Zajęcia plastyczne jako sposób nabywania kompetencji społecznych
Zajęcia plastyczne są podstawowym elementem przedszkolnej edukacji. Służą nie tylko rozwojowi motoryki małej, można je z powodzeniem wykorzystać do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kształtowania kompetencji społecznych. Pisze o tym Marta Żurawska, nauczycielka wychowania przedszkolnego, w artykule dostępnym na bezpłatnej platformie dla nauczycieli zmalujmyrazem.pl.
Autorka przedstawia w nim – oparte na własnej praktyce – kreatywne i wychodzące poza schematy sposoby na organizację zajęć plastycznych. W jej ujęciu są jednocześnie zajęciami ruchowymi i rozwijającymi kompetencje społeczne. Dzieli je na: prace plastyczne w przestrzeni, na dużych formatach, przy których dzieci mogą przybierać dowolną pozycję; zajęcia wokół „twórczych stanowisk”, przy których przedszkolaki mają możliwość ruszać się i kręcić, bo po każdy potrzebny materiał trzeba po prostu pójść; prace grupowe, przy wielkiej płachcie papieru, zapełnianej rysunkami przez wszystkie maluchy jednocześnie; oraz zajęcia plastyczno-taneczne, pozwalające przelać na papier wyzwolone przez muzykę emocje. Zajęcia plastyczne, opierające się na wzajemnych relacjach między poszczególnymi dziećmi oraz całą grupą i nauczycielem, umożliwiają budowanie atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa. W niej zaś – prędzej czy później – odnajdą się i odblokują nawet te dzieci, które do tej pory izolowały się od kolegów. Z kolei nauczyciel przy takich aktywnościach może obserwować podopiecznych z bliska, dając im jednocześnie przestrzeń do odkrywania, eksperymentowania oraz wyrażania siebie, bez przytłaczania swoją obecnością.
Artykuł „Zajęcie plastyczne jako zajęcie z elementami ruchu kształtujące umiejętności społeczne” dostępny jest na platformie zmalujmyrazem.pl: https://zmalujmyrazem.pl/zajecie-plastyczne-jako-zajecie-z-elementami-ruchu-ksztaltujace-umiejetnosci-spoleczne.
Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia nowo uruchomionej platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!
Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.