Wpływ hałasu na rozwój dziecka
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Głośni sąsiedzi, ruchliwe ulice, hałas panujący na korytarzach szkolnych podczas przerw - to tylko niektóre z intensywnych dźwięków, na które codziennie narażone są dzieci. Jakie mogą być skutki długotrwałego przebywania młodzieży w głośnych miejscach i czy możemy im jakoś zapobiec?
Rozwój dziecka a hałas
Według badań to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie hałasu, ponieważ ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Niebezpieczny dla ucha naszych pociech jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły. U małych dzieci wywołuje on niepokój, poczucie zagrożenia oraz płacz. U tych starszych zwiększa stężenie krążących hormonów stresu oraz zakłóca zdolność dziecka do snu i koncentracji. To z kolei może przekładać się na problemy z nauką. Inne skutki przebywania dzieci w głośnych miejscach, to nadpobudliwość, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenia, problemy emocjonalne, a w dłuższej perspektywie również problemy ze słuchem. Jak więc uchronić nasze pociechy przed szkodliwymi skutkami hałasu, skoro w dużym mieście tak trudno go uniknąć?
Jak zadbać o bezpieczne otoczenie dla dziecka?
Po pierwsze unikajmy sytuacji, w których dziecko może znajdować się blisko głośno pracujących urządzeń takich jak, chociażby kosiarki czy wiertarki. Nie zabierajmy ze sobą maluchów w głośne miejsca tj. koncerty czy wesela, a jeśli nie ma innej możliwości, pilnujmy, by miały nałożone specjalne nauszniki lub zatyczki do uszu. Jako rodzice powinniśmy zwracać szczególną uwagę na głośność kupowanych do domów sprzętów oraz zabawek. Jeśli nastoletni syn lub córka lubi słuchać muzykę przez słuchawki, zadbajmy również o to, aby były to słuchawki nauszne, które są znacznie mniej szkodliwe dla słuchu od tych wprowadzanych bezpośrednio do przewodu słuchowego.
Aranżacja pokoju dziecięcego
O ile nie mamy wpływu na hałas w placówkach szkolnych czy na ulicy, o tyle w swoich własnych czterech ścianach możemy zadbać o odpowiednią akustykę przegród, która pozwoli znacznie obniżyć poziom dźwięków pochodzących zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku. Jak podpowiada Stowarzyszenie Komfort Ciszy, dobrym rozwiązaniem może być wygłuszenie ściany przedścianką akustyczną, czyli płytą gipsowo-kartonową na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej. Taka konstrukcja powinna mieć grubość od 5 do 10 centymetrów. Bardzo popularnym rozwiązaniem są także sufity podwieszane, które redukują dźwięki dzięki swojej chłonności akustycznej.
Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia aranżacja pomieszczeń. Dzięki niej również możemy nieco polepszyć akustykę. W większości przypadków, aby ją poprawić, wystarczy wprowadzić do pokoju dziecięcego miękkie elementy wyposażenia, takie jak dywany, gęsto fałdowane zasłony z grubego materiału, czy pufy. Zestawienie tych elementów powinno poradzić sobie z nadmierną pogłosowością i wzmacnianiem dźwięku w pomieszczeniach.
Wszechobecny hałas jest sporym zagrożeniem, szczególnie dla najmłodszych członków rodzin. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć ich odpowiednią opieką i zwracać uwagę na otoczenie, w jakim znajduje się nasze dziecko i starać się minimalizować hałas.
![Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_574828242,w_299,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
![Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce](/files/_uploaded/glownekonf_262925430,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
![Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa](/files/_uploaded/glownekonf_1377003196,w_230,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.