Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!
Badanie przeprowadzone na polskich respondentach ujawniło, że rodziny, które spędzają czas na wspólnej zabawie, czują się szczęśliwsze niż te, które tego nie robią. Aż 96% dzieci twierdzi, że zabawa jest kluczowa dla ich szczęścia, a 97% rodziców widzi w niej przestrzeń do nauki na błędach. Wspólna zabawa jest także świetnym sposobem na poprawę komunikacji – zauważa to aż 89% rodziców, a 87% dostrzega w niej czas na wzmacnianie rodzinnych więzi.
Mimo że zarówno rodzice, jak i dzieci dostrzegają korzyści z zabawy, w praktyce często priorytetem stają się obowiązki szkolne i domowe. Aż 86% rodziców i dzieci przyznaje, że chcieliby więcej czasu poświęcać na wspólną zabawę, jednak codzienne obowiązki oraz korzystanie z urządzeń cyfrowych często stanowią przeszkodę. Dodatkowo 58% rodziców uważa, że zabawa powinna być nagrodą za osiągnięcia, a 60% z nich sądzi, że dzieci powinny skupiać się głównie na nauce i odrabianiu lekcji. Co współgra z odpowiedziami dzieci – aż 88% przyznaje, że inne obowiązki, takie jak prace domowe często utrudniają w znalezieniu czasu na wspólną zabawę.
Mimo wyzwań coraz więcej rodziców dostrzega wartość wspólnej zabawy. Większość z nich zauważa, jak zabawa wpływa na kreatywność dzieci (88%) i poprawia ich umiejętności komunikacyjne (89%). Pozytywne wsparcie podczas zabawy pomaga dzieciom uczyć się na błędach i postrzegać eksperymentowanie jako naturalny element rozwoju.
Aleksandra Belta-Iwacz psycholog dziecięcy mówi: „Badanie LEGO Play Well 2024 ujawnia dysproporcję między świadomością rodziców, a praktyką w zakresie wspólnej zabawy z dziećmi. Mimo że 83% rodziców dostrzega korzyści płynące z zabawy, to obowiązki oraz presja związana z nauką często prowadzą do zaniedbywania tego istotnego aspektu życia rodzinnego. Niemal codziennie obserwuję w gabinecie, jak łatwo dorośli zapominają, że zabawa jest naturalnym językiem dzieci. To ona pozwala dzieciom się uczyć, odpoczywać, budować relacje, a także wyrażać swoje myśli i emocje. Warto, aby rodzice świadomie wprowadzali zabawę do codziennej rutyny swojej rodziny!“
Dzieci doskonale rozumieją, jak istotne są wspólne chwile spędzone na zabawie z rodziną. Aż 87% najmłodszych uczestników badania podkreśla, że wspólne zabawy w gronie rodzinnym to dla nich nie tylko przyjemność, ale absolutny priorytet.
Zestawy LEGO powstały z myślą o połączeniu dwóch światów – dzieci, które pragną więcej wspólnego czasu z rodzicami, oraz rodziców, którzy chcieliby dołączyć do zabawy, ale nie zawsze wiedzą jak. Wprowadzenie zabawy do codziennego życia może być proste i przyjemne. Warto rozważyć angażujące aktywności, które łatwo wpleść w codzienną rutynę rodzinną.
30 minut wspólnej zabawy – klucz do szczęśliwszego i bardziej jakościowego życia rodzinnego.
Kreatywne zajęcia, takie jak budowanie z klocków LEGO, wspólne rysowanie czy wymyślanie śmiesznych piosenek, mogą rozbudzić wyobraźnię i wywołać mnóstwo radości. Nawet 30 minut dziennie spędzonych na zabawie może wzmocnić więzi rodzinne i zainspirować do odkrywania nowych sposobów na wspólne chwile.
W ramach inicjatywy "Pół Godziny dla Rodziny" Grupa LEGO oferuje rodzicom gotowe scenariusze zabaw, które zostały opracowane we współpracy z ekspertem z dziedziny psychologii aby zapewnić dzieciom jak najlepsze doświadczenia rozwojowe. Przykładem mogą być aktywności polegające na wspólnym budowaniu z klocków LEGO, w trakcie których rodzina rozwiązuje różne zadania i angażuje się w kreatywne działania. Takie zabawy rozwijają wyobraźnię, umiejętności komunikacyjne i zdolność współpracy. Scenariusze zawierają pomysły, które pozwolą rodzicom dostosować poziom trudności do wieku i potrzeb danego dziecka. W zabawie można więc stawiać przed swoją pociechą łatwiejsze i trudniejsze wyzwania.
Aby ułatwić rodzicom wprowadzenie tej inicjatywy w życie, LEGO wraz z psychologiem dziecięcym Aleksandrą Beltą-Iwacz stworzyło prosty scenariusz zabawy "Teatr Cieni", który będzie angażującą aktywnością dla całej rodziny.
[1] Badanie LEGO® Play Well Study 2024 przeprowadzone przez firmę LEGO i Edelman DXI na koniec 2023 r. w Polsce , wśród 1000 rodziców dzieci w wieku 1-12 oraz 674 dzieci w wieku 5-12.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Doda: Podczas koncertów zawsze staram się robić jakieś ekstrashow, by wzbudzić emocje. Mam dużo pomysłów, natomiast wszystko zależy od funduszy i organizatorów
Koncerty Dody to nie tylko popis jej umiejętności wokalnych, ale także spektakularne widowiska. W najbliższy weekend piosenkarka wystąpi podczas Polsat Hit Festiwal w Sopocie i z tej okazji również szykuje show, które ma zachwycić widownię w amfiteatrze i widzów zgromadzonych przed telewizorami. Artystka zdradza, że tym razem planuje między innymi nieco sentymentalny powrót do klimatu musicalu „Metro”. Niezwykłą oprawę będzie miał również jej duet ze Smolastym.
Muzyka
Jeden Osiem L: Przygotowaliśmy nową aranżację utworu „Jak zapomnieć”. Ten przebój śpiewają z nami już kolejne pokolenia

Zespół Jeden Osiem L wystąpi w sobotnim koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki” w ramach Polsat Hit Festiwal. Muzycy cieszą się, że po blisko 20 latach wracają do sopockiego amfiteatru i mają nadzieję, że nowa aranżacja przeboju „Jak zapomnieć” przypadnie do gustu odbiorcom. Łukasz Wółkiewicz i Krzysztof Bączek zdradzają, że poza udziałem w tym wydarzeniu wybiorą się także na spacer po ulubionych miejscach w Sopocie.
Farmacja
Statystyki dotyczące otyłości coraz bardziej niepokojące. Niewielki odsetek chorych podejmuje leczenie

Otyłość generuje gigantyczne koszty zdrowotne i ekonomiczne. Ma to odzwierciedlenie zarówno w wydatkach systemu ochrony zdrowia związanych z leczeniem czy hospitalizacją, jak i kosztach bezpośrednich związanych ze spadkiem produktywności w pracy. W dodatku z otyłością powiązanych jest ok. 200 innych chorób – podkreślają eksperci przy okazji Europejskiego Dnia Walki z Otyłością. Możliwości leczenia otyłości jest coraz więcej, ale pacjenci wciąż za rzadko zgłaszają się po pomoc.