Komunikaty PR

Wybierasz się nad Wisłę? Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk

2022-09-08  |  01:00
Biuro prasowe

Urokliwe plaże, las łęgowy czy szeroka oferta żeglugowa to tylko fragment tego, co ma w ofercie. Aby zachęcić odwiedzających do dbania o tę wspólną przestrzeń, Dzielnica Wisła przypomina o Kodeksie Dobrych Praktyk. Poznaj obowiązujące zasady i wspólnie zatroszczmy się o Wisłę.

Kodeks Dobrych Praktyk to sposób na dbanie o Wisłę

Dzielnica Wisła to wyjątkowy obszar na mapie Warszawy – wizytówka i serce stolicy. Pełni funkcję rekreacyjną, rozrywkową i edukacyjną, ale również jest miejscem z bogatą historią i kulturą, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. W tym celu, blisko 5 lat temu powstał Kodeks Dobrych Praktyk, w którym określone zostały zasady dotyczące funkcjonowania nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły. 

-Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko 5 lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu, wszyscy możemy cieszyć się jej urokami – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

Zasady, które obowiązują nad Wisłą

Kodeks Dobrych Praktyk składa się z 13 punktów. Jest zbiorem, który powinni nie tylko respektować, ale również propagować odwiedzający Wisłę. Za jej tworzenie odpowiadamy my wszyscy i to również od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy ją kolejnym pokoleniom. Zaprezentowane w Kodeksie zasady dotyczą zarówno ochrony nadwiślańskich terenów, jak i zachowania wobec innych korzystających z tej przestrzeni. Ponadto obejmują one każdy ważny aspekt funkcjonowania, w tym troskę o dobro wspólne, czystość i bezpieczeństwo. A to wszystko z poszanowaniem potrzeb innych osób oraz praw przyrody i zwierząt. 

-Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy, działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem – podkreśla Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

I Ty również tworzysz Wisłę

Kontekstem do przypomnienia o obowiązujących zasadach nad rzeką jest realizowana co roku kampania, która w tym sezonie przebiega pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji, Dzielnica Wisła prowadzi szereg działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Wisła to nasze wspólne dobro, tworzone przez zróżnicowaną społeczność mieszkańców Warszawy, dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy o nią dbali. 

Ponadto Dzielnica Wisła prowadzi szereg aktywności towarzyszących, w tym organizuje akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni międzywala. To element kompleksowej, wieloletniej strategii Dzielnicy Wisła. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe

Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Robotyka i SI

Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci​ poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.