Zajączek wielkanocny zawitał do świetlicy Caritas w Otwocku
Podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku otrzymali przedświąteczne upominki. Za niespodzianką, w której zajączek przyniósł prezenty dla dzieci i młodzieży, stoi lokalne przedsiębiorstwo – Amest Otwock Sp. z o.o.
Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju. Jednak są regiony, w których Święta Wielkanocne nie odbędą się jeśli nie przyjdzie on z upominkiem do dzieci. Oczywiście zwyczaj ten ma na celu umilenie okresu świątecznego przede wszystkim najmłodszym i właśnie z tego powodu słodkości trafiły do 30 dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku. Firma Amest Otwock Sp. z o.o. przekazała paczki na ręce kierownik placówki, Magdaleny Urbaniak, z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Jeszcze przed świętami trafią one do podopiecznych świetlicy.
– Bardzo dziękujemy za miłe gesty zaprzyjaźnionej z nami firmy Amest Otwock, zwłaszcza w czasie pandemii. Zwyczaj zajączka z pewnością spodoba się naszym podopiecznym, którzy będą mogli osłodzić sobie Święta Wielkanocne – mówi Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Przekazanie świątecznych paczek to nie pierwsza akcja, w której Amest Otwock pamięta o lokalnej społeczności. Podczas pandemii firma aktywnie angażuje się w dzieła pomocowe Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, przeznaczając w trakcie ostatniego roku fundusze m.in. na doposażenie jadłodajni dla bezdomnych i ubogich na stołecznej Pradze oraz paczki żywnościowe i sanitarne dla seniorów i potrzebujących w powiecie otwockim. Przedsiębiorstwo jest również jednym z pomysłodawców akcji „Komputer dla ucznia”. Dzięki tej inicjatywie m.in. do otwockich dzieci trafiło kilkanaście komputerów z oprogramowaniem. Sprzęt umożliwia im uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych oraz utrzymywanie kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą.
– Pamięć o naszych przyjaciołach z Caritasu, zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii COVID-19, daje nam wielką radość. Kierujemy się przesłaniem, jakie płynie z papieskiej encykliki „Fratelli Tutti” i odpowiadamy na wyzwania dzisiejszego świata. Braterstwo, do którego nawołuje papież Franciszek, oraz troska, zwłaszcza o najmłodszych, będących naszą przyszłością, to dla nas priorytet. Cieszymy się, że możemy wspólnie tworzyć społeczność Otwocka i sprawiać, że na twarzach dzieci pojawia się uśmiech – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. i członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej.
Amest Otwock szczególną wagę przykłada również do działań edukacyjnych, a także na rzecz ochrony środowiska. W 2020 r. przeprowadzona została akcja #SprzątamyOtwock. W ramach tej inicjatywy uprzątnięto fragment lasu w Świdrze i część terenów zielonych w pobliżu ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.