Komunikaty PR

Zajęcia plastyczne jako sposób nabywania kompetencji społecznych

2022-04-27  |  01:00
Biuro prasowe

Zajęcia plastyczne są podstawowym elementem przedszkolnej edukacji. Służą nie tylko rozwojowi motoryki małej, można je z powodzeniem wykorzystać do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kształtowania kompetencji społecznych.  Pisze o tym Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, w artykule dostępnym na bezpłatnej platformie dla nauczycieli zmalujmyrazem.pl.

Autorka przedstawia w nim – oparte na własnej praktyce – kreatywne i wychodzące poza schematy sposoby na organizację zajęć plastycznych. W jej ujęciu są jednocześnie zajęciami ruchowymi i rozwijającymi kompetencje społeczne.  Dzieli je na: prace plastyczne w przestrzeni, na dużych formatach, przy których dzieci mogą przybierać dowolną pozycję; zajęcia wokół „twórczych stanowisk”, przy których przedszkolaki mają możliwość ruszać się i kręcić, bo po każdy potrzebny materiał trzeba po prostu pójść; prace grupowe, przy wielkiej płachcie papieru, zapełnianej rysunkami przez wszystkie maluchy jednocześnie; oraz zajęcia plastyczno-taneczne, pozwalające przelać na papier wyzwolone przez muzykę emocje. Zajęcia plastyczne, opierające się na wzajemnych relacjach między poszczególnymi dziećmi oraz całą grupą i nauczycielem, umożliwiają budowanie atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa. W niej zaś – prędzej czy później – odnajdą się i odblokują nawet te dzieci, które do tej pory izolowały się od kolegów. Z kolei nauczyciel przy takich aktywnościach może obserwować podopiecznych z bliska, dając im jednocześnie przestrzeń do odkrywania, eksperymentowania oraz wyrażania siebie, bez przytłaczania swoją obecnością.

Artykuł „Zajęcie plastyczne jako zajęcie z elementami ruchu kształtujące umiejętności społeczne” dostępny jest na platformie zmalujmyrazem.pl: https://zmalujmyrazem.pl/zajecie-plastyczne-jako-zajecie-z-elementami-ruchu-ksztaltujace-umiejetnosci-spoleczne.

Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia nowo uruchomionej platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!

Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę Biuro prasowe
2024-08-19 | 14:40

Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę

Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla każdego człowieka, jednak okazuje się, że może być szczególnie ważne dla uczniów, o czym warto pamiętać w kontekście zbliżającego
Dziecko Zakończ wakacje w Reducie! Odwiedź centrum i spotkaj się z bohaterami Psiego Pat
2024-08-19 | 11:15

Zakończ wakacje w Reducie! Odwiedź centrum i spotkaj się z bohaterami Psiego Pat

Wakacje, a wraz z nimi błogi czas odpoczynku, powoli zbliżają się do końca. Nie oznacza to jednak, że ich zakończenie przejdzie bez echa! Warszawskie centrum handlowe Reduta zaprasza
Dziecko Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move
2024-08-14 | 12:40

Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move

Dobiegła końca 4. edycja akcji, która pod hasłem „Better Move, Better Lives” trwała od 27 maja do 27 lipca. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Agnieszka Hyży: Marzyłam o programie porannym, choć myślałam, że ten projekt już się nie wydarzy. Mam nadzieję, że format „Halo tu Polsat” wprowadzi na rynek nową jakość

Prezenterka mocno trzymała kciuki, by pomysł na program śniadaniowy w Polsacie stał się rzeczywistością, i teraz cieszy się, że może być jego częścią. Agnieszka Hyży poprowadzi „Halo tu Polsat” w duecie z Maciejem Rockiem. Jednocześnie kieruje słowa uznania i wdzięczności pod adresem dyrektora programowego stacji, Edwarda Miszczaka, bo ma świadomość, że gdyby nie on, to taki format nie trafiłby na antenę stacji, z którą jest związana. Wierzy też, że ich poranna propozycja przyciągnie widzów, którzy do tej pory oglądali „Dzień dobry TVN” bądź „Pytanie na śniadanie”.

Muzyka

Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii

Artystka dzieli teraz swój czas pomiędzy scenę, studio nagrań i parkiet taneczny. Pod koniec lipca miał premierę jej singiel „Daylight”, w którym zaprezentowała słuchaczom brzmienia z gatunku drum & bass. Utwór zapowiada zaplanowaną na wrzesień EP-kę zatytułowaną „Atom”, na której znajdą się tylko piosenki w języku angielskim. Jednocześnie trwają prace nad nową płytą artystki z polskimi kompozycjami. Już wkrótce Natalię Nykiel będzie można również oglądać w popularnym show Polsatu, a fani mogą liczyć na spotkanie z nią podczas koncertów plenerowych, festiwali i innych wydarzeń masowych, jakie latem odbywają się w różnych miejscach Polski.

Problemy społeczne

Co czwarta kobieta poniżej 20. roku życia doświadczyła przemocy ze strony partnera. Problem dotyczy nie tylko krajów o niskich dochodach i dużych nierównościach

Jedna czwarta kobiet w wieku 15–19 lat doświadczyła choć raz przemocy ze strony swojego partnera, a 16 proc. w ciągu ostatniego roku – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To zjawisko powszechne na całym świecie, choć – jak wskazuje WHO – największy odsetek występowania tego problemu notuje się w krajach o niższych dochodach i takich, w których występują duże nierówności płci, m.in. w dostępie do edukacji, warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia.