Zajączek wielkanocny zawitał do świetlicy Caritas w Otwocku
Podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku otrzymali przedświąteczne upominki. Za niespodzianką, w której zajączek przyniósł prezenty dla dzieci i młodzieży, stoi lokalne przedsiębiorstwo – Amest Otwock Sp. z o.o.
Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju. Jednak są regiony, w których Święta Wielkanocne nie odbędą się jeśli nie przyjdzie on z upominkiem do dzieci. Oczywiście zwyczaj ten ma na celu umilenie okresu świątecznego przede wszystkim najmłodszym i właśnie z tego powodu słodkości trafiły do 30 dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku. Firma Amest Otwock Sp. z o.o. przekazała paczki na ręce kierownik placówki, Magdaleny Urbaniak, z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Jeszcze przed świętami trafią one do podopiecznych świetlicy.
– Bardzo dziękujemy za miłe gesty zaprzyjaźnionej z nami firmy Amest Otwock, zwłaszcza w czasie pandemii. Zwyczaj zajączka z pewnością spodoba się naszym podopiecznym, którzy będą mogli osłodzić sobie Święta Wielkanocne – mówi Magdalena Urbaniak, kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Przekazanie świątecznych paczek to nie pierwsza akcja, w której Amest Otwock pamięta o lokalnej społeczności. Podczas pandemii firma aktywnie angażuje się w dzieła pomocowe Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, przeznaczając w trakcie ostatniego roku fundusze m.in. na doposażenie jadłodajni dla bezdomnych i ubogich na stołecznej Pradze oraz paczki żywnościowe i sanitarne dla seniorów i potrzebujących w powiecie otwockim. Przedsiębiorstwo jest również jednym z pomysłodawców akcji „Komputer dla ucznia”. Dzięki tej inicjatywie m.in. do otwockich dzieci trafiło kilkanaście komputerów z oprogramowaniem. Sprzęt umożliwia im uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych oraz utrzymywanie kontaktu ze szkołą, nauczycielami i grupą rówieśniczą.
– Pamięć o naszych przyjaciołach z Caritasu, zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii COVID-19, daje nam wielką radość. Kierujemy się przesłaniem, jakie płynie z papieskiej encykliki „Fratelli Tutti” i odpowiadamy na wyzwania dzisiejszego świata. Braterstwo, do którego nawołuje papież Franciszek, oraz troska, zwłaszcza o najmłodszych, będących naszą przyszłością, to dla nas priorytet. Cieszymy się, że możemy wspólnie tworzyć społeczność Otwocka i sprawiać, że na twarzach dzieci pojawia się uśmiech – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. i członek Międzynarodowej Papieskiej Akademii Mariologicznej.
Amest Otwock szczególną wagę przykłada również do działań edukacyjnych, a także na rzecz ochrony środowiska. W 2020 r. przeprowadzona została akcja #SprzątamyOtwock. W ramach tej inicjatywy uprzątnięto fragment lasu w Świdrze i część terenów zielonych w pobliżu ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. podopieczni Świetlicy Profilaktyczno-Opiekuńczej Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Otwocku.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.