Włoska robota, czyli majstersztyk architektoniczny między skałami Dolomitów.
Odnowa górskiego schroniska Brentei skupiła się na dekompozycji tego, co stare oraz refunkcjonalizacji zgodnej z nowoczesną estetyką i pięknem. Działania trwające dwa lata zostały utrzymane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, traktując potencjał krajobrazu górskiego jako swoistej formy architektonicznej. Oficjalne otwarcie odnowionego schroniska nastąpiło pod koniec czerwca 2022 roku.
Rifugio Brentei, znajduje się na wysokości 2180 m n.p.m. w Dolomitach Brenta we włoskim regionie Trentino, niedaleko Madonny di Campiglio. Schronisko zbudowane w latach 30 XX wieku, początkowo miało służyć jako domek letniskowy. Przez długi czas było domem Bruno Detassis, kustosza Brenty, słynnego alpinisty z Trentino i wielkiego humanitarysty, który otworzył setki szlaków i przyczynił się do budowy Via delle Bocchette. Przez całe dekady miejsce było punktem centralnym spotkań wędrowców, wspinaczy i pasjonatów górskich aktywności, oferując miejsce do spania i posiłek. Pierwszą transformację budynek przeszedł w latach 50 ubiegłego wieku, zyskując oficjalnie miano schroniska. Brentei nieprzerwalnie przyjmowało kolejnych gości aż do 2020 roku, kiedy rozpoczęła się prawdziwa renowacyjna rewolucja.
Remont miał na celu modernizację pokoi, przebudowę dachu i budowę dużej, panoramicznej jadalni z ogromnym oknem, z którego roztacza się widok na majestatyczne Dolomity Brenty. Projekt, zarządzany przez Curzel Legno-Legno House Trentino, koncentruje się na zrównoważonym rozwoju środowiska i wykorzystuje do tego drewno, szkło i stal.
Prace remontowe na wysokości ponad 2 tys. metrów były uzależnione od warunków atmosferycznych, a w okresie zimowym całkowicie wstrzymywane. Ponieważ do schronienia można dotrzeć tylko pieszo wąską ścieżką, wszystkie materiały, w tym dźwig, zostały przetransportowane helikopterem i kolejką linową. Najważniejsze prace konstrukcyjne zostały ukończone jeszcze w 2020 roku, w kolejnym zaś sezonie wykończono dach nowej jadalni, ściany wewnętrzne, a podłogi, po instalacji ogrzewania, wyłożono płytkami. Schronisko po renowacji nabrało miejskiego charakteru, oferując bardziej komfortowe warunki, odpowiadając tym samym na potrzeby współczesnego „alpinisty”. W nowej aranżacji oddano również hołd tradycji, a mianowicie odsłonięto zewnętrzne kamienie wkomponowane w ściany schroniska, przypominając o wyczynie sprzed ponad 80 lat, gdy do budowy używano jedynie siły ludzkich mięśni.
O wyjątkowości projektu świadczy również samo miejsce, Dolomity w 2009 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sposób, w jaki region projektuje swoje schronisko, daje również wyobrażenie o tym, jakie idee chce realizować w turystyce wysokogórskiej. Rifugio Brentei kładzie nacisk na ekspozycję natury i ważnych tradycji w nowoczesnej aranżacji.
Do schroniska można dotrzeć z Madonna di Campiglio, znanego ośrodka turystycznego oraz z doliny Brentei, z której roztacza się wspaniała panorama na skalne ściany Brenty.
Więcej informacji na stronie schroniska: https://www.rifugiobrentei.it oraz na profilu IG: https://www.instagram.com/rifugio_brentei/
Więcej pomysłów na aktywny wypoczynek w regionie Trenitno na stronie: www.visittrentino.info

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.