Komunikaty PR

Wytrop „myszojelenia” i inne ginące gatunki. Ścieżka edukacyjna w Koneserze

2021-04-22  |  11:10
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 5.13 MB )

Centrum Praskie Koneser, zapraszając do współpracy Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, przygotowało interaktywną ścieżkę edukacyjną „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze”. Rodzinna zabawa dla dzieci i dorosłych będzie dostępna bezpłatnie w otwartej i bezpiecznej przestrzeni placu Konesera od 22 kwietnia. Ta data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia corocznie na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.

Celem ścieżki edukacyjnej „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” jest zwiększenie świadomości na temat zagrożonych wyginięciem zwierząt i roli ogrodów zoologicznych w ochronie ginących gatunków. 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, na placu Konesera pojawi się dwadzieścia tropów zwierząt z Warszawskiego ZOO – przedstawicieli ginących gatunków. Wśród nich będzie można znaleźć tropy kanczyla jawajskiego, czyli sławnego „myszojelenia”, słonia afrykańskiego sawannowego, żyrafy, niedźwiedzia polarnego, geparda, pingwina czy krokodyla. Po odnalezieniu i zeskanowaniu kodów QR, znajdujących się na tropach, wyświetli się szczegółowy opis każdego zwierzęcia. W nagrodę za odkrycie wszystkich tropów uczestnik zabawy otrzyma osobiste podziękowania od słonia Leona – największego warszawiaka i przedstawiciela ginących gatunków.

Budowanie świadomości dotyczącej konieczności ochrony zagrożonych gatunków jest niezwykle ważne. Chroniąc gatunki, dbamy o cały ekosystem, który musi być różnorodny, aby funkcjonował prawidłowo. Istotną rolę odgrywają w tym zakresie ogrody zoologiczne. Warszawskie ZOO ma ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków, z czego blisko 50 jest objętych programem ochrony EEP (Europejskim Programem Ochrony Zwierząt). Misją Ogrodu jest zintegrowana ochrona przyrody, dążąca do zapewnienia trwałości gatunków. Realizację naszej misji opieramy na pięciu filarach: Hodowli, Edukacji, Nauce, Rehabilitacji i Rekreacji mówi dr Andrzej G. Kruszewicz, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Ścieżka edukacyjna w Centrum Praskim Koneser to jeden ze sposobów, w jaki Warszawskie ZOO edukuje małych i dużych, bowiem warto wiedzieć, że mieszkańcy Warszawskiego ZOO to ambasadorzy ginących gatunków. W różnych miejscach na świecie – całkiem daleko, np. w Afryce, ale też blisko – na Mazowszu, żyją zwierzęta, których liczba w przyrodzie ciągle spada. Niektóre gatunki wręcz wyginęły w środowisku naturalnym i spotkać je można tylko w zoo. To dzięki stabilnej populacji zwierząt rozmnażających się w różnych, oddalonych od siebie, ale ściśle współpracujących ogrodach zoologicznych, możliwe będzie odtwarzanie gatunków, które wyginęły w przyrodzie albo zasilanie dzikich populacji na skraju wymarcia.

Ścieżka edukacyjna „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” współtowarzyszy trwającej wystawie plenerowej „Świat Wilkonia w Koneserze”. W ramach tego wydarzenia można podziwiać prace autorstwa wybitnego rzeźbiarza oraz ilustratora książek dla dzieci i dorosłych, Józefa Wilkonia. Wśród prezentowanych dzieł artysty można znaleźć dziesięć drewnianych rzeźb zwierząt i nie tylko, a także ponad dwadzieścia ilustracji, które pochodzą z takich dzieł jak „Księga dżungli” czy „Blues Nosorożca”.

Centrum Praskie Koneser to zarówno zagłębie artystyczne, jak i miejsce, w którym można spędzić wartościowy czas w gronie całej rodziny. Zwłaszcza teraz, kiedy w czasie pandemii dostęp do sztuki i edukacji jest ograniczony. To bardzo ważne, by jak najwięcej  przebywać na świeżym powietrzu, aktywnie i pożytecznie – podkreśla Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.

Wydarzenia „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” i „Świat Wilkonia w Koneserze” odbywają się w otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera i są bezpłatne. W trakcie zwiedzania należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.

Więcej szczegółów można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti.

***

Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty dla zwiedzających w 1928 r. i już wówczas był nowoczesną placówką, spełniającą (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków pozostaje aktualna.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje.

Na powierzchni 40 ha Warszawskiego ZOO eksponowanych jest ponad 12 000 zwierząt, należących do 502 gatunków. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Szczególną uwagę warto zwrócić na rezydencję goryli i szympansów, Ptaszarnię z Halą Wolnych Lotów, Hipopotamiarnię czy Akwarium z panoramiczną ekspozycją Amazonii. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku). W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami czynne przez większą część roku. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie Biuro prasowe
2021-05-10 | 17:00

PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie"

PsiBufet wspólnie z ogólnopolską akcją Karmimy Psiaki rozpoczęli w kwietniu zrzutkę na bezdomne psiaki. Planowali zebrać ponad 11 tysięcy złotych na potrzebujące pieski oraz
Zwierzęta Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!
2021-05-07 | 14:00

Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!

Każdy pies zasługuje na kochający dom - to myśl, która przyświeca kampanii Pedigree „Dla dobra psów”, zachęcającej do odpowiedzialnej adopcji pupila. Pedigree
Zwierzęta CH Focus coraz bardziej eko!
2021-05-04 | 15:40

CH Focus coraz bardziej eko!

Czy można żyć bliżej natury na co dzień? Można i to mieszkając w mieście pełnym zgiełku - co udowadnia CH Focus swoją eko-realizacją. Już teraz bydgoskie centrum handlowe stało się

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Sylwester Wilk planuje ślub. Ze swoją narzeczoną poznali się w internecie

Sportowiec dużo czasu poświęca obecnie na planowanie swojego ślubu, który odbędzie się w przyszłym roku. Tłumaczy, że uroczystość będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Wraz ze swoją narzeczoną Julią chcą zaskoczyć gości między innymi nietypowym pierwszym tańcem. Nie będzie to klasyczny walc, lecz współczesny, romantyczny taniec z ciekawą choreografią. Sylwester Wilk ma nadzieję, że pandemia już niedługo ustąpi i uda się zrealizować wszystkie plany. Chciałby, żeby był to najpiękniejszy dzień jego życia.

Seriale

Piotr Cyrwus: Jestem mieszkańcem całej Polski. Nie chciałbym się przyzwyczajać do jednego miejsca, póki nie muszę

Aktor wciela się w jedną z głównych ról w nowej produkcji TVN „Żywioły Szaszy”. Akcja serialu, podobnie jak książki, na podstawie której powstał, rozgrywa się w Łodzi. Piotr Cyrwus wspomina, że kiedyś pracował w łódzkim Teatrze Jaracza. Przyznaje jednak, że nie darzy miasta sentymentem – dawniej brakowało w nim przestrzeni i zieleni. Przyznaje jednak, że Łódź ostatnio zmienia się na korzyść mieszkańców i przyjezdnych. Miasto staje się coraz bardziej przyjazne.

IT i technologie

Na bezdech senny może cierpieć nawet 2,5 mln Polaków. Nowe technologie pozwalają przeprowadzić diagnostykę we własnym łóżku

Głośne chrapanie i częste wybudzenia w nocy, a w dzień przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i trudności z koncentracją – to klasyczne objawy bezdechu sennego, na który choruje kilkanaście procent populacji, często nawet o tym nie wiedząc. Choć wydaje się niegroźny, to nieleczony może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, a nawet udar mózgu. Szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia są kluczowe dla ich uniknięcia. Problem jednak stanowi długi czas oczekiwania na badanie diagnostyczne. Atrakcyjną alternatywą okazały się nowe technologie i telemedycyna, które pozwalają na wykonanie takiego badania w domu, a konkretniej we własnym łóżku pacjenta, bez konieczności odbycia wizyt w placówce medycznej. Nowoczesne urządzenia ułatwiają również późniejszą terapię pod „zdalnym” okiem lekarza.