Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet
Do tej krępującej sytuacji może dojść podczas kichania, kaszlu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM),
narażone są przede wszystkim kobiety. Większość z nich wstydzi się mówić o swoim problemie i latami go ignoruje. Często, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości wystarczy odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.
O wysiłkowym nietrzymaniu moczu, jego przyczynach i sposobach radzenia sobie z nim, mówi dr.n. med. Tomasz Radomański ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.
WNM –Wysiłkowe Nietrzymanie Moczu– co to takiego i skąd się bierze?
WNM to niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza moczowego. Ta przypadłość, przez wielu traktowana jako wstydliwa, spowodowana jest uszkodzeniem tkanki łącznej. Przekłada się to na niewydolność więzadeł i powięzi miednicy, których celem jest utrzymywanie narządów, w tym cewki moczowej i pęcherza, w prawidłowym położeniu, a to prowadzić to może do niewydolności aparatu zamykającego pęcherz moczowy. – tłumaczy dr Radomański. W tej sytuacji wykonywanie codziennych czynności, które wymagają choćby niewielkiego wysiłku, kończy się rozszczelnieniem. Nie jest to jednak przypadłość, z którą trzeba żyć długie lata…
Ćwiczenia pomagają
Nietrzymanie moczu jest dla kobiet źródłem kompleksów i stanowi powód, dla którego wiele pań świadomie rezygnuje z uprawiania sportów. Należy jednak pamiętać, że ruch to zdrowie i nie warto rezygnować z korzyści płynących z ćwiczeń. Dzięki kilku prostym zmianom w trybie funkcjonowania i ćwiczeniom mięśni dna miednicy, można złagodzić objawy WNM i żyć aktywnie. Gdy choroba nie jest mocno zaawansowana, w pierwszej kolejności można spróbować ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy – tzw. ćwiczenia mięśni Kegla. W wielu przypadkach dzięki regularnym ćwiczeniom można osiągnąć znaczną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowicie się wyleczyć. – mówi dr Radomański. Ekspert podkreśla, że aby efekt był trwały, ćwiczenia trzeba kontynuować nawet wtedy, gdy pozbędziemy się problemu.
A co jeśli to infekcja?
WNM może być wywołane również przez różnego rodzaju infekcje układu moczowego, np. zapalenie cewki moczowej czy zapalenie pęcherza. Zakażenie bakteryjne należy leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Dodatkowo, warto przyjmować dużo płynów, które pomogą wypłukać bakterie z organizmu. – radzi dr Radomański. Ważnym elementem leczenia jest zakwaszenie moczu, ponieważ środowisko kwaśne nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Służą temu kwaśne napoje np. sok z czarnych porzeczek, a także preparaty zakwaszające zawierające np. żurawina. Ważnym elementem domowego sposobu leczenie zapalenia jest ogrzewanie okolicy pęcherza za pomocą termoforu czy nasiadówek. Dzięki wyższej temperaturze poprawia się ukrwienie śluzówki, a co za tym idzie zapalenie szybciej ustępuje. – tłumaczy dr Radomański.
Przyczyn może być więcej…
U kobiet nietrzymanie moczu często bywa następstwem przebytych porodów, kiedy dochodzi do sporego napięcia mięśni i powięzi miednicy. Wydanie na świat dużego noworodka, wielokrotność porodów lub nieprawidłowości w trakcie występujące stanowią czynnik ryzyka i mogą w przyszłości powodować problemy z nietrzymaniem moczu. – mówi dr Radomański. Kolejną przyczyną występowania WNM może być także menopauza. W okresie przejściowym u kobiety dochodzi do znacznego zmniejszenia stężenia estrogenów, które wpływają na stan aparatu podtrzymującego narządy miednicy – tłumaczy dr. Radomański. - Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest także z otyłością. Bywa następstwem zabiegów chirurgicznych w zakresie narządu rodnego, operacji urologicznych, a także chorób układu nerwowego i stosowania niektórych leków. Rozwojowi dolegliwości sprzyjają: brak aktywności fizycznej, niektóre choroby takie jak: cukrzyca, niewydolność krążenia czy choroba Parkinsona, a także spożywanie większych ilości alkoholu i palenie tytoniu – dodaje ekspert.
Kiedy konsultacja lekarska
Niezależnie od nasilenia dolegliwości, nie należy lekceważyć objawów nietrzymania moczu i skonsultować się z lekarzem. Po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym czy urologicznym oraz wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych, wspólnie z pacjentem ustalany jest sposób postepowania. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, lekarz może zaproponować leczenie operacyjne. Decyzję o operacji podejmuje się w sytuacji znacznego nasilenia objawów. – podkreśla dr Radomański i dodaje, że istnieje kilka metod operacyjnych leczenia WNM. Na ich wybór wpływają m.in. wiek pacjentki, jej ogólny stan zdrowia, prowadzony tryb życia oraz przebyte zabiegi operacyjne.
Współczesne metody operacyjne.
Obecnie najbardziej rozpowszechnioną techniką operacyjną w leczeniu WNM jest zabieg polegający na wszczepieniu syntetycznej taśmy podpierającej cewkę moczową. Jest to zabieg małoinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Obecność taśmy pod cewką służy głównie mobilizacji kolagenu w tym miejscu i wytworzeniu trwałego podparcia dla cewki moczowej i pęcherza moczowego. W tym celu, przez nacięcie przedniej ściany pochwy na długości około 2 cm oraz skóry w okolicach obu pachwin, za pomocą specjalnej prowadnicy przeprowadza się syntetyczną taśmę. Pochwę i skórę zszywa się materiałem rozpuszczalnym. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Jest mało inwazyjny i trwa do trzydziestu minut. Zaletą jest krótki czas pobytu w szpitalu oraz szybki okres rekonwalescencji – pacjentka może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia po zabiegu. Większość kobiet po operacji odczuwa znaczną poprawę komfortu utrzymywania moczu. U niektórych pacjentek na efekty zabiegu trzeba jednak poczekać od kilku dni do około 3-4 tygodni. – zauważa dr Radomański.
Jeśli problem nietrzymania moczu nie jest ci obcy, a chcesz prowadzić aktywny tryb życia, zastosuj się do następujących rad:
- Przed treningiem załóż wkładkę urologiczną pochłaniającą mocz
- Ćwicz w czarnych strojach – zapewnią ci dyskrecję w razie wypadku
- Kontroluj spożycie płynów – przed treningiem nie pij napojów z kofeiną, która jest moczopędna. Pij wodę!
- Wyeliminuj z diety pikantne dania. Mocne przyprawy podrażniają pęcherz moczowy
- Ćwicz mięśnie pęcherza, stosując podwójną mikcję. Planuj wizyty w toalecie i regularnie oddawaj mocz. W ten sposób zmniejszysz ryzyko niepożądanych niespodzianek
Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, dlatego należy jak najwcześniej udać się do specjalisty. Nie wstydźmy się prosić o pomoc, bo problem sam nie zniknie, a pogłębiając się, może jedynie przysporzyć dodatkowych kłopotów w przyszłości. Z pomocą lekarza zdiagnozowane zostaną przyczyny choroby. Tym samym możliwe będzie zastosowanie odpowiednich metod leczenia. A gdy już pozbędziemy się WNM warto zadbać o właściwą higienę życia, o prawidłową masę ciała, wyeliminować z menu ostre przyprawy, ograniczyć ilość spożywanego alkoholu i kawy, by problem nie wrócił.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.