Komunikaty PR

Wpływ hałasu na rozwój dziecka

2021-06-12  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

Głośni sąsiedzi, ruchliwe ulice, hałas panujący na korytarzach szkolnych podczas przerw - to tylko niektóre z intensywnych dźwięków, na które codziennie narażone są dzieci. Jakie mogą być skutki długotrwałego przebywania młodzieży w głośnych miejscach i czy możemy im jakoś zapobiec?

 

Rozwój dziecka a hałas

 

Według badań to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie hałasu, ponieważ ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Niebezpieczny dla ucha naszych pociech jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły. U małych dzieci wywołuje on niepokój, poczucie zagrożenia oraz płacz. U tych starszych zwiększa stężenie krążących hormonów stresu oraz zakłóca zdolność dziecka do snu i koncentracji. To z kolei może przekładać się na problemy z nauką. Inne skutki przebywania dzieci w głośnych miejscach, to nadpobudliwość, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenia, problemy emocjonalne, a w dłuższej perspektywie również problemy ze słuchem. Jak więc uchronić nasze pociechy przed szkodliwymi skutkami hałasu, skoro w dużym mieście tak trudno go uniknąć?

 

Jak zadbać o bezpieczne otoczenie dla dziecka?

 

Po pierwsze unikajmy sytuacji, w których dziecko może znajdować się blisko głośno pracujących urządzeń takich jak, chociażby kosiarki czy wiertarki. Nie zabierajmy ze sobą maluchów w głośne miejsca tj. koncerty czy wesela, a jeśli nie ma innej możliwości, pilnujmy, by miały nałożone specjalne nauszniki lub zatyczki do uszu. Jako rodzice powinniśmy zwracać  szczególną uwagę na głośność kupowanych do domów sprzętów oraz zabawek. Jeśli nastoletni syn lub córka lubi słuchać muzykę przez słuchawki, zadbajmy również o to, aby były to słuchawki nauszne, które są znacznie mniej szkodliwe dla słuchu od tych wprowadzanych bezpośrednio do przewodu słuchowego.

 

Aranżacja pokoju dziecięcego

 

O ile nie mamy wpływu na hałas w placówkach szkolnych czy na ulicy, o tyle w swoich własnych czterech ścianach możemy zadbać o odpowiednią akustykę przegród, która pozwoli znacznie obniżyć poziom dźwięków pochodzących zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza budynku. Jak podpowiada Stowarzyszenie Komfort Ciszy, dobrym rozwiązaniem może być wygłuszenie ściany przedścianką akustyczną, czyli płytą gipsowo-kartonową na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej. Taka konstrukcja powinna mieć grubość od 5 do 10 centymetrów. Bardzo popularnym rozwiązaniem są także sufity podwieszane, które redukują dźwięki dzięki swojej chłonności akustycznej.

Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia aranżacja pomieszczeń. Dzięki niej również możemy nieco polepszyć akustykę. W większości przypadków, aby ją  poprawić, wystarczy wprowadzić do pokoju dziecięcego miękkie elementy wyposażenia, takie jak dywany, gęsto fałdowane zasłony z grubego materiału, czy pufy. Zestawienie tych elementów powinno poradzić sobie z nadmierną pogłosowością i wzmacnianiem dźwięku w pomieszczeniach.

 

 

Wszechobecny hałas jest sporym zagrożeniem, szczególnie dla najmłodszych członków rodzin. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć ich odpowiednią opieką i zwracać uwagę na otoczenie, w jakim znajduje się nasze dziecko i starać się minimalizować hałas.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Przemoc w sporcie. Problem dotyka nawet 90% dzieci Biuro prasowe
2024-04-19 | 10:00

Przemoc w sporcie. Problem dotyka nawet 90% dzieci

Regularne uprawianie sportu przynosi dzieciom liczne korzyści i pozytywnie wpływa na ich rozwój i zdrowie. Niestety, wiąże się również z ryzykiem nadużyć oraz przemocy.
Dziecko Moc przygód z Bluey! Czas na wspólną zabawę w Atrium Targówek!
2024-04-16 | 16:15

Moc przygód z Bluey! Czas na wspólną zabawę w Atrium Targówek!

Dla wszystkich małych i dużych fanów serii animowanej „Bluey”, nadchodzi niezwykła okazja do wspólnej zabawy! Odwiedź Atrium Targówek już 19 i 20
Dziecko Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci
2024-04-15 | 16:00

Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci

NISKIE CENY DLA NAJMŁODSZYCH: Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci Primark nieustannie oferuje rodzinom najlepszy wybór produktów, obniżając ceny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.