobią ich balkony i tarasy.
Liczba wrzosów do odebrania zależy od rodzaju przyniesionych elektroodpadów, a każdy uczestnik może odebrać do 10 sztuk roślin. Akcja odbywa się we wszystkich sklepach Castorama w całej Polsce i trwa od czwartku 19 września do soboty 21 września 2024 r. lub do wyczerpania zapasów roślin.
Podczas tegorocznej edycji akcji Castorama stawia na jeszcze szerszą edukację ekologiczną. Według szacunków ONZ, na całym świecie każdego roku powstaje około 50 milionów ton elektrośmieci. To ogromna ilość, która nieustanne rośnie w związku z szybkim rozwojem technologii i coraz krótszymi cyklami życia urządzeń elektronicznych. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta może zwiększyć się do 74 milionów ton. Przykładowo, komputery i laptopy, zbudowane z tworzyw sztucznych i metali, mogą zalegać w środowisku przez 1 do 1,5 miliona lat, pozostawiając trwały ślad. Plastik, szkło, aluminium i dodatkowo substancje, takie jak ołów i rtęć, mogą przedostawać się do gleby i wód gruntowych, prowadząc do długotrwałego zanieczyszczenia. Stąd nieprawidłowe składowanie elektrośmieci może mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i ekosystemów.
Akcja „Kwiaty za elektrograty” odbywa się dwa razy w roku, jednak poszerzać swoją wiedzę o bezpiecznym recyklingu sprzętów elektrycznych i elektronicznych można w każdej chwili. Śledząc kanały Castorama w mediach społecznościowych i korzystając z porad dostępnych na stronie castorama.pl w zakładce „Inspiracje i porady” można wprowadzać pro-ekologiczne nawyki do swojego domu. Castorama przygotowała materiały edukacyjne, które wyjaśniają, jakie korzyści dla planety płyną z właściwego postępowania z elektroodpadami. Żeby ułatwić zrozumienie, jak wyglądają dalsze losy elektroodpadów zbieranych podczas akcji „Kwiaty za elektrograty”, Castorama zrealizowała również krótki film dostępny w serwisie YouTube.
- Akcja „Kwiaty za Elektrograty” to dla nas nie tylko możliwość zbierania elektroodpadów na ogromną skalę, ale przede wszystkim ważna okazja do budowania świadomości ekologicznej wśród naszych klientów. Rekordowe liczby są istotne, jednak jeszcze większe znaczenie ma edukacja nt. długofalowych skutków naszych codziennych wyborów. Nasza inicjatywa pozwala każdemu włączyć się w ochronę środowiska poprzez małe, codzienne działania. - mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu. - Co ważne, akcja ta wspiera również realizację krajowych i europejskich celów w zakresie odzysku surowców i redukcji odpadów. W tej chwili w Polsce zbiera się 11,24 kg e-odpadów na mieszkańca, co nieznacznie przekracza unijną średnią - 11 kg na mieszkańca[1]. „Kwiaty za elektrograty” na pewno pozytywnie wpływa na ten wynik. Dodatkowo, współpraca z lokalnymi firmami zajmującymi się recyklingiem wzmacnia lokalne gospodarki, tworząc miejsca pracy i promując zrównoważone technologie. – podkreśla.
Od momentu zainicjowania w 2011 roku akcja „Kwiaty za elektrograty” nieustannie podnosi świadomość ekologiczną wśród klientów Castoramy: dotychczas udało się zebrać 4863 tony elektrośmieci. W Castoramie można również oddać sprzęt elektryczny i elektroniczny na co dzień bez otrzymania kwiatów w podziękowaniu – wystarczy zostawić elektroodpady w dowolnym sklepie w przeznaczonych do tego pojemnikach. W ramach tej zbiórki udało się zebrać kolejne 4 000 ton odpadów!
[1] https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201208STO93325/zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny-w-ue-fakty-i-liczby-infografika
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.