Komunikaty PR

Zabójstwo na rozkaz Putina. Hitowy serial ‘Litwinienko’ już dostępny!

2023-01-17  |  11:00

Już od dziś na platformie streamingowej Viaplay pojawił się pierwszy serial fabularny, ukazujący kulisy sprawy Aleksandra Litwinienki, otrutego w 2006 roku radioaktywnym polonem-210 przez rosyjskie służby. W byłego podpułkownika FSB wcielił się David Tennant, a w roli Mariny Litwinienko zobaczymy Margaritę Levievę. Serial został stworzony we współpracy z osobami, które brały udział w śledztwie. Na Viaplay zobaczymy również wyjątkową serię dokumentalną ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’, w której zawarte zostały ekskluzywne wywiady ze świadkami oraz wdową po dysydencie.

Kariera w FSB

Aleksandr ‘Sasza’ Litwinienko przez wiele lat pracował dla rosyjskich służb. Uzyskał nawet tytuł ‘Weterana Wydziału Kryminalnego milicji moskiewskiej’ za skuteczność w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Jednak, po tym, gdy w trakcie konferencji prasowej w 1998 roku wyjawił m.in., że otrzymał rozkaz zamordowania polityka Borisa Bieriezowskiego, rosyjskie władze nieustannie starały się uprzykrzać mu życie kolejnymi śledztwami i oskarżeniami. Mimo wcześniejszego zobowiązania do pozostania na terenie Rosji opuścił kraj, a w 2001 roku uzyskał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W związku z tym został wpisany przez Rosję na listę zbiegów, a także uznany za podwójnego agenta i zdrajcę. Miał ze sobą dokumenty oraz nagrania mające kompromitować Władimira Putina i FSB. Pisał również książki obnażające kryminalne działania władz Rosji.

 

Był człowiekiem, który chciał obnażyć całą prawdę o rosyjskiej korupcji. Kiedy zdecydował się wyjawić wszystkie fakty, był całkowicie świadom, że staje na linii strzału. Mimo to nie wahał się i podejmował kolejne próby. Nie dał władzom zamknąć sobie ust. Był zbulwersowany i przerażony tym, co działo się z krajem, który tak bardzo kochał. Nie mógł po prostu odwrócić wzroku – właśnie dlatego został zamordowany. – komentuje odtwórca roli Litwinienki David Tennant.

 

Azyl w Wielkiej Brytanii

Wróg Kremla nie cieszył się wolnością w nowym kraju zbyt długo. W listopadzie 2006 roku trafił do szpitala z objawami silnego zatrucia. Dopiero kolejne badania wykazały, że trucizną, która dostała się do jego krwioobiegu był radioaktywny polon-210, wyprodukowany w jednym z zakładów dawnego Związku Radzieckiego. Był to pierwszy przypadek użycia broni chemicznej w Europie od czasów I wojny światowej. Litwinienko przed śmiercią złożył szczegółowe zeznania, w których poinformował śledczych o ludziach, z którymi się spotykał i miejscach, które odwiedzał. O swoją nadchodzącą śmierć oskarżył prezydenta Rosji – Władimira Putina. To zdarzenie znacząco wpłynęło na sytuację polityczną w Europie, w związku z czym z wielu krajów wydalono wówczas rosyjskich dyplomatów.

 

Walka o prawdę

Serial pokazuje ostatnie chwile byłego rosyjskiego agenta, ze szczególnym uwzględnieniem jego zeznań i walki o to, by świat usłyszał prawdę. W pierwszym odcinku widzimy doskonały kunszt aktorski Davida Tennanta, który do złudzenia przypomina Aleksandra Litwinienkę, znanego z pamiętnych zdjęć na łożu śmierci. Nie zabrakło również emocjonujących momentów, które poruszą widzów. Do takich z pewnością należy oświadczenie odczytane mediom przez przyjaciela rodziny. Innym ważnym wątkiem jest postawa żony, która za wszelką cenę chciała spełnić wolę męża. Jego szczegółowe zeznania dały początek jednemu z najważniejszych śledztw XXI wieku.

 

Siła kobiet

Jedną z kluczowych postaci tego serialu jest niewątpliwie Marina Litwinienko, w którą wciela się Margarita Levieva, znana z takich produkcji, jak nominowane do Złotego Globu ‘Kroniki Times Square’. Po śmierci męża to ona była inicjatorem dalszych działań i nieustannie walczyła o to, by świat poznał prawdę. W serialu ‘Litwinienko’ zobaczymy, jak mimo wielu niesprzyjających okoliczności kobieta nigdy się nie poddała. Przez wiele lat starała się udowodnić winę Rosji i jasno określić powód, dla którego ‘Sasza’ został zamordowany. Miała też sprzymierzeńców, w tym również policjantów, którzy badali sprawę otrucia. Dołożyli wszelkich starań by dowieźć winy Rosji – złożyli nawet wizytę w kraju, od którego Aleksandrowi nigdy nie udało się do końca uciec…

 

Rosyjska propaganda

Widzowie mogą spodziewać się również wątku dotyczącego późniejszych działań rosyjskich władz. Po śmierci dysydenta nie tylko wyparły się winy twierdząc, że Aleksandr Litwinienko nie był na tyle ważny by podejmować jakiekolwiek działania, ale też nie wahały się ingerować w przebieg śledztwa. W serialu w szczegółowy sposób przedstawiono działania propagandowe, których podejmowali się przedstawiciele Rosji.

 

Obsada i twórcy

W rolach Aleksandra i Mariny Litwinienko zobaczymy Davida Tennanta (‘Doktor Who’, ‘Des’) i Margaritę Levievę (‘Kroniki Times Square’, ‘Adventureland’). W postać policjantów wcielili się Mark Bonnar (‘Platforma’, ‘Mroczny zaułek’) i Neil Maskell ('Lista płatnych zleceń', 'True Colours'). W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Sarah Naudi ('Casanova', 'Pożądanie'), Marcus Onilude (‘Batman’, ‘Zabójca doskonały’), Sam Troughton ('Czarnobyl', 'Rytuał') i Mark Ivanir ('Homeland', 'Lista Schindlera'). Za scenariusz serialu fabularnego ‘Litwinienko’ odpowiada George Kay, twórca takich seriali jak ‘Lupin’, czy ‘Obsesja Eve’, który razem z Patrickiem Spence (‘Peaky Blinders’, ‘Domina’) był również producentem wykonawczym serialu ‘Litwinienko’.

 

Wywiady ze świadkami

Oprócz serialu fabularnego na platformie Viaplay pojawi się seria dokumentalna ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’, która będzie miała premierę tego samego dnia. Zaprezentuje dodatkowy, jeszcze bardziej pogłębiony wgląd w sprawę zabójstwa rosyjskiego agenta. Produkcja zawiera także ekskluzywne wywiady. W dokumencie wypowie się między innymi Marina Litwinienko, która ostatni raz udzieliła tak obszernego wywiadu tuż po orzeczeniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, że zabójstwo jej męża zostało dokonane przez sprawców z zewnątrz. Przedstawi historię zabójstwa jej męża ze swojej perspektywy, widzowie dowiedzą się także z jakimi trudnościami musiała się mierzyć, by przekonać innych do bolesnej prawdy o tym, kto naprawdę jest winny śmierci jej męża. Pojawią się również wypowiedzi ekspertów zaangażowanych w śledztwo oraz pielęgniarza, który zajmował się Litwinienką na krótko przed jego śmiercią.

 

Serial fabularny ‘Litwinienko’ i dokument ‘Litwinienko: Morderstwo w Mayfair’ są już dostępne za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie Biuro prasowe
2024-08-08 | 10:00

WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie

W dniach od 1 do 7 sierpnia, we wsi Wilkowisko i jej okolicach, studenci Szkoły Filmowej z Łodzi realizowali swój najnowszy projekt. Film, który opowiada historię młodej
Film STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI
2024-08-05 | 01:00

STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI

6 sierpnia obchodzimy 96. urodziny Andy’ego Warhola - sławnego artysty, jednego z głównych i najważniejszych przedstawicieli pop-artu. Jego dzieła takie jak
Film MODA I SPORT – O TYM, JAK SPORT ZMIENIŁ NASZĄ GARDEROBĘ NA ARTE.TV
2024-08-02 | 01:00

MODA I SPORT – O TYM, JAK SPORT ZMIENIŁ NASZĄ GARDEROBĘ NA ARTE.TV

Jest wszędzie. Noszą ją zwykli ludzie, sportowcy i światowe gwiazdy. Nie tylko biega się w niej i spaceruje, ale coraz częściej zakładamy ją na spotkania w gronie przyjaciół czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.