Wystartowała rejestracja w programie DZIECI MAJĄ WYCHODNE - rok szkolny 2024/25
Estoria PR
Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
„Dzieci Mają Wychodne” to program Fundacji Rozwoju Dzieci skierowany do nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli. Zachęcamy dorosłych do regularnych, raz w tygodniu, wypraw z dziećmi w świat przyrody, niezależnie od pogody. Przebywanie w naturze pomaga dzieciom odzyskać energię, radość z wzajemnych relacji i wspólnego poznawania świata.
Podstawowym celem jest włączenie do praktyki placówek (przedszkoli i szkół podstawowych) 3-godzinnych pobytów nauczycieli i dzieci w naturze, 1 raz w tygodniu, niezależnie od pogody.
Przyłączenie się programu jest bezpłatne, wymaga jedynie zgłoszenia na stronie:
https://www.frd.org.pl/dzieci-maja-wychodne/jak-sie-zglosic-do-programu-dmw/
Dlaczego Program „Dzieci Mają Wychodne” jest potrzebny?
Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, by rozwijać się prawidłowo. Zadaniem nas dorosłych, jest nauczenie najmłodszych dostrzegania piękna i różnorodności przyrody, szacunku dla jej unikalności i wartości dla naszego życia na Ziemi.
Zróżnicowanie pór roku i zmienność przyrody są największą „atrakcją” natury. Dla dzieci i dorosłych oznacza to, że każdy spacer jest inny, nawet jeśli przemierzamy te same leśne szlaki czy parkowe alejki. Uważne obserwacje pomagają w odrywaniu tajemnic i rozwiązywaniu przyrodniczych zagadek i są najcenniejszym, bo najbardziej sugestywnym źródłem wiedzy.
Dzieci, które bawią się i uczą w naturalnym środowisku ożywiają się i relaksują jednocześnie. Są czujne, lepiej się skupiają, ich zmysły są wyostrzone, ale umysł spokojny. Te, którym trudno usiedzieć w miejscu, mogą biegać do woli, a te mniej ruchliwe mogą w spokoju obserwować świat. Kontakt z naturą łagodzi trudności rozwojowe i wzmacnia wzajemne relacje. Zajęcia w plenerze są doskonałą formą terapii zapobiegającej uzależnieniu od smartfonów i otyłości najmłodszych dzieci.
----------------------------------------------------------------
O Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego
Od ponad dwóch dekad zespół Fundacji Rozwoju Dzieci z Warszawy pracuje na rzecz popularyzacji dobrych praktyk w zakresie rozwoju przez edukację maluchów. Konsekwentnie promujemy, popularyzujemy i wspieramy działania podnoszące znaczenie wysokiej jakości wczesnej edukacji dla kariery życiowej dzieci. Z ekspercką wiedzą i pasją podejmujemy działania na rzecz ochrony praw dziecka, tworzenia możliwie najlepszych warunków opieki i rozwoju dla dzieci przy ścisłej współpracy z rodzicami, nauczycielami, władzami lokalnymi oraz instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę, wychowanie i edukację. Jednym z flagowych programów Fundacji Rozwoju Dzieci jest program „Dzieci mają wychodne”, a międzynarodowe uznanie przyniósł zespołowi Fundacji program SPYNKA, skupiony na pomocy, opiece i edukacji dla najmłodszych dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.